Ośrodek Radioterapii w Kaliszu

2016-05-30 15:13
Ośrodek Radioterapii w Kaliszu
Autor: Fotoarchitektura A.Gregorczyk Widok od ulicy Kaszubskiej; po lewej główne wejście do ośrodka; po prawej przeszklony budynek kawiarni

Wielkopolskie Centrum Onkologii powstało przy ul. Kaszubskiej 12 w Kaliszu. Nadrzędnym celem projektu było zapewnienie pacjentom przyjaznych warunków leczenia i domowego komfortu. Obiekt ma prosty układ funkcjonalny i komunikacyjny, jego wnętrza kojarzą się raczej z pensjonatem niż szpitalem.

Nowoczesny Ośrodek Radioterapii powstał na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. W 2010 roku Miasto Kalisz przeprowadziło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej obiektu, a na przełomie 2011/2012 ośrodek został przekazany Wielkopolskiemu Centrum Onkologii w Poznaniu. Ten funkcjonalny budynek tworzy niezależną jednostkę medyczną, której zadaniem jest prowadzenie diagnostyki onkologicznej oraz leczenie chorych na nowotwory metodą radioterapii (promieniowaniem jonizującym). Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Skanska.

Szpital wybudowany zgodnie z zasadami healing environment
Healing environment to coraz bardziej popularne pojęcie. Dotyczy wpływu szpitalnej przestrzeni na proces leczenia. Według badań dobre rozplanowanie wnętrz oraz jakość architektury redukują stres związany z chorobą i pozytywnie wpływają na powodzenie hospitalizacji. Ośrodek Radioterapii w Kaliszu został zaprojektowany zgodnie z powyższymi wytycznymi. W budynku radioterapii zastosowano rozwiązania funkcjonalne i aranżacyjne poprawiające warunki leczenia, co zapewnia pacjentom prywatność i komfort pobytu w placówce. Dla chorych przewidziano kilka rejestracji i przestrzennych poczekalni wypełnionych zielenią. Podzielono je tak, aby pacjenci którzy zgłosili się do diagnostyki byli oddzieleni od chorych będących w trakcie leczenia.

Bunkry do radioterapii i beton barytowy
W obiekcie powstały dwa bunkry, o powierzchni niemal 70 m² każdy, do radioterapii pacjentów z nowotworami. By zagwarantować bezpieczeństwo osób przed promieniowaniem, musiały one spełniać odpowiednie wymogi. Zostały wykonane w technologii żelbetowej monolitycznej, ich ściany mają grubość 1,7 m, strop 1,5 m, a drzwi do bunkra ważą 5 ton. Aby uzyskać odpowiedni stopień osłonowości ścian i stropów przed promieniowaniem radioaktywnym wytwarzanym przez akceleratory zastosowano wstawki z betonu barytowego. W budynku znajdują się również pomieszczenia symulatora, tomografu, mammografu i USG, gabinety zabiegowe oraz hostel dla pacjentów niewymagających hospitalizacji.

Prawie jak w ośrodku wypoczynkowym
Niskie, dwukondygnacyjne budynki Centrum Radioterapii harmonizują z istniejącą urbanistyką terenu oraz starym szpitalem. W otoczeniu zachowano historyczny układ dróg i zieleni. Nowe budynki zostały połączone z istniejącym szpitalem przeszklonym łącznikiem oraz kawiarnią z letnim tarasem. Dla pacjentów hostelu zaprojektowano wygodne dwuosobowe pokoje z aneksami kuchennymi i łazienkami, jadalnię z tarasem i salę klubową. Wszystkie pomieszczenia są pełne światła słonecznego, trzy świetliki doświetlają hole i poczekalnie, a duże przeszklenia elewacyjne otwierają wnętrza na otaczającą zieleń. Oddział dla chorych to już nie blok łóżkowy, ale raczej pokoje hotelowe. Wszystko razem przypomina bardziej ośrodek wypoczynkowy niż szpital.

Szpital onkologiczny w Kaliszu – galeria zdjęć>>

Nazwa inwestycji: Ośrodek Radioterapii w Kaliszu
Adres: ul. Kaszubska 12, Kalisz
Autor: Pracownia Projektowa Architektura i Budownictwo – Anna Malicka, Dorota Szaroleta, Agnieszka Nowakowska
Inwestor: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Kalisz, Wielkopolskie Centrum Onkologii
Generalny wykonawca: Skanska
Powierzchnia działki: 10570 m²
Powierzchnia użytkowa: 4087 m²
Kubatura: 21475 m³
Początek budowy: 2012
Zakończenie budowy: 2014
Koszt inwestycji: 19 700 000 pln

Firmy biorące udział w realizacji inwestycji:
Bumet-Grekor-Leszno – aluminiowe systemy fasadowe
Stalrem – drzwi wewnętrzne
Link Sp. z o.o. – instalacje elektryczne
ROCKFON – sufity podwieszane
ROCKWOOL Polska – izolacje termiczne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej