Spoinowanie płyt g-k. Jak wykonać spoinowanie płyt g-k bez taśmy i z użyciem taśmy?

2020-09-17 15:42
spoinowanie plyt gk
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Spoinowanie płyt g-k rozpoczynamy od wypełnienia spoin specjalną masą, używając szpachelki

Aby spoiny między poszczególnymi płytami g-k były niewidoczne, nie powstawały na nich rysy czy pęknięcia, wymagane jest odpowiednie zaszpachlowanie. Do spoinowania płyt g-k należy używać specjalistycznych produktów. Ważne jest także, aby spoinowanie odbywało się z zachowaniem odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza.

Spis treści

  1. Spoinowanie płyt g-k bez taśmy
  2. Spoinowanie płyt g-k z użyciem taśmy z włókna szklanego
  3. Spoinowanie płyt g-k z użyciem taśmy papierowej
  4. Spoinowanie płyt g-k w narożach
  5. Po spoinowaniu - szlifowanie płyt g-k

Z artykułu dowiesz się:

  • w jaki sposób i przy użyciu jakich produktów fachowo spoinować płyty g-k,
  • w jaki sposób spoinować płyty g-k, wykorzystując taśmy z włókna szklanego i papierowe,
  • jak spoinować płyty g-k bez użycia taśm.

Przed przystąpieniem do spoinowania płyt g-k należy sprawdzić, czy są one prawidłowo przymocowane do podłoża lub konstrukcji metalowej, zgodnie z zasadami ich montażu. Krawędzie docinane należny sfazować strugiem lub nożem i zagruntować odpowiednim gruntem, np. ACRYL-PUTZ®. Rysy na pęknięciach zaleca się pogłębić. W miejscach szczególnie narażonych na pękanie, np. przy zabudowie konstrukcji drewnianej poddasza, zaleca się zastosować dodatkowo taśmę zbrojeniową.

Spoinowanie płyt g-k bez taśmy

Do spoinowania płyt g-k bez taśmy najlepiej używać produkty przeznaczone specjalnie do tego typu prac, np. ACRYL-PUTZ® MS 30 Masa do spoinowania płyt G-K. Najpierw za pomocą szpachelki należy wypełnić spoinę przygotowaną wcześniej masą. Następnie szeroką pacą wypełnia się obszar spoiny, tak aby uzyskać równą i gładką płaszczyznę. Do końcowego wykończenia należy użyć gładzi szpachlowej, np. ACRYL-PUTZ® ST10 START lub ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZ.

spoinowanie plyt gk
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Tradycyjnie spoinowanie płyt g-k wygląda tak, że nakłada się warstwę masy szpachlowej i zaraz potem wtapia się w nią taśmę zbrojącą. Nie zbroi się w ten sposób spoin wykonywanych przy użyciu mas zawierających drobne włókna
Najczęściej popełniane błędy przy spoinowaniu płyt g-k
  • niewłaściwe przygotowanie powierzchni płyt g-k - standardowe płyty mają profilowane wyłącznie dłuższe krawędzie (tylko niektóre rodzaje mają profilowane wszystkie krawędzie). Często jednak płyty przecina się wzdłuż lub wszerz, wtedy konieczne jest sfazowanie krawędzi płyt, czyli ścięcie ich pod kątem około 45°. Następnie krawędzie cięte należy odkurzyć i zwilżyć wodą;
  • stosowanie niewłaściwych mas szpachlowych - należy pamiętać o doborze masy w zależności od sposobu spoinowania płyt g-k (bez taśmy lub z wykorzystaniem taśmy). Zaleca się też stosowanie rozwiązań systemowych pochodzących od jednego producenta, wchodzących w skład kompletnego systemu suchej zabudowy;
  • za niska lub za wysoka temperatura we wnętrzu - zalecana min. temperatura do spoinowania plyt g-k to +10°C, do czasu całkowitego wyschnięcia masy szpachlowej temperatura w pomieszczeniu nie powinna się wahać. W okresie zimowym spoinowanie płyt g-k winno odbywać się przy działającym docelowym ogrzewaniu;
  • za mała lub za duża wilgotność powietrza - zmiana wilgotności powietrza w trakcie wysychania mas szpachlowych to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania pęknięć. Spoinowanie płyt g-k wykonujemy po zakończeniu wszystkich prac mokrych. Zalecana wilgotność względna powietrza to poniżej 60%.

Spoinowanie płyt g-k z użyciem taśmy z włókna szklanego

Do spoinowania płyt g-k można użyć także taśmy z włókna szklanego. W pierwszej kolejności należy nałożyć masę szpachlową, np. ACRYL-PUTZ® MS30 lub gładź ACRYL-PUTZ® ST10 START. Następnie na jej mokrą powierzchnię trzeba nakleić taśmę, tak aby środek jej szerokości przebiegał wzdłuż szczeliny. Za pomocą szpachelki starannie usuwa się pęcherzyki powietrza spod taśmy, wciskając ją w świeżo nałożoną warstwę masy. Po wyschnięciu nakłada się gładź szpachlową, np. ACRYL-PUTZ® w celu wyrównania spoiny z podłożem.

Po wyschnięciu szerszą szpachelką nakłada się drugą, wyrównującą warstwę masy aż do całkowitego zatopienia siatki. W razie potrzeby nakłada się kolejną warstwę.

spoinowanie plyt gk
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Przy spoinowaniu płyt g-k z wykorzystaniem taśmy należy nakładać tyle warstw gładzi szpachlowej, aby siatka z włókna szklanego była całkowicie w niej zatopiona. Kolejną warstwę masy nakłada się po wyschnięciu poprzedniej
WARTO WIEDZIEĆ
MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-K Acryl Putz

Autor: FFiL Śnieżka

ACRYL-PUTZ® MS 30 stosuje się do spoinowania płyt g-k bez konieczności użycia taśmy zbrojącej. Może być również stosowana do uzupełniania pęknięć i rys, montażu narożników, maskowania wkrętów

Dostępnych jest bardzo dużo mas do spoinowania płyt g-k. Część z nich oferują producenci systemów suchej zabudowy, a inne - producenci chemii budowlanej. Niewłaściwe dobrana masa szpachlowa jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przy spoinowaniu płyt g-k. Jeśli nie wiesz jaka masa szpachlowa będzie najlepsza, możesz skorzystać z konfiguratora, który ułatwi wybór dla uzyskania idealnego efektu.

Spoinowanie płyt g-k z użyciem taśmy papierowej

W przypadku spoinowania z wykorzystaniem taśmy papierowej lub flizeliny z włókna szklanego ważne jest, aby użyty materiał miał odpowiednią konsystencję. W przypadku gładzi ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZ zaleca się jej rozcieńczenie poprzez dodanie ok. 5% czystej wody. Tak przygotowaną masę nakładamy na łączenie płyt gipsowo-kartonowych, pamiętając aby warstwa nie była zbyt cienka. Kolejną czynnością jest nałożenie taśmy papierowej na gładź i ściśnięcie jej w taki sposób, aby wycisnąć nadmiar szpachli i pęcherzów powietrza spod taśmy.

Należy uważać, aby przy tej czynności nie rozerwać taśmy. W celu uzyskania lepszego poślizgu zaleca się przy dociskaniu szpachelką nałożyć na nią niewielką ilość gładzi. Ważne jest, aby zatopiona taśma znajdowała się pomiędzy gładzią szpachlową.

Po wyschnięciu warstw, przy użyciu szerszej szpachelki, można nałożyć kolejną warstwę gładzi, tak aby taśma papierowa została w pełni pokryta. Czynność tę powtarzamy, nakładając coraz szersze pasy. W trakcie spoinowania płyt g-k z użyciem taśmy papierowej lub flizeliny należy nałożyć 2-3 warstwy gładzi szpachlowej.

szpachlowanie płyt gk
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Używając szerszej szpachelki, nakładamy kolejne warstwy gładzi do momentu aż taśma papierowa zostałnie całkowicie nią pokryta

Spoinowanie płyt g-k w narożach

W inny sposób spoinuje się narożniki zewnętrzne, a inaczej wewnętrzne. Do spoinowania płyt g-k w rogach potrzebne są profile narożnikowe lub specjalny rodzaj taśm zbrojących. Profile stosuje się do naroży zewnętrznych w miejscach narażonych na obtłuczenie. W pozostałych przypadkach profile można zastąpić taśmami narożnikowymi. Taśmy wykorzystuje się w narożach wewnętrznych, które nie są narażone na duże naprężenia (na przykład styk muru lub betonowego sufitu z okładziną).

Te styki, które są narażone na duże naprężenia (na przykład na skosach poddasza, między ścianami działowymi, u zbiegu okładziny ścian i sufitu podwieszanego), wymagają zastosowania tak zwanych połączeń ślizgowych. Wykorzystuje się do tego taśmę papierową oraz taśmę samoprzylepną jednocześnie. Na styku dwóch taśm z czasem może się pojawić pęknięcie, lecz będzie to tak zwana rysa kontrolowana - równa i bardzo cienka.

Po spoinowaniu - szlifowanie płyt g-k

Wyschniętą szpachlę należy przeszlifować za pomocą packi z papierem lub siatką ścierną. Zalecana granulacja materiału ściernego to 100-150. Przeszlifowane podłoże należy przed malowaniem farbą podkładową obowiązkowo dokładnie odpylić i zagruntować, np. ACRYL-PUTZ® Grunt polimerowy uniwersalny.

W celu dokonania kontroli wykonanych prac należy skierować źródło światła (latarka, lampka) równolegle do ściany. Umożliwi to dostrzeżenie ewentualnych nierówności i źle wyszlifowanych miejsc.

Podsumowując, spoinowanie płyt g-k wykonuje się na trzy sposoby:

  • z użyciem dodatkowego zabezpieczenia miejsc łączenia płyt w postaci taśmy z włókna szklanego,
  • taśmy papierowej
  • lub też beztaśmowo.

Przed przystąpieniem do spoinowania płyt g-k ich powierzchnie należy przygotować i zagruntować. Odpowiednio zaspoinowane płyty g-k wymagają jeszcze przeszlifowania, a następnie odpylenia i zagruntowania. Dopiero tak przygotowane powierzchnie ścian z płyt g-k można malować.

opracowanie na podstawie materiałów FFiL Śnieżka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej