Jakie będą ceny gazu w 2024? Czy cena gazu wzrośnie w 2024?

2024-01-04 7:32
gaz
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Od 1 stycznia 2024 obowiązują przepisy utrzymujące dotychczasowe zasady ochrony odbiorców gazu, a taże ciepła i energii elektrycznej, ale tylko w I połowie 2024

Jakie będą ceny gazu dla gospodarstw domowych w 2024? Ustawa o ochronie odbiorców energii, w tym gazu, weszła w życie 1 stycznia 2024. Nowe przepisy utrzymują ceny gazu na dotychczasowym poziomie, ale tylko przez pół roku, czyli do 30 czerwca 2024. Co będzie od lipca? Czy cena gazu wzrośnie w II połowie roku?

Spis treści

  1. Nowe taryfy za gaz 2024
  2. Ceny gazu dla gospodarstw domowych bez zmian
  3. Czy ceny gazu wzrosną w II połowie 2024? Prognozy
Pogadane. Zbudowane. 1. Fotowoltaika

W świetle zapisów ustawy o ochronie odbiorców energii od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku obowiązują te same co w 2023 roku  mechanizmy ochrony gospodarstw domowych oraz odbiorców wrażliwych przed wzrostami cen energii. Tak w grudniu 2023 zdecydował Sejm. Ustawa o zamrożeniu cen gazu (także prądu i ciepła) czeka jeszcze na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Nowe taryfy za gaz 2024

W połowie grudnia Prezes URE zatwierdził ceny gazu na 2024. Dokładnie chodzi o nowe taryfy PGNiG Obrót Detaliczny, która sprzedaje gaz większości gospodarstw domowych w Polsce. Decyzją URE odbiorcy gazu PGNiG OD powinni płacić spółce za 1 MWh 318,14 zł netto, ale tyle płacić nie będą, bo ceny gazu zostały zamrożone przez rząd. 

Ceny gazu dla gospodarstw domowych bez zmian

W I połowie 2024 cena gazu zostaje utrzymana na poziomie 200,17 zł za MWh. Tyle właśnie, a nie 318,14 zł, będą płacić za gaz PGNiG OD nie tylko gospodarstwa domowe, ale też wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz odbiorcy wrażliwi. Co z różnicą 118 zł, czyli różnicą między ceną zamrożoną a taryfową sprzedawcy? Tyle PGNiG dostanie od państwa w postaci rekompensaty. 

Warto zauważyć, że gdyby nie mechanizm osłonny państwa w postaci mrożenia cen, nasze rachunki za gaz od stycznia 2024 wzrosłyby o ok. 30%, co byłoby sporym ciosem dla budżetów zwłaszcza tych gospodarstw domowych, które gaz wykorzystują przede wszystkim do ogrzewania domów.

Czy ceny gazu wzrosną w II połowie 2024? Prognozy

Do 30 czerwca 2024 sytuacja, jeśli chodzi o ceny gazy, jest klarowna. Co będzie po tej dacie, kiedy mechanizm osłonny przestanie funkcjonować? Czy rząd będzie kontynuował mechanizm mrożenia cen gazu? To na razie wielka niewiadoma, zależna przede wszystkim od sytuacji na rynku gazu. Specjaliści są zdania, że ceny gazu w Europie będą spadać za sprawą chociażby ponadprzeciętnych zapasów gazu i uniezależniania się od Gazpromu. Są jednak też mniej optymistyczne prognozy. Gaz jest po prostu drogim paliwem.

Capital Economics szacuje, że na koniec 2024 roku kurs gazu ziemnego w UE będzie wynosił ok. 32 euro/MWh. W ostatnich tygodniach na holenderskiej platformie TTF cena gazu podskoczyła do prawie 40 euro. Jak podaje spółka, oznacza to, że gaz w tej chwili jest 50-70% tańszy niż rok temu. Ale trzeba też zauważyć, że jest to drożej o prawie 20% niż dwa lata temu, zanim jeszcze wybuchła wojna w Ukrainie, która doprowadziła do kryzysu energetycznego. Jakie zatem będą ceny gazu w II połowie roku, tego póki co przewidzieć się nie da.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej