Plac Zamkowy - Business with Heritage

2016-05-25 14:19
Business with Heritage
Autor: materiał prasowy Biurowiec Business with Heritage Warszawa Plac Zamkowy

Nowa inwestycja na Starym Mieście, biurowiec przy Placu Zamkowym w Warszawie wymagała od inwestora ścisłej współpracy z konserwatorem

Business with Heritage Warszawa
Autor: Senatorska Investment Biurowiec Business with Heritage w Warszawie – u zbiegu ulic Senatorskiej i Miodowej

Biurowiec na Starówce

Działka na Starym Mieście w Warszawie to dla inwestora rzadka okazja, ale także wyzwanie. Nowe inwestycje na terenie tak wartościowym historycznie są bacznie obserwowane i komentowane. Plany budowy biurowca podzieliły mieszkańców Warszawy. Dla niektórych budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Sp. z o.o. był zbyt nowoczesny i surowy, dla innych za bardzo zachowawczy. Inwestor Senatorska Investment musiał ściśle współpracować z konserwatorem, przestrzegając wysokości zabudowy i odpowiednio kształtując bryłę budynku. Nowy biurowiec wybudowano na miejscu dawnego parkingu, poza obszarem UNESCO. Sąsiedztwo jest jednak na tyle bliskie, że Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych zgłosiła uwagi do projektu. Ich wprowadzenie wniosło znaczące zmiany do projektu.  Kolor dachu został zmieniony z zielonego na szary, parter, który miał być początkowo piaskowożółty pokryto kamiennymi płytami z wapienia muszlowego, szklane balustrady na pierwszym i drugim piętrze zostały zastąpiono kratami z kutego metalu, zaś kalenice dachów w narożnikach obniżono.
 Projektanci zaproponowali prostą bryłę, która nie udaje historycznej architektury, ale też się z nią nie kłóci. Forma jest neutralna. Nawiązania do dawnej architektury Warszawy są wyraźne, ale nie ostentacyjne. Elewacje zostały pokryte jasną kamienną okładziną, metalowe balustrady mają dekoracyjne detale z patynowanego mosiądzu. Wysoki dach pokryty szarą blachą ukrywa wszystkie instalacje, więc niezależnie od punktu widzenia nie można zobaczyć technicznego zaplecza. Na dachu wygospodarowano także miejsce na dwustumetrowy taras dostępny dla najemców. 

Tunel pod biurowcem

Budowa biurowca była trudna nie tylko ze względu na sąsiedztwo Zamku Królewskiego i gęstą zabudowę w pobliżu, ale też z powodu podziemnej infrastruktury. Oprócz gęstej sieci miejskich mediów pod częścią budynku jest tunel Trasy W-Z.  Posadowienie budynku wymagało budowy pomostu nad tunelem. Konstrukcję wykonał polski oddział firmy Ove ARUP & Partners.  Projekt techniczny obudowy wykopu oraz fundamentowania głębokiego wykonała firma Soletanche. Ze względu na przebieg  tunelu nie było możliwe wykonie parkingu podziemnego pod całym budynkiem. Projektanci starali się zwiększyć liczbę miejsc parkingowych, umieszczając w podziemiach specjalne windy. Po zaparkowaniu auto można opuścić do specjalnego pomieszczenia poniżej poziomu głównego garażu, a uzyskane w ten sposób miejsce zajmuje kolejny samochód.

Nowe biura i restauracje

Biurowiec Business with Heritage ma powierzchnię 5680 m². Parter przeznaczono na sklepy i lokle usługowe. Ze względu na zabytkowe otoczenie najemcy musieli zastosować ujednoliconą kolorystykę logotypów i reklam, a wielkość szyldów została ograniczona.
Część budynku sąsiadująca z placem zajmować ma dwupoziomowa restauracja. Wyższe kondygnacje przeznaczone zostały na biura.

Plac Zamkowy - Business with Heritage – galeria zdjęć>>

Lokalizacja: Warszawa, Plac Zamkowy
Funkcja: biurowiec, punkty usługowe w przyziemiu
Inwestor: Senatorska Investment
Generalny wykonawca: NDI
Projektant: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Sp. z o.o.
Komercjalizacja: CBRE
Liczba kondygnacji nadziemnych: 4
Liczba kondygnacji podziemnych: 2
Powierzchnia całkowita: 5680 m²
Liczba miejsc parkingowych: 27
Stojaki na rowery: 30
Rozpoczęcie budowy: grudzień 2013
Zakończenie budowy: sierpień 2015

Firmy zaangażowane w budowę biurowca Plac Zamkowy - Business with Heritage

RHEINZINK Polska - blacha na dachu RHEINZINK-prePATINA
Sto - fasady wentylowane StoVentec Stone Massive oraz StoVentec R, tynk StoSilco, farba StoColor Lotusan
Sopro Polska - zaprawa fugowa PFM
Aluprof - aluminiowy system fasadowy MB-TT50, MB-SR50N HI+
Recticel - izolacje termiczne EUROWALL 21
Danbud Daniel Grabowski - pokrycia dachowe wykonawstwo
Arup - projekt posadowienia, konsultacje eksperckie
Tim-Ex - podłogi podniesione EHB i FHB
ICOPAL - hydroizolacje
Witkowski - drzwi i ścianki przeciwpożarowe
Hörmann - brama garażowa ALR F42 THERMO
Soletanche Polska - ściany szczelinowe
Pilkington Polska - szkło przeciwsłoneczne Pilkington SuncoolTM 70/40, szkło samoczyszczące Pilkington Activ SuncoolTM 70/40
PDG MA-SKI Auto Parksystemy - systemy automatycznego parkowania
PPUH Supron 3 - zabezpieczenia pożarowe
KNAUF INSULATION - płyty warstwowe z wełny drzewnej
Peri Polska - rusztowania i zabezpieczenia krawędzi budowli


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej