Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Inwestycje publiczne

Spalarnia odpadów w Białymstoku

Tagi:
nowe inwestycje białystok
,
ochrona środowiska
,
spalarnia odpadów

9 lutego 2016 nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK) w Białymstoku. Spalarnia zutylizuje około 120 tys. ton odpadów rocznie. Do około 12% spadnie ilość śmieci, które trafiały na gminne wysypisko w pobliskich Hryniewiczach.

Fot.: Budimex SA

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych to jedna z największych inwestycji w województwie podlaskim. Całkowity koszt realizacji wyniósł 332,9 mln zł netto. Ze spalania śmieci zostanie wytworzona energia elektryczna (8,6 MWe), która może zasilić około 16 tys. gospodarstw domowych oraz cieplna (17,5 MWc) zdolna ogrzać około 875 domów jednorodzinnych.

Inwestycję zrealizowała firma Budimex w konsorcjum z Keppel Seghers Belgium N.V. i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares S.A. Realizacja projektu rozpoczęła się w III kwartale 2012 r. We wrześniu 2013 ruszyły prace na budowie, które trwały przez kolejne 27 miesięcy. Zakres prac budowlanych objął stworzenie kompletnej linii termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz zagospodarowanie terenu czyli wybudowanie budynku administracyjno-biurowego, dróg, parkingów, sieci, ogrodzeń.

31 grudnia 2015 nastąpiło przejęcie obiektu przez spółkę LECH od wykonawcy. Przedsiębiorstwo będzie zarządzać nowo powstałym obiektem.

Linia termicznego przekształcania odpadów komunalnych składa się z kilku segmentów:

  • przyjęcia i tymczasowego magazynowania dostarczonych odpadów komunalnych,
  • termicznego przekształcania odpadów poprzez spalanie i odzysk energii ze spalanych odpadów,
  • przetwarzania odzyskanej energii i wyprowadzania do sieci w postaci energii cieplnej i elektrycznej,
  • oczyszczania spalin,
  • przetwarzania żużli wraz z odzyskiem metali żelaznych i nieżelaznych,
  • stabilizowania i zestalania popiołów i stałych pozostałości z oczyszczania spalin.

Budynek spalarni w Białymstoku
Budynek spalarni w Białymstoku
Fot.: Budimex SA

Przy projektowaniu spalarni zastosowano nowoczesne rozwiązania proekologiczne.  Do procesów technologicznych wykorzystywana jest woda opadowa z terenu ZUOK (dachy, drogi, place). Woda z miejskiej sieci używana jest głównie na potrzeby socjalne, podgrzewana jest dzięki  systemowi odzysku ciepła ze sprężarek powietrza pracujących w instalacji obiektu. Przy wjeździe na teren ZUOK zainstalowany jest detektor radioaktywności, nie istnieje więc niebezpieczeństwo, że nieodpowiednie materiały trafią do instalacji. Samochody do transportu odpadów przed wyjazdem ze terenu spalarni przejeżdżają przez myjkę, która czyści podwozie i koła. Obiekt wyposażony jest w instalację oczyszczania spalin (IOS), która unieszkodliwia zanieczyszczenia i toksyczne związki. Dzięki temu wartości emisji są znacznie niższe od dopuszczalnych, co kontroluje system stałego monitoringu spalin.

Spalarnia w Białymstoku jest jedną z pierwszych oddanych do eksploatacji w Polsce i jako pierwsza otrzymała koncesję na użytkowanie. Podobne instalacje zostały uruchomione w Bydgoszczy i Koninie. W tym roku podobne obiekty mają powstać w Poznaniu, Krakowie i Szczecinie. W Europie Zachodniej funkcjonuje około 400 spalarni odpadów tego typu.

Nazwa inwestycji: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych
Lokalizacja: ul. Władysława Andersa, Białystok
Inwestor: PUHP LECH
Generalny wykonawca: Budimex w konsorcjum z Keppel Seghers Belgium N.V. i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares S.A.
Bramy przemysłowe - Hörmann Polska

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: