Ruszają prace geologiczne w miejscu budowy elektrowni atomowej na Pomorzu

2024-05-06 15:08
Poglądowa wizualizacja elektrowni atomowej na Pomorzu
Autor: PEJ Poglądowa wizualizacja elektrowni atomowej na Pomorzu

Rozpoczynają się pogłębione badania geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w gminie Choczewo na Pomorzu. Prace obejmą obszar o powierzchni około 30 ha. W ich ramach wykonanych zostanie około 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 m. Trwa też wycinka lasu w miejscu planowanej budowy elektrowni.

Spis treści

  1. Elektrownia atomowa w Polsce
  2. Budowa elektrowni jądrowej w Polsce
  3. Na placu budowy pojawią się maszyny TBM do drążenia tuneli
  4. Choczewo - elektrownia atomowa
  5. Elektrownia jądrowa Lubiatowo-Kopalino w Choczewie
  6. Będzie dostęp do plaż w gminie Choczewo

Elektrownia atomowa w Polsce

Jak informuje spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, w ramach umowy na projektowanie podpisanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe z konsorcjum Westinghouse i Bechtel, firma Bechtel Polska rozpoczyna pogłębione badania geologiczne w lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo. Teren przeznaczony pod badania został odpowiednio przygotowany. Badania rozpoczynają się w drugim tygodniu maja. Równocześnie trwa wycinka lasu na terenie, gdzie ma powstać elektrownia i gdzie będą prowadzone badania geologiczne. Na początku wycięto drzewa na terenie około 6 ha. Ale to dopiero pierwszy etap tych prac. W Sumie wylesionych zostanie około 30 ha terenu.

Rozmowy Muratora: ARUP - niezwykłe biuro z recyklingu

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce

Jak zapewniają Polskie Elektrownie Jądrowe, Elektrownia jądrowa w preferowanej lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”, przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych, będzie oddzielona od nabrzeża Morza Bałtyckiego około 300-400 metrowym pasem terenu (linia brzegowa jest na tym odcinku zróżnicowana). Około 200 metrowy w najwęższym miejscu pas drzew oddzielający elektrownię będzie pełnił funkcję swoistej bariery estetycznej zasłaniającej elektrownię, a także będzie stanowić korytarz ekologiczny dla zwierząt, które będą mogły swobodnie migrować. W preferowanym wariancie i podwariancie technicznym inwestycji, trwałe wylesienie wyniesie około 335 ha, z czego po zakończeniu budowy w wyniku dodatkowych nasadzeń obszar ten uda się zmniejszyć do niecałych 300 ha. 

Obwodnica Koszalina i Sianowa prawie gotowa, ale termin oddania się przesunął

Na placu budowy pojawią się maszyny TBM do drążenia tuneli

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe planuje realizację działań, które pozwolą ograniczyć  wpływ inwestycji na życie mieszkańców oraz środowisko naturalne, w tym na obszary leśne. Minimalizacja wpływu przedsięwzięcia na krajobraz będzie polegała m. in. na wspomnianym wyżej odtworzeniu roślinności tam, gdzie będzie możliwe, a sam obszar, który będzie podlegał niezbędnej wycince, będzie ograniczony do minimum. W preferowanym wariancie przy budowie kanałów układu chłodzenia będą wykorzystane tzw. maszyny do tunelowania - TBM (tunel boring machine), takie jak stosuje się m. in. przy budowie metra czy tuneli drogowych. Dzięki temu będzie możliwe zachowania pasa drzew oddzielającego elektrownię od plaży oraz nie będzie konieczności rozkopywania samych plaż.

Czytaj też: Maszyna do drążenia tunelu kolejowego w centrum Łodzi już pracuje. Jak działa maszyna TBM?

Choczewo - elektrownia atomowa

Celem pogłębionych badań geologicznych, które Bechtel przeprowadzi w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo, jest uszczegółowienie przeprowadzonego dotychczas rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Prace obejmą obszar o powierzchni około 30 ha. W ich ramach wykonanych zostanie około 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 m.

Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną także wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni, który odbywa się w ramach umowy na prace inżynieryjne zawartej przez PEJ z konsorcjum Westinghouse-Bechtel. W szczególności chodzi o zaprojektowanie głównych obiektów budowlanych, tj. trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej oraz kanału zrzutowego wód pochłodniczych.

Wyniki badań, które będą prowadzone od maja do końca roku, zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu (w szczególności głównych obiektów budowlanych, tj. trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej oraz kanału zrzutowego wód pochłodniczych) oraz do przygotowania Raportu lokalizacyjnego będącego podstawą do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Państwową Agencję Atomistyki. Wykonawcą prac geologicznych jest firma P.S.D. z siedzibą w Słupsku, z którą Bechtel podpisał umowę na początku kwietnia.

Elektrownia jądrowa Lubiatowo-Kopalino w Choczewie

Elektrownia jądrowa, która powstanie w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” jest istotnym elementem transformacji energetycznej Polski. Jej budowa, a później eksploatacja stworzą w Polsce całkowicie nowy sektor gospodarki, w którym zatrudnienie znajdą tysiące osób.

Będzie dostęp do plaż w gminie Choczewo

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe informuje, że niezależnie od prowadzonych prac geologicznych, związanych z projektowaniem elektrowni jądrowej, uwzględniła głosy mieszkańców regionu Pomorza i podjęła decyzję o utrzymaniu dostępności drogi leśnej do plaży w Słajszewie dla turystów i mieszkańców w trakcie tegorocznego sezonu turystycznego.

Droga leśna w Słajszewie jest i pozostanie dostępna dla turystów i mieszkańców do końca września 2024 roku. Spółka, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, podjęła decyzję o takiej organizacji prac terenowych w ramach prowadzonego projektu inwestycyjnego związanego z budową elektrowni jądrowej, by umożliwić mieszkańcom i turystom swobodne przejście nad morze. Informacja ta została także przekazana przedstawicielom mieszkańców gminy Choczewo już w marcu br., podczas spotkania grupy roboczej pracującej w ramach realizowanego projektu. Spółka poinformowała dodatkowo, że z uwagi na charakter prowadzonych prac geologicznych, na udostępnionej drodze mogą się pojawić krótkotrwałe ograniczenia związane z korzystaniem z niej, ale o każdym takim przypadku będzie informować mieszkańców z odpowiednim wyprzedzeniem.

Ponadto dla bezpieczeństwa i wygody użytkowników ww.  droga została poszerzona do ok. 8-10 metrów szerokości i zabezpieczona ogrodzeniem, na którym pojawiły się banery z informacjami nt. energetyki jądrowej i realizowanej inwestycji, a także atrakcji turystycznych zlokalizowanych w gminie Choczewo.

Zakopianka. Z tej drogi zobaczysz Tatry. Wiadomo już nawet, kiedy ją otworzą

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej