Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Inwestycje publiczne

SINFONIA VARSOVIA – nigdy nie było tak blisko rozpoczęcia budowy

Tagi:
nowe inwestycje warszawa

W końcu, po wielu latach oczekiwań, przyjęto ostateczny projekt koncepcyjny sali koncertowej dla orkiestry Sinfonia Varsovia. Jego autorem jest austriacki architekt Thomas Pucher. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na przełom 2018/2019. Inwestycja ma być zakończona wiosną 2022 roku.

Kilka lat temu Miasto kupiło dla orkiestry Sinfonia Varsovia teren na warszawskim Kamionku, przy ul. Grochowskiej 272. To dawna siedziba Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Budynki od początku wymagały gruntownego remontu, brakowało ogrzewania. Teraz sytuacja zaczyna się dynamicznie zmieniać. Wszystko wskazuje na to, że już wiosną 2022 roku będziemy mogli wybrać się na koncert, do największej sali koncertowej w Polsce. Budynek pomieści jednocześnie 1850 osób.

Co wydarzyło się dotychczas...
Przypomnijmy, że 2009 roku zakupiono działkę, następnie ogłoszono międzynarodowy konkurs, który rozstrzygnięto w 2010. Wygrała pracownia Atelier Thomas Pucher z Graz (Austria). W październiku 2015 roku została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej nowej sali koncertowej Sinfonii Varsovii. Od roku 2010 czekaliśmy na dzień, w którym zostanie podjęta decyzja o realizacji inwestycji i doczekaliśmy się. Na oficjalnej konferencji poinformowano o przyjęciu ostatecznego projektu koncepcyjnego.

Jak będzie przebiegała budowa
Przez cały rok 2017 i większość 2018 będą trwały prace nad opracowaniem projektu budowlanego, zdobyciu pozwoleń, w tym na budowę (I kwartał 2018), opracowaniu planu zagospodarowania miejscowego. Jest duża szansa, że z końcem roku 2018 budowa nowej sali koncertowej i renowacja zabytkowych budynków, wystartuje.

Projekt Sinfonia Varsovia Centrum obejmuje budowę nowej sali  koncertowej wraz z ramą, modernizację pięciu zabytkowych budynków oraz zagospodarowanie placów zielonych. Pierwszy etap będzie dotyczył rewitalizacji trzech frontowych budynków od ul. Grochowskiej. Ich otwarcie zaplanowano na wiosnę 2020. Zakończenie drugiego etapu i otwarcie nowej sali koncertowej planowane jest na wiosnę 2022 roku.

Nie będzie betonowego, "lewitującego" muru
Na dzień dzisiejszy został doprecyzowany układ funkcjonalny poszczególnych obiektów. Zmieniła się również koncepcja architektoniczna ramy wokół budynków. Pierwotnie miał to być mur betonowy zawieszony 3 metry nad poziomem terenu. Projekt wzbudził wiele kontrowersji, nie podobał się mieszkańcom stolicy. Rozwiązanie wydawało się zbyt ciężkie, odcinające. Ponadto konserwator zabytków nie zgodził się na wybudowanie muru, który mógłby zasłonić zabytkowe budynki – poinformowała Aleksandra Kielan zastępca dyrektora Sinfonia Varsovia. W nowym projekcie mur zastąpiono ażurową siatką stalowo-aluminiową, która dokładnie wyznacza obszar i okala budynki należące do Sinfoni Varsovi. Dzięki temu główny zabytkowy obiekt od ulicy Grochowskiej będzie widoczny. Dodatkowo w ramę zostaną wbudowane schody, którymi będzie można wejść na jej szczyt i spacerować dookoła po tarasie – kontynuowała Aleksandra Kielan. Będziemy mogli podziwiać panoramę okolicy z wysokości około 20 m.

To nie wszystkie atrakcje. W całym kompleksie nie zabraknie również miejsc, w których będzie można po prostu spędzić czas wolny np. w kawiarni połączonej z księgarnią muzyczną, restauracji, ogrodzie łączącym się z Parkiem Obwodu Praga AK.

Skąd pieniądze?
Budowa Sinfonia Varsovia Centrum realizowana jest w ramach Programu Rewitalizacji Pragi. Inwestycja jest finansowana z budżetu m.st. Warszawy. Na etapie konkursu architektonicznego w 2010 roku szacowany koszt budowy wynosił ok. 460 mln złotych. Weryfikacja tej wartości nastąpi wraz zakończeniem prac projektowych. W budżecie miasta zostało zabezpieczonych ok. 280 mln zł.

Galeria
Pokaz slajdów:

Nazwa inwestycji: Sinfonia Varsovia
Lokalizacja: Warszawa, przy ul. Grochowska 272
Funkcja: sala koncertowa
Inwestor: Miasto Warszawa
Projektant: Atelier Thomas Pucher z Graz (Austria)
Rozpoczęcie I etapu budowy: przełom 2018/2019
Zakończenie budowy: 2022

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: