Formy do betonu architekonicznego. Formy z elastomerów

2023-03-15 14:12
Beton architektoniczny elewacja fasada
Autor: Getty Images W elastycznych formach do betonu architektonicznego można bardzo szczegółowo odtwarzać ornamenty, kolumny, słupki, tralki, jak również tworzyć nowoczesne reliefy i kompozycje stylistyczne

Dzięki specjalnym formom do betonu architektonicznego można dowolnie kształtować ten materiał, nadawać mu różnorodne faktury i wzory. Matryce i formy do betonu architektonicznego umożliwiają różnorodne kształtowanie powierzchni betonowych, zapewniają indywidualny charakter budowlom i ich betonowym ścianom oraz zintegrowanie budynku ze środowiskiem i krajobrazem. Formy do betonu architektonicznego mogą być produkowane na indywidualne zamówienie według projektu architekta.

  Elastyczne formy do betonu architektonicznego

  Elastyczne, fakturowane wkładki szalunkowe stwarzają architektom i wykonawcom nieograniczone możliwości twórcze. Dają też wymierne korzyści finansowe. Matryce i formy do betonu architektonicznego z elastomerów mają w stosunku do szalunków drewnianych i stalowych przewagę techniczną, ponieważ elastyczność matryc umożliwia nieniszczące rozformowanie nawet bardzo skomplikowanych struktur. Możliwość wielokrotnego użycia elastycznych matryc do betonu gwarantuje przy tym wysoką opłacalność produkcji.

  Wzory form do betonu architektonicznego 

  Matryce są dostępne w wielu wzorach standardowych, jednocześnie wykonywane są matryce i formy na indywidualne zlecenia i według nieszablonowych projektów.

  Technologia znajduje też zastosowanie w pracach konserwatorskich i przy modernizacji budynków historycznych, gdzie ze względu na koszty, niezbędne prace kamieniarskie i sztukatorskie nie mogą być wykonane w technologii tradycyjnej.

  W elastycznych formach do betonu architektonicznego można bardzo szczegółowo odtwarzać ornamenty, kolumny, słupki, tralki, jak również tworzyć nowoczesne reliefy i kompozycje stylistyczne. Niektóre obiekty, jak np. francuski Park Rozrywki Le Puy lub Hotel Colosseo w Parku Europejskim w Rust (Niemcy) były inspirowane historycznymi budowlami i bez elastycznych form praktycznie nie byłyby do zrealizowania.

  Poprzez zastosowanie elastycznych matryc do indywidualnego kształtowania betonowych elewacji, budynek może otrzymać swój niepowtarzalny styl, ale także może wtopić się w otoczenie i zintegrować z przyrodą. Fakturowanie licowych powierzchni betonowych oferuje również szczególne możliwości przy stawianiu ekranów akustycznych, murów oporowych i mostów, przez co obiekty te łatwo wtapiają się w krajobraz. Beton architektoniczny stosowany jest bowiem we wszystkich rodzajach budynków: nie tylko mieszkalnych, biurowych i fabrycznych, a także w budownictwie mostowym i drogowym.

  Beton architektoniczny wnetrza
  Autor: Conmere Beton architektoniczny sprawdza się także we wnętrzach, zarówno tych prywatnych jak i publicznych
  płyty betonowe 3d na ścianie
  Autor: Conmere Płyty z betonu architektoniczngo 3d
  Beton architektoniczny elewacja fasada schody
  Autor: Getty Images W przypadku betonu architektonicznego do wyboru mamy: wzory, fakturę, teksturę, wersję 3D lub płaską
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Czytaj więcej