Izolacja dachu - najczęściej popełniane błędy przy ocieplaniu dachu

2022-03-17 14:10
Izolacja dachu
Autor: Getty Images Izolacja dachu nie będzie spełniała swojej funkcji, jeśli zostanie źle zamontowana

Dobra izolacja dachu oznacza niższe zużycie energii i tym samym mniejsze koszty eksploatacji. Pozwoli też na utrzymanie w pomieszczeniach niższej temperatury w upalnie dni i znacznie poprawi standard życia w całym okresie letnim. Co decyduje o jakości wykonanej izolacji? Jakie błędy najczęściej popełniają fachowcy?

Co decyduje o dobrej izolacji dachu?

Wybór materiału izolacyjnego podczas termomodernizacji poddasza jest kluczowy dla uzyskania ciepłego i szczelnego dachu. Jednak nie tylko sam współczynnik λ ma znaczenie, ale również wiele innych właściwości materiałów. Więcej informacji w polecanym artykule.

Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na audyt energetyczny przed modernizacją, audytor także doradzi, jaki materiał najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Wskaże też newralgiczne miejsca w budynku, przez które ucieka najwięcej ciepła. Pomoże w podjęciu właściwej decyzji co do sposobu i technologii ocieplenia, a także doboru odpowiednich materiałów izolacyjnych.

Czytaj też:

Jednakże należy pamiętać, że żadna izolacja nie będzie spełniała swojej funkcji, jeśli zostanie błędnie zamontowana.

Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu izolacji dachu

Do najczęstszych błędów przy wykonywaniu izolacji dachu należą:

  • Niedokładne docinanie odcinków materiału izolacyjnego:

- za długie fragmenty mat, zostaną zbyt mocno upchnięte przez wykonawcę, a to z kolei spowoduje, że wełna będzie wypychać membranę dachową do zewnątrz. Powstałe wybrzuszenia zmniejszą szczelinę wentylacyjną pomiędzy folią a pokryciem i zaburzą cyrkulację pary wodnej,

- za krótkie fragmenty materiału będą się osuwać w dół, powodując powstawanie mostka termicznego od góry połaci,

- nieprecyzyjnie rozmieszczone sąsiednie fragmenty materiału, ze szparami między sobą, będą powodowały powstawanie mostków i prowadziły do ucieczki ciepła z poddasza.

  • Zastosowanie mniejszej grubości izolacji cieplnej niż w projekcie – brak możliwości uzyskania wymaganego współczynnika przenikania ciepła.
  • Brak zachowania odpowiednich szczelin wentylacyjnych – podczas remontów starych połaci często spotykamy się z pełnym deskowaniem, wtedy należy zadbać aby wełna mineralna nie dotykała desek. Przed układaniem izolacji w takim układzie dachu pracownicy powinni wykonać dystanse, np. w postaci sznurowania.
  • Nieocieplanie połączenia krokwi z murłatą oraz ścianką kolankową – brak ocieplenia w tym miejscu prowadzi do wychładzania się poddasza.
  • Nieszczelne ułożenie folii paroizolacyjnej – przerwanie ciągłości tej warstwy, a także montaż bez odpowiednich zakładów, będą skutkować przeniknięciem wilgoci do ocieplenia, co z kolei wpłynie na obniżenie jego wartości izolacyjnych.
  • Brak foli wyskoparoprzepuszczalnej (membrany) – kilkadziesiąt lat temu jej stosowanie nie było standardem, zatem jeśli połać dachowa nie ma pełnego deskowania z papą ani membrany, koniecznie należy ją zamontować. W tym celu nie trzeba dementować pokrycia, jeśli jest w dobrym stanie, prace można wykonać od wewnątrz – paski folii napina się pomiędzy krokwiami, wywijając ją na ich boki. Folia musi być mocno naciągnięta – można to osiągnąć, przybijając na niej do krokwi cienkie listewki.
  • Nieszczelne połączenia membrany dachowej z kołnierzem okna dachowego czy kominami – wykonawca musi pilnować połączeń i szczelności folii, bez tego woda opadowa będzie przedostawać się pod folię, a tym samym do ocieplenia, doprowadzając do jego stopniowego zawilgocenia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej