Czy można położyć tynk mozaikowy na tynk mozaikowy?

2021-12-19 17:48
Tynk mozaikowy na elewacji
Autor: Baumit Przykład zastosowania tynku mozaikowego na elewacji budynków w inwestycji TETMAJERA RESIDENCE w Krakowie

Pytanie czy można nałożyć tynk mozaikowy na tynk mozaikowy pojawia się zawsze wtedy, gdy pierwsza warstwa została niewłaściwie (nieestetycznie) nałożona. Ważne jest, czy mamy do czynienia z nową warstwą, czy na przykład wykonaną już kilka lat temu. Od tego zależy odpowiedź na pytanie postawione w tytule.

Czym jest tynk mozaikowy?

Dla przypomnienia tynk mozaikowy należy do tynków dekoracyjnych cienkowarstwowych. Jego ostateczny wygląd zależy od dobrego (równego) przygotowania powierzchni, na której ma zostać ułożony. Czym drobniejsza frakcja ziarna w tynku (także mozaikowym), tym wszelkie nierówności podłoża są bardziej widoczne.

Tynk mozaikowy stanowi zazwyczaj dekoracyjne zabezpieczenie fragmentów elewacji najbardziej narażonych na zabrudzenie czy uszkodzenia mechaniczne: cokół budynku, ściany garażu, miejsca wokół drzwi i okien.

Do najważniejszych zalet tynku mozaikowego zalicza się:

  • jest łatwy i wygodny w użyciu;
  • daje powierzchnię przepuszczalną dla pary wodnej, hydrofobową;
  • nie pęka i nie kruszy się;
  • jest odporny na uszkodzenia mechaniczne;
  • odporny na mycie oraz szorowanie;
  • odporny na czynniki atmosferyczne.

Czy można położyć tynk mozaikowy na tynk mozaikowy?

Pytanie czy można nałożyć tynk na tynk pojawia się zawsze wtedy, gdy pierwsza warstwa została niewłaściwie (nieestetycznie) nałożona. Ważne jest, czy mamy do czynienia z nową warstwą, czy na przykład wykonaną już kilka lat temu.

W tym drugim przypadku tynk może się łuszczyć, być spękany lub mieć ubytki. Takie warstwy zawsze wymagają indywidualnego podejścia w zależności od stanu zachowania.

W przypadku gdy powierzchnia jest nowa lub dobrze zachowana odpowiedź brzmi "tak", można położyć tynk mozaikowy na tynk mozaikowy. Aby to zrobić należy dobrze oczyścić powierzchnię ze starą warstwą tynku i wykonać na niej warstwę kontaktową (sczepną), która wyrówna podłoże, a także zwiększy przyczepność nowo kładzionego tynku. W tym celu najczęściej stosuje się zaprawę klejowo-szpachlową, taką jak np. Baumit ProContact, którą warto dodatkowo zazbroić siatką.

Na tak przygotowanej powierzchni możemy położyć świeży tynk mozaikowy, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej