Centrum kultury i rozrywki zamiast Kopalni Węgla Kamiennego Julia

2011-09-05 12:10
Kopalnia Julia z lotu ptaka - UM Walbrzych_2.bmp
Autor: Urząd Miasta Wałbrzych

Już wkrótce, Stara Kopalnia Julia i teren wokół niej zamieni się w pełne życia centrum kultury i rozrywki - kluby muzyczne, restauracje, kawiarnie, siedziby organizacji pozarządowych. Inwestycje w Wałbrzychu współfinansuje Unia Europejska, a wykonawcą jest wrocławska firma Integer SA.

Zmiany w krajowej gospodarce lat 90- tych spowodowały masową likwidację kopalń. Podobny los spotkał „Julię”. Jednak, ze względu na wysoką rangę zabytkową obiektu, uznano, że warto go chronić, a nawet promować. Ze wszystkich wałbrzyskich kopalń „Julia” jest najstarszym oraz najlepiej zachowanym kompleksem budynków przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku. Na powierzchni 4 hektarów znajduje się szesnaście obiektów. Wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków.

Park Wielokulturowy

Centrum kultury i rozrywki w Wałbrzychu

Obecnie na terenie kopalni znajduje się Muzeum Przemysłu i Techniki, a po gruntownej rewitalizacji powstaną również atrakcje dla miłośników sztuki oraz rzemiosła artystycznego. Cały kompleks zamieni się w Park Wielokulturowy, składający się z centrum sztuki i rozrywki, z punktami widokowymi oraz multimedialnymi wystawami, gdzie organizowane będą koncerty, spektakle i konferencje. Powstanie również Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, kompleks sportowo-rekreacyjny, hala koncertowa, galeria prezentująca sztukę współczesną, kawiarenki, a także pensjonat. Oprócz planowanych obiektów na terenie kopalni wśród zieleni będą ustawione ławki oraz eksponaty muzealne. W ramach unowocześnienia samego muzeum, planuje się udostępnienie zwiedzającym podziemnej trasy turystycznej.

Projekt rewitalizacji starej kopalnii otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego koszt przekracza 52 mln zł, z czego UE pokryje 35,7 mln zł.

W zaadoptowanej na potrzeby muzeum kopalni, popularyzuje się osiągnięcia techniki oraz kultury górniczej, a także prowadzi działalność badawczą i edukacyjną w zakresie tych dziedzin. Na terenie kopalnii są organizowane konferencje naukowe, imprezy oświatowe i turystyczne. W 2008 roku, na zlecenie gminy Wałbrzych, opracowano koncepcję nowego zagospodarowania byłej kopalni. Zmiany obejmą także znajdujące się tutaj muzeum.

Prace konserwatorskie

Renowacja musi przebiegać z zachowaniem zabytkowej konstrukcji obiektów. Integer zajmie się wykonaniem nowoczesnych instalacji wodno-kanalizacyjnej, mechanicznej, elektrycznej i centralnego ogrzewania. Wymienione zostaną drzwi i okna, przeprowadzona konserwacja oraz wzmocnienie konstrukcji dachu - mówi Paweł Melka, główny specjalista ds. inwestycji Integer S.A. Oprócz tego konieczne jest renowacja elewacji, a także osuszenie i docieplenie ścian piwnic, zwłaszcza że będzie tam przebiegać podziemna, dwukilometrowa trasa turystyczna - dodaje.

Inwestor: Urząd Gminy Wałbrzych
Wykonawca: Integer SA

Pierwsza część inwestycji ma zakończyć się w 2012 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej