Przegląd systemów wodnego ogrzewania podłogowego

2024-03-01 7:56 Materiał sponsorowany
Ogrzewanie podłogowe UPONOR
Autor: Uponor

Ogrzewanie podłogowe to innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia komfortową i równomierną dystrybucję ciepła w pomieszczeniach, eliminując konieczność stosowania tradycyjnych grzejników. Jednym z najpopularniejszych rodzajów ogrzewania podłogowego jest system oparty na wodzie jako nośniku ciepła. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom systemów wodnego ogrzewania podłogowego, ich zaletom, wadom oraz czynnikom, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego systemu dla Twojego domu.

Mokry, tradycyjny system wodnego ogrzewania podłogowego (wylewka cementowa lub anhydrytowa) – system Uponor Tacker

Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów systemu wodnego ogrzewania podłogowego jest system zatopiony w wylewce. Oferujemy w tym zakresie system Uponor Tacker. Rury z PEX, Pert lub wielowarstwowe z zakresu średnic 14-20mm są przytwierdzane do izolacji termicznej za pomocą spinek o nazwie tacker. Izolacją jest płyta rolowana (1x10m) lub panel składany (1x2m) z nadrukowaną siatką montażową. Następnie wykonywana jest wylewka betonowa/cementowa lub anhydrytowa. Kolejny krok to oczekiwanie na wyschnięcie i związanie betonu - od 7 (anhydryt) do 21 dni (beton/cement), po tym czasie można zacząć wygrzewać stopniowo podłogę. Minimalna wysokość zabudowy w tym systemie ogrzewania podłogowego to 9 cm. System Tacker jest względnie tani i szeroko stosowany wśród instalatorów. Wadą jest zapewne czas oczekiwania na uruchomienie systemu oraz zaangażowanie dodatkowej ekipy do wylewania betonu.

Ogrzewanie podłogowe UPONOR
Autor: Uponor Link: Dowiedz się więcej

Mokry system układany na gotowych panelach – system Uponor Minitec

Kolejną popularną opcją jest system oparty na gotowych panelach syntetycznych, które mają specjalne mocowanie dla rur (na wcisk, rzep, etc.). Posiadamy niezwykle popularny wśród instalatorów system ogrzewania podłogowego na specjalnej macie Uponor Minitec. Rury grzewcze montowane są na wcisk na samoprzylepnej macie. Jest to system przeznaczony w szczególności do renowacji, ze względu na wysokość zabudowy – 16mm (razem z wylewką). Rura w tym systemie to dedykowana PEX-a o średnicy 9,9mm. Zaletami tego systemu są niewielka wysokość i możliwość montażu bezpośrednio na istniejącej podłodze.

Ogrzewanie podłogowe UPONOR
Autor: Uponor Link: Dowiedz się więcej

Suchy system ogrzewania podłogowego – system Uponor Siccus Mini

Nieco nowszym i jeszcze niezbyt popularnym rodzajem systemu wodnego ogrzewania podłogowego jest system suchy. Rury grzewcze umieszczone są na specjalnych panelach, które są montowane na podłodze bez użycia wylewki. Taki system również znalazł się w ofercie firmy Uponor i jest to system Uponor Siccus Mini. Składa się z specjalnych płyt pokrytych folią aluminiową z wyżłobionymi rowkami na rury. Taki panel lepiej przewodzi ciepło. Bezpośrednio na nim można ułożyć nową podłogę drewnianą lub panele (do płytek potrzebna jest dodatkowa warstwa wyrównująca, również dostępna w naszej ofercie). Niewątpliwą zaletą suchego systemu jest możliwość uruchomienia instalacji tuż po montażu i wykonaniu próby szczelności. System można ułożyć na istniejącej podłodze, bez konieczności demontażu. Ten sposób instalacji jest szybki, czysty i może być korzystny w przypadku remontów lub modernizacji pomieszczeń.

To tylko kilka z naszych rozwiązań. W ofercie Uponor jest ich znacznie więcej. Odwiedź naszą stronę i znajdź system dopasowany do Twoich oczekiwań.

Ogrzewanie podłogowe UPONOR
Autor: Uponor Link: Dowiedz się więcej

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego systemu wodnego ogrzewania podłogowego należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak budżet, rodzaj podłogi, rodzaj budynku oraz preferencje estetyczne. Warto również skonsultować się z doświadczonym specjalistą ds. ogrzewania, który pomoże wybrać najbardziej odpowiedni system dla Twojego domu.

W końcu, system wodnego ogrzewania podłogowego to nie tylko inwestycja w komfort cieplny Twojego domu, ale także inwestycja w wygodę i estetykę wnętrza. Dlatego też, wybierając system ogrzewania podłogowego, warto zainwestować czas i środki w dobrze przemyślaną decyzję, która zapewni długotrwałą satysfakcję i komfort dla Ciebie oraz Twojej rodziny.

Listen on Spreaker.
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej