Nowoczesne budynki w Nowym Jorku z nowoczesnymi fasadami...z Polski

Nowy Jork, miasto będące synonimem drapaczy chmur i nowoczesności, stale zmienia swoje oblicze dzięki nowym inwestycjom. Architektura Nowego Jorku stawia na innowacyjne konstrukcje i zrównoważony rozwój. Za tymi zmianami stoi m.in. polski producent systemów aluminiowych - Aluprof.

17 budynków za oceanem
O tym, że w Stanach Zjednoczonych doceniono polskie systemy aluminiowe firmy Aluprof świadczy też liczba inwestycji z ich wykorzystaniem. W samym Nowym Jorku zrealizowano kilka nowoczesnych budynków z aluminiowymi fasadami Aluprof.
Inwestycje w Nowym Jorku
W tym roku oddano do użytku wieżowiec 125 Greenwich Street, który liczy 72 piętra, przy wysokości prawie 300 m. Budynek jest drugim co do wielkości obiektem mieszkalnym w Nowym Jorku. Trwa również budowa apartamentowca Halletts Point 26-02 1st Street Queens. Do jego budowy zostaną użyte systemy: ściany elementowe MB-SE90 SG, ściany osłonowe MB-SR60 N EFEKT oraz system okienno-drzwiowy MB-70 SE.


Nowojorskie wieżowce z polską technologią
Wśród budynków Nowego Jorku, zrealizowanych z wykorzystaniem systemów aluminiowych Aluprof, są m.in.: Lic Marriott, 325 Lexington Avenue oraz Sky View Park.
W budynkach Lic Marriott oraz 325 Lexington Avenue zaprojektowano fasady w systemach MB-SE80 SG, kóre umożliwiają konstruowanie lekkich ścian osłonowych. Budynki uzyskały w ten sposób całkowicie gładkie, szklane elewacje, podzielone jedynie pionowymi i poziomymi szczelinami szerokości 22 mm lub 30 mm. Konstrukcje przeszły pomyślnie badania w National Certified Testing Laboratories w York i spełniają wszystkie wymagania i normy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych. Z kolei na potrzeby obiektu Sky View Parc konstruktorzy z fimy Aluprof opracowali dwa rodzaje fasady elementowej: MB-SE80 SG WW oraz MB-SE80 SG CW. System ściany wypełniającej, elementowej MB-SE80 SG WW, z którego zbudowana jest większość przeszkleń budynku, od jego zewnętrznej strony, potęguje efekt jednolitego pasa szklanego, rozpiętego pomiędzy stropami obiektu i podzielonego pionowymi szczelinami szerokości 22 mm. Jego profile nośne mają szerokość 80 mm, a szkło przyklejane jest do nich za pomocą silikonu konstrukcyjnego w technologii SSG. Konstrukcja pozwala na stosowanie połączeń kątowych, a w ramach elementów otwieranych mogą być zastosowane zarówno okna odchylne, jak i drzwi w systemie MB-70HI Casement. Cechą charakterystyczną konstrukcji jest jej wysoka izolacyjność akustyczna, odpowiadająca wymaganiom OITC 34, która kompensuje drgania i hałas tętniącego życiem Nowego Jorku.System MB-SE80 SG CW zastosowany w budynku Sky View Parc to z kolei nowoczesna fasada elementowa, dzięki której możliwe było niemal całkowite wyeliminowanie rusztowań podczas budowy. Od strony zewnętrznej daje ona efekt jednolitej tafli szklanej, podzielonej pionowymi szczelinami. Zabudowa ma odpowiednie parametry szczelnościowe, wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną, jak i odporność na wstrząsy sejsmiczne.


