Gdzie wyrzucać styropian? Do jakiego pojemnika wyrzucić styropian? Czy styropian to plastik?

2024-05-07 12:09
Gdzie wyrzucić styropian
Autor: Getty Images Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić styropian po AGD, a gdzie ten budowlany? Jest różnica

Gdzie wyrzucać styropian, do jakiego kosza czy worka? Co zrobić z niepotrzebnym styropianem? Czy styropian można wrzucać do plastiku? Okazuje się, że kwestia wyrzucania styropianu nie jest wcale taka prosta i wszystko zależy z jakim rodzajem styropianu mamy do czynienia.

Spis treści

  1. Gdzie wyrzucać styropian opakowaniowy np. AGD?
  2. Gdzie wyrzucić styropian budowlany?
  3. Gdzie wyrzucać styropianowe opakowania po jedzeniu?
Murator Remontuje: Jak wymienić parapet?
Materiał sponsorowany

Gdzie wyrzucać styropian opakowaniowy np. AGD?

Często mamy do czynienia ze styropianem opakowaniowym. Używany jest on np. do transportu sprzętu AGD, aby zabezpieczyć pralkę, lodówkę czy inne urządzenia przed uszkodzeniem. Gdzie wyrzucić taki styropian?

W tym wypadku resztki opakowania wrzucamy do pojemników przeznaczonych na metale i tworzywa sztuczne. Ważne! Taki styropian może być poddany recyklingowi.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany?

Styropian budowlany jest produktem nie ujętym w systemie komunalnych odbiorów śmieci. Dlatego odpadków po budowie nie można wyrzucać po prostu do śmietnika.

Na pozbycie się zbędnego styropianu budowlanego są dwa sposoby:

  • Pierwszy polega na tym, że szukamy firmy, która profesjonalnie zajmuje się odbiorem odpadów budowlanych i zamawiamy transport. Do kontenera trafiają wtedy wszystkie resztki z budowy, także styropian.
  • Drugi, to samodzielne dostarczenie styropianu do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Takie miejsca muszą znajdować się w każdej gminie w Polsce. Styropian budowlany zwykle ma duże gabaryty, wiec nawet z powodów praktycznych nie powinien być wyrzucany do śmietnika, bo szybko by go zapełnił.

Czytaj też:

Gdzie wyrzucać styropianowe opakowania po jedzeniu?

Na co dzień często mamy do czynienia ze styropianem w formie opakowania do jedzenia. Dzięki właściwościom izolacyjnym styropianu pokarm nie stygnie podczas transportu, gdy na przykład zamawiamy jedzenie na wynos. Gdzie wyrzucić zużyte opakowania?

Są dwie możliwości:

  • Jeśli pudełko jest czyste, to trafia do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. W takim wypadku styropian może zostać poddany recyklingowi.
  • Jeśli opakowanie jest zabrudzone na przykład tłuszczem, wówczas należy je wyrzucić do odpadów zmieszanych. Niestety, taki styropian nie jest poddawany recyklingowi.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej