Paroizolacje: niezbędny element nowoczesnego domu

2024-01-16 13:30 Materiał sponsorowany
Paroizolacja mdm NT
Autor: mdm

Woda to wróg budynku. Dlatego bronimy przed nią swoje domy coraz szczelniejszymi pokryciami dachowymi i coraz bardziej hydrofobowymi tynkami oraz zaprawami. Niestety uszczelnianie budynków niesie ze sobą istotne ryzyko – uwięzienia wody wewnątrz budynku. Wody, która, jeśli nie zostanie odprowadzona na zewnątrz, może znacząco obniżyć standard życia mieszkańców, a w ekstremalnych przypadkach zagrozić samemu budynkowi.

W przeszłości budynki były zdecydowanie mniej hermetyczne. Pomieszczenia były wentylowane za pomocą powszechnie występujących szczelin i nieszczelności, a nadmiar wilgoci wyciągały z pomieszczeń kominki i piece z otwartą komorą spalania. Poddasza zwyczajowo miały charakter nieużytkowy. Hulał po nich przysłowiowy wiatr, przez co naturalna wymiana powietrza nie była niczym ograniczona. W ten sposób niechcący pozbywano się z pomieszczeń nadmiaru wilgoci.

Skąd bierze się wilgoć wewnątrz budynków? Z naturalnych czynności i procesów: gotowania, mycia, prania. Parę wodną emitują także rośliny domowe oraz ludzie i zwierzęta podczas oddychania i przez skórę. Co może szokować, typowa czteroosobowa rodzina w ciągu doby przekazuje do otoczenia około 15 litrów wody. I ta woda musi znaleźć jakieś ujście. Inaczej zostanie w ścianach.

Paroizolacja mdm NT
Autor: mdm

Jak działa paroizolacja

Przy wszelkiego typu termoizolowanych przegrodach budowlanych, jak dachy skośne lub ściany w układzie szkieletowym, należy wykonać warstwę o właściwościach regulujących dyfuzję pary wodnej. Stosowane bezpośrednio pod docelowym pokryciem dachowym wysokoparoprzepuszczalne i wodoszczelne membrany (np. mdm®Ventia lub VAXO®) umożliwiają odprowadzenie wilgoci na zewnątrz budynku. Od strony pomieszczeń użytkowych – zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym lub pasywnym – niezbędnym jest zastosowanie materiałów ograniczających przepływ pary wodnej.

Pariozolacje mdm®Verso VCL cechuje zdolność regulowania przepływu pary wodnej w przegrodzie (VCL pochodzi od „Vapour Control Layer”). Za regulację przepływów pary wodnej odpowiada specjalistyczny film funkcyjny (wykonany z PP, PE lub z odbijającej promieniowanie cieplne folii aluminiowej). Wodoszczelne paroizolacje mdm®Verso znajdują zastosowanie m. in. w dachach płaskich i skośnych oraz ścianach i stropach (tzw. house wraps). Zabezpieczają przegrody przed niekontrolowanymi przewiewami, więc w sposób pośredni wpływają na zmniejszenie strat ciepła w budynku. Co za tym idzie, pozwalają ograniczyć wysokość rachunków za ogrzewanie budynku. Paroizolacje wydatnie podwyższają komfort użytkowania domu.

Parametry techniczne

Stopień paroizolacyjności danej folii zwyczajowo określa się za pomocą parametru „Sd”. Jest to wartość wyrażona w metrach, która odnosi się do równoważnej grubości warstwy powietrza o takim samym oporze dyfuzyjnym dla pary wodnej jak dana paroizolacja. Przykładowo, folia paroizolacyjna mdm®Verso VCL 50 o Sd=50 [m] stawia taki sam istotny opór dyfuzyjny dla pary wodnej jak pięćdziesięciometrowa warstwa powietrza. Im wyższy współczynnik „Sd”, tym folia w bardziej efektywny sposób chroni przed działaniem pary wodnej.

Aby zapobiec pojawieniu się rosy w wielowarstwowej strukturze dachu należy kierować się kilkoma podstawowymi regułami sztuki budowlanej z zakresu fizyki budowli – w szczególności należy pamiętać, że parametr „Sd” poszczególnych warstw musi maleć od wewnętrznej do zewnętrznej strony przegrody. W przepisach i literaturze branżowej można znaleźć szczegółowe wymagania wobec poszczególnych warstw przegrody (w tym z pożądanymi wartościami parametru „Sd”, z rozróżnieniem na konstrukcje: wentylowane i niewentylowane). Warto zauważyć, że przy określonych warunkach nie występuje konieczność obliczeniowego sprawdzenia zagrożenia rosą (np. przy stosowaniu paroizolacji o Sd≥100 m - jak np. w mdm®Verso VCL 100).

Równie istotnymi cechami dobrej paroizolacji jest jej gramatura (wyrażona w g/m2) oraz stopień reakcji na ogień. Czynnikiem bezpośrednio wpływającym na gramaturę jest rodzaj i ilość surowca wykorzystanego przy produkcji folii. Zwykle im wyższa gramatura, tym dany wyrób jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz przepuszcza mniejsze ilości pary.

Prawidłowy montaż

Warunkiem właściwej pracy paroizolacji jest prawidłowo przeprowadzony montaż – zgodny z: przepisami prawa, wytycznymi branżowymi, instrukcją producenta oraz zasadami sztuki budowlanej. Wspomniany wyrób stosuje się pomiędzy ociepleniem (np. wełna mineralna) a warstwą wykończeniową pomieszczenia (płyty kartonowo-gipsowe, boazeria itp.). Kolejno układane pasy folii paroizolacyjnej należy ze sobą skleić. Folia powinna być ułożona z niezwykłą starannością. Paroizolację należy szczelnie połączyć z innymi przegrodami (jak np.: ściany konstrukcyjne i działowe, kominy, dachy i stropodachy) oraz towarzyszącymi im innymi elementami (ramy: okien, drzwi i wyłazów, przejścia instalacyjne itp.). Warto zwrócić uwagę na zalecane rozwiązania systemowe (np. mdm®ViBest), służące do klejenia i uszczelniania membran oraz folii paroizolacyjnych. Niezwykle istotne jest to, aby późniejsze prace budowlane nie naruszyły szczelności ułożonej paroizolacji.

Oferta firmy mdm NT Sp. z o.o. obejmuje wiele różnych, ultranowoczesnych folii paroizolacyjnych. Różnią się one swoją strukturą, ilością warstw, rodzajem wykorzystanych surowców i przeznaczeniem. Charakteryzują się odmiennymi parametrami użytkowymi (w tym wspomniane Sd od kilku do nawet 100 metrów). Niektóre paroizolacje (jak: mdm®Verso Reflex Plus, mdm®Verso Relex) charakteryzują się powłoką refleksyjną (warstwą metalizowaną – aluminiową o zdolnościach odbijania promieniowania cieplnego z powrotem do pomieszczenia), co w zdecydowany sposób poprawi odczuwany komfort cieplny w okresie zimowym.

Ocieplając budynek, pamiętaj o odpowiednim odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz. Pomoże w tym szeroki asortyment membran mdm NT – lidera innowacji w tej branży.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej