Izolacja dachu - najczęściej popełniane błędy przy ocieplaniu dachu

2022-03-17 14:10
Izolacja dachu
Autor: Getty Images Izolacja dachu nie będzie spełniała swojej funkcji, jeśli zostanie źle zamontowana

Dobra izolacja dachu oznacza niższe zużycie energii i tym samym mniejsze koszty eksploatacji. Pozwoli też na utrzymanie w pomieszczeniach niższej temperatury w upalnie dni i znacznie poprawi standard życia w całym okresie letnim. Co decyduje o jakości wykonanej izolacji? Jakie błędy najczęściej popełniają fachowcy?

Co decyduje o dobrej izolacji dachu?

Wybór materiału izolacyjnego podczas termomodernizacji poddasza jest kluczowy dla uzyskania ciepłego i szczelnego dachu. Jednak nie tylko sam współczynnik λ ma znaczenie, ale również wiele innych właściwości materiałów. Więcej informacji w polecanym artykule.

Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na audyt energetyczny przed modernizacją, audytor także doradzi, jaki materiał najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Wskaże też newralgiczne miejsca w budynku, przez które ucieka najwięcej ciepła. Pomoże w podjęciu właściwej decyzji co do sposobu i technologii ocieplenia, a także doboru odpowiednich materiałów izolacyjnych.

Czytaj też:

Jednakże należy pamiętać, że żadna izolacja nie będzie spełniała swojej funkcji, jeśli zostanie błędnie zamontowana.

Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu izolacji dachu

Do najczęstszych błędów przy wykonywaniu izolacji dachu należą:

  • Niedokładne docinanie odcinków materiału izolacyjnego:

- za długie fragmenty mat, zostaną zbyt mocno upchnięte przez wykonawcę, a to z kolei spowoduje, że wełna będzie wypychać membranę dachową do zewnątrz. Powstałe wybrzuszenia zmniejszą szczelinę wentylacyjną pomiędzy folią a pokryciem i zaburzą cyrkulację pary wodnej,

- za krótkie fragmenty materiału będą się osuwać w dół, powodując powstawanie mostka termicznego od góry połaci,

- nieprecyzyjnie rozmieszczone sąsiednie fragmenty materiału, ze szparami między sobą, będą powodowały powstawanie mostków i prowadziły do ucieczki ciepła z poddasza.

  • Zastosowanie mniejszej grubości izolacji cieplnej niż w projekcie – brak możliwości uzyskania wymaganego współczynnika przenikania ciepła.
  • Brak zachowania odpowiednich szczelin wentylacyjnych – podczas remontów starych połaci często spotykamy się z pełnym deskowaniem, wtedy należy zadbać aby wełna mineralna nie dotykała desek. Przed układaniem izolacji w takim układzie dachu pracownicy powinni wykonać dystanse, np. w postaci sznurowania.
  • Nieocieplanie połączenia krokwi z murłatą oraz ścianką kolankową – brak ocieplenia w tym miejscu prowadzi do wychładzania się poddasza.
  • Nieszczelne ułożenie folii paroizolacyjnej – przerwanie ciągłości tej warstwy, a także montaż bez odpowiednich zakładów, będą skutkować przeniknięciem wilgoci do ocieplenia, co z kolei wpłynie na obniżenie jego wartości izolacyjnych.
  • Brak foli wyskoparoprzepuszczalnej (membrany) – kilkadziesiąt lat temu jej stosowanie nie było standardem, zatem jeśli połać dachowa nie ma pełnego deskowania z papą ani membrany, koniecznie należy ją zamontować. W tym celu nie trzeba dementować pokrycia, jeśli jest w dobrym stanie, prace można wykonać od wewnątrz – paski folii napina się pomiędzy krokwiami, wywijając ją na ich boki. Folia musi być mocno naciągnięta – można to osiągnąć, przybijając na niej do krokwi cienkie listewki.
  • Nieszczelne połączenia membrany dachowej z kołnierzem okna dachowego czy kominami – wykonawca musi pilnować połączeń i szczelności folii, bez tego woda opadowa będzie przedostawać się pod folię, a tym samym do ocieplenia, doprowadzając do jego stopniowego zawilgocenia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej