Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Dachy

Zielony dach. Trawnik, łąka kwietna a może zagajnik na dachu?

Tagi:
dach skośny
,
Norwegia
,
trawnik
,
trawy
,
zielony dach

Zielone dachy w Norwegii nikogo nie dziwią. Trawy na dachach to tutaj wielowiekowa tradycja. Dawne dwory, domy, warszaty a nawet miejskie kamienice od zawsze kryto darnią. Zielony dach przypominający trawnik czy łąkę kwietną szczególnie efektownie wygląda na dachu skośnym. W chłodnym norweskim klimacie takie pokrycie dachowe sprawdza się znakomicie - nawet na dalekiej północy, gdzie zimy są długie i surowe.

Zielony dach - standard w Norwegii

Dziś, gdy wiele mówi się o ochronie przyrody i pilnej potrzebie przeciwdziałania zmianom klimatu, ekologiczne rozwiązania są w cenie na całym świecie.  Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej poprzez założenie łąki na dachu to pożądane rozwiązanie w wielu zatłoczonych i nadmiernie zabudowanych aglomeracjach świata. To nie tylko futurystyczna wizja ekologów, ale obecnie także realne zamówienia inwestorów, którym podobają się takie "awangardowe i nowoczesne rozwiązania" promowane przez światowej sławy architektów.

Tymczasem w Norwegii zielony dach to dobrze wszystkim znana codzienność. Tym sposobem kryje się tutaj domy, zarówno w miastach, jak i na wsi, a także przystanki autobusowe i zabudowania fabryczne, sklepy i zajazdy przydrożne, skromne domki rybaków oraz prestiżowe obiekty kultury - muzea, teatry, estrady.

Zajazd przy drodze, dach zielony kryty trawą
Zajazd przy drodze, dach zielony kryty trawą
Fot.: Barbara Kawecka-Zygadło

Technologia krycia dachów darnią bardzo się rozwinęła. Wiele firm na świecie oferuje systemowe rozwiązania zielonych dachów, zarówno ekstensywnych (ziołowych i trawiastych), jak i intensywnych (z prawdziwymi ogrodami kwiatowymi, krzewami, a nawet drzewami). Ale norweskie zabudowania nadal zachwycają, a stare tradycyjne techniki budzą podziw.

... i stary dwór będący często wzorem dla współczesnych domów
... i stary dwór będący często wzorem dla współczesnych domów
Fot.: Barbara Kawecka-Zygadło

Klimat mniej surowy, poglądy bardziej.

Czy można skorzystać z doświadczeń norweskich budowniczych także i u nas? Klimat mamy łagodniejszy, ilość opadów co prawda mniejszą niż na zachodnim wybrzeżu Norwegii, gdzie pada prawie codziennie, ale z pewnością porównywalną z centralnie położonym górnicznym miasteczkiem Røros. Kluczowe wydaje się być nastawienie społeczne. W Norwegii, podobnie jak w w wielu innych krajach europejskich, pozostawia się stare zabudowania drewniane konserwując je i pielęgnując. Rozwija się także dawne techniki budowlane. Ochrona środowiska i krajobrazu stały się normą, a wtopione w pejzaż budynki są bardzo pożądane.
U nas ciągle widać tendencję do jak największego odróżnienia się od sąsiedniej zabudowy. Niszczona jest lokalna tradycja, a stare domy drewniane zamieniane na betonowe bunkry. Czy ktoś w Polsce zechce mieszkać w "ziemiance", jak pogardliwie określa się domy kryte darnią? Zachwyceni tą koncepcją są tylko artyści i mieszczuchy z wielkich miast złaknieni kontaktu z przyrodą. Warto jednak, by poznała ją i polubiła także "Polska powiatowa" – może wówczas nastapią pozytywne zmiany w krajobrazie terenów wiejskich.

Dom mieszkalny, Trondheim
Dom mieszkalny, Trondheim
Fot.: Barbara Kawecka-Zygadło

Zalety zielonych dachów

Dachy pokryte roślinnością mogą w dużym stopniu zrekompensować utratę zieleni na rzecz terenów zabudowanych. Zielony dach obsadzony miejscowymi gatunkami roślin sprzyja przywróceniu równowagi przyrodniczej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pokryty roślinami dach można zaliczyć do powierzchni biologicznie czynnej, co na małej działce może mieć duże znaczenie.
Inne zalety zielonego dachu to:

  • Dobra izolacyjność akustyczna – zieleń dachowa ogranicza odbijanie się dźwięku o 3 dB oraz poprawia dźwiękochłonność dachu nawet o 8 dB.
  • Termoizolacja – temperatura zwykłego dachu może dochodzić latem do 80°C, natomiast dach pokryty zielenią nigdy nie nagrzeje się do tego stopnia – latem chłodzi, a zimą zapewnia dodatkową izolację cieplną. Stosowaną w systemowych rozwiązaniach termoizolację można zaliczać do ogólnej izolacji budynku.
  • Większa trwałość dachu – właściwe pokrycie dachu jest chronione przed promieniami UV, śniegiem i gradobiciem. Pod warstwą ziemi nie występują naprężenia związane ze zmianami temperatury, tak jak ma to miejsce w zwykłym dachu.

W miastach i innych terenach zurbanizowanych istotne jest:

  • Wiązanie pyłów i substancji szkodliwych – azotany i inne substancje lotne zostają zatrzymane i przetworzone przez rośliny.
  • Poprawa mikroklimatu – dachy pokryte roślinnością nawilżają powietrze i hamują jego ruchy; zapewniają też chłodzenie podczas upałów.
  • Zmniejszenie kosztów odprowadzania wody – zielone dachy zatrzymują od 50 do 90% opadów, z których większość odparowuje, dzięki czemu można zmniejszyć liczbę i przekroje rynien oraz rur spustowych; zmniejsza się też ilość wody, którą trzeba odprowadzić kolektorami miejskimi.
  • Bardziej ekonomiczna praca urządzeń klimatyzacyjnych – spowodowana jest mniejszym nagrzewaniem się dachu.
  • Zwiększenie powierzchni, z której bezpiecznie mogą korzystać ptaki, a także ludzie, gdy na dachu zaplanuje się ogród wypoczynkowy czy ścieżkę spacerową.
Dachy kryte darnią sprawdzają się nawet na dalekiej północy - archipeleg Lofotów położony daleko za kołem podbiegunowym
Dachy kryte darnią sprawdzają się nawet na dalekiej północy - archipeleg Lofotów położony daleko za kołem podbiegunowym
Fot.: Barbara Kawecka-Zygadło

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: