Płyty gipsowo-kartonowe: szpachlowanie i tynkowanie

2009-06-25 10:55
Sztuka szpachlowania i tynkowania
Autor: Mariusz Bykowski

Płyty gipsowo-kartonowe jako wykończenie ścian i sufitów (czyli tzw. suchy tynk) zapewnią równą i gładką powierzchnię, jednakże pod warunkiem, że klejenie płyt oraz ich szpachlowanie i tynkowanie będą wykonane wzorowo.

Wykończenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi trzeba oczywiście zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża przed ich naklejeniem - musi być ono oczyszczone i zagruntowane. Klej rozrabia się zgodnie z instrukcją producenta zamieszczoną na opakowaniu. Odległości pomiędzy nakładanymi "plackami" kleju nie mogą być zbyt duże, a grubość "placków" nie powinna być  mniejsza niż 1,5 cm. Należy zwrócić także uwagę na temperaturę, która w przypadku wykonywania suchych tynków nie może być zbyt niska – minimalna temperatura w tym przypadku powinna wynosić +5°C). Korekcja ustawienia już przyklejonych płyt gipsowo-kartonowych może odbywać się tylko przez 10 minut, później jest to niemożliwe.

Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych

Trzeba się skupić na tym, aby na ścianach gipsowo-kartonowych nie pojawiły się rysy i pęknięcia. W przypadku glazury wystarczy szpachlowanie, inaczej spoinowanie płyt gk. Jeżeli zaś zdecydujemy się na użycie farby strukturalnej, to wykończenie ściany będzie estetyczne wówczas, gdy zaszpachlowana zostanie cała powierzchnia płyt. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpylenie krawędzi płyt, odpowiedni dobór gipsu szpachlowego oraz taśmy zbrojącej krawędzie i równomierne rozprowadzanie dobrze wymieszanej masy szpachlowej. Czynnikiem, który znacznie rzutuje na efekt końcowy jest temperatura – jej wahania mogą wpływać na zmiany wymiarów płyt. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, by wykańczane pomieszczenie nie było ogrzewane bezpośrednio po szpachlowaniu oraz aby temperatura powietrza i płyt nie była niższa niż +5°C przez 2 dni przed i 2 dni po.

Tynkowanie płyt gipsowo-kartonowych

W ostatnich latach tynki gipsowe są w budownictwie stosowane coraz częściej. Taki tynk, podobnie jak płyty gipsowo-kartonowe są materiałem silnie higroskopijnym, co oznacza, że pochłaniają wilgoć, magazynują ją i w razie konieczności oddają do otoczenia, tworząc we wnętrzach komfortowy dla człowieka klimat. Tynkowanie również wymaga profesjonalizmu. Absolutnym priorytetem jest odpowiednie przygotowanie podłoża, bowiem ma ono bezpośredni wpływ na przyczepność tynku oraz jakość jego powierzchni. W przypadku podłoża o dużej oraz zróżnicowanej chłonności jak beton komórkowy, silikat czy mur mieszany należy użyć odpowiedniego środka gruntującego (np. Knauf Grundiermittel). Podobnie należy postąpić z podłożem szczelnym jak beton lub styropian (odpowiednim środkiem będzie przykładowo Knauf Betokontakt). Aby zapobiec powstawaniu rys na styku dwóch różnych materiałów budowlanych występujących na jednej płaszczyźnie należy zastosować siatkę podtynkową. Tynki gipsowe są jednowarstwowe i należy pamiętać, by nie nakładać ich dwuwarstwowo oraz na zawilgocone powierzchnie. Niewskazane są również prace przy temperaturach poniżej +5°C. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej