Koniec remontu Żurawia w Gdańsku! Otwarcie za kilka dni. Będzie wiele atrakcji

2024-04-25 13:56

Zakończył się kapitalny remont gdańskiego Żurawia i części nabrzeża, przy którym stoi. 30 kwietnia Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapowiada wielkie otwarcie połączone z klimatycznym festynem w tej części Gdańska.

Spis treści

 1. Koniec remontu Żurawia w Gdańsku
 2. Gdański Żuraw, symbol miasta
 3. Remont Żurawia w Gdańsku – zakres prac
 4. Nowa ekspozycja na trzech piętrach Żurawia w Gdańsku
 5. Festyn na otwarcie Żurawia w Gdańsku - program
 6. Tak wygląda Gdański Żuraw po kapitalnym remoncie i modernizacji ZDJĘCIA

Koniec remontu Żurawia w Gdańsku

Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego – Gdańskiego Żurawia. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14.00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa aż do godziny 20.00. Warto zobaczyć, jakie efekty przyniósł trwający kilkanaście miesięcy remont.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Gdański Żuraw, symbol miasta

Położony w samym sercu miasta Żuraw jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem architektury dawnego Gdańska. Jak podaje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, swoją oryginalną formę, pochodząca jeszcze z połowy XV w., zawdzięcza podwójnej funkcji bramy miejskiej i dźwigu portowego. Czasy jego największej świetności przypadają na przełom XVI i XVII w. Wówczas to Gdańsk był jednym z ważniejszych portów Europy, a Żuraw – jego największy dźwig – codziennie przeładowywał tony towarów. Właśnie ów „złoty wiek” gdańskiego portu stanowi kanwę nowej wystawy stałej, którą w basztach budynku będzie można zobaczyć już 30 kwietnia.

Remont Żurawia w Gdańsku – zakres prac

Najwięcej działo się we wnętrzu Żurawia. Zostały wymienione instalacje elektryczna, sanitarna i system odpowiedzialny za ochronę i zabezpieczenie obiektu. Przebudowa kondygnacji we wnętrzach obu baszt pozwoliła na zmodyfikowanie wcześniejszej ścieżki zwiedzania i udostępnienie zwiedzającym nieużytkowanych dotąd przestrzeni. Narracja nowej wystawy stałej obejmuje życie portowe miasta w okresie jego świetności oraz historię kontaktów handlowych gdańszczan z kupcami z innych miast europejskich. Koszt modernizacji Gdańskiego Żurawia to prawie 18 milionów złotych. Projekt otrzymał dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych: 13 milionów zł od Islandi, Lichtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG, a ponad 2 mln zł pochodziło ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny Narodowego Muzeum Morskiego (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to ponad 2,5 miliona złotych. Umowa z wykonawcą została podpisana 14 marca 2022 r.

Tak plebania w Dydni popada w ruinę. Uroczy zabytek czeka przeprowadzka?

Nowa ekspozycja na trzech piętrach Żurawia w Gdańsku

Ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, by zwiedzający poczuli się jak w oryginalnych XVII-wiecznych wnętrzach. W sześciu salach na trzech piętrach Żurawia goście poznają m. in. tajniki nawigacji przy wpływaniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, dawne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie.

Festyn na otwarcie Żurawia w Gdańsku - program

Otwarciu Żurawia będzie towarzyszyć festyn, który przeniesie zwiedzających w żywą atmosferę XVII-wiecznego portowego miasta, z pokazami rzemiosł, muzyką z epoki i towarzystwem dawnych gdańszczan.

W programie m.in:

 • Gabinet portowego cyrulika – dowiedz się jakie przypadłości trapiły niegdyś marynarzy, flisaków i mieszkańców portu; zobacz XVII-wieczne narzędzia chirurgiczne i … na ochotnika poddaj się zabiegowi w wykonaniu portowego cyrulika!
 • Kram kupców i marynarzy gdańskich – sprawdź jakie towary sprowadzano do Gdańska pod pokładami żaglowców i posłuchaj opowieści o przygodach ludzi morza
 • Gdańska kuchnia – dowiedz się jakie smaki ceniono w XVII-wiecznym mieście, co jadano od święta i na co dzień, sprawdź czy dawni gdańszczanie znali cytrusy oraz czego ówcześni kucharze używali do przyrządzania potraw
 • Warsztat mincerza – wraz z rzemieślnikiem wybij dla siebie pamiątkową monetę z wizerunkiem Żurawia!
 • Patrol portowy – stań oko w oko z żołnierzami uzbrojonymi w muszkiety i piki! Poznaj „od podszewki” umundurowanie oraz uzbrojenie XVII-wiecznego gdańskiego muszkietera i poddaj się inspekcji przed wejściem do Żurawia. Co godzinę odbędzie się salwa z broni czarnoprochowej!
 • Gry i zabawy dla najmłodszych – zapraszamy do wspólnej zabawy replikami zabawek i gier z epoki; sprawdź czym bawili się kiedyś mali gdańszczanie i w co najchętniej grywali dawni marynarze
 • Muzyka dawna na żywo

Historia kołem się toczy. XVII – wieczny festyn pod Żurawiem 30.04.2024., godz. 14:00–20:00 Żuraw, ul. Szeroka 67/68

Tak wygląda Gdański Żuraw po kapitalnym remoncie i modernizacji ZDJĘCIA

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej