Podgrzewana Legia

2007-05-29 15:45
Legia
Autor: serwis prasowy Legii Warszawa

Pierwszy mecz na nowej, podgrzewanej płycie boiska na warszawskim stadionie Legii zostanie rozegrany 30 września 2004 roku. Dotychczas podgrzewaną płytą boiska mogły się pochwalić tylko dwa polskie stadiony - Wisły w Krakowie i Groclinu w Grodzisku Wielkopolskim.

Do przetargu przystąpiło czterech oferentów - dwóch niemieckich - Swietelsky i Heiler oraz dwa polskie konsorcja - Zielona Architektura/ Verbakel-Bomkas oraz Aquatherm/ Polcourt/ Ceelen Sport.
Wygrała firma Swietelsky, która nie tylko przedstawiła najtańszą ofertę, ale także zagwarantowała zakończenie prac przed końcem września (na 30 września zaplanowano rewanżowy mecz I rundy Pucharu UEFA z Austrią Wiedeń).
Atutem firmy Swietelsky była także 10- letnia gwarancja na cały system grzewczy, drenażowy i zraszający zamontowany na boisku Legii.
Nie bez znaczenia było także duże doświadczenie firmy w budowie i modernizacji boisk (w ciągu 30- letniej działalności zmodernizowała ok. 300 boisk w Europie, głównie w Niemczech, w Polsce - boiska Wisły i Groclinu).

Prace modernizacyjne na warszawskim stadionie rozpoczęły się 8 września. Po zerwaniu nawierzchni boiska wykonano jego korytowanie - do głębokości 40 cm - co pozwoliło na umieszczenie w płycie wszystkich warstw: drenażowej, filtracyjnej, grzewczej i trawiastej.
W narożnikach płyty usytuowano cztery studnie chłonne na wody opadowe.
Na głębokości 27 cm i w rozstawie co 30 cm rozłożono 26 km rurek wykonanych z polietylenu sieciowanego pex-a, każda o średnicy 25 mm. Z kolektorów, przez rury stalowe preizolowane (o średnicy 150 mm) do rurek jest doprowadzany roztwór glikolu z wodą, który stanowi czynnik grzewczy.
Inwestycją towarzyszącą jest budowa nowej wymiennikowni ciepła na potrzeby ogrzewania.
Moc grzewcza potrzebna do ogrzania płyty boiska wynosi 1,2 MW.
Na warszawskim stadionie Legii zastosowano system REHAU (REHAU jest niemieckim producentem systemów grzewczych).
Ułożone warstwy zostały przykryte specjalnie spreparowaną mieszanką humusu z piaskiem, na której położono trzycentymetrową warstwę trawy (sprowadzono ją z Niemiec w rolkach o szerokości 2 m).
System zraszania boiska jest w pełni automatyczny, na jego potrzeby zbudowano stację podnoszącą ciśnienie wody miejskiej do wymaganego poziomu ośmiu atmosfer.

Na materiały i wykonawstwo firma Swietelsky udzieliła 10- letniej gwarancji. Inwestycję finanansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, a jej wartość oszacowano na około 3 mln złotych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej