Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci 2024 - ile wynosi? Komu należy się dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci?

2024-05-22 9:55
Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci 2024
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci 2024. Emerytura dla mamy 4 dzieci wynosi tyle, ile w danym roku równa się najniższa emerytura

Wychowanie czwórki i więcej dzieci to duże wyzwanie, nie tylko zresztą finansowe. Starszym osobom, które mają takie doświadczenie życiowe za sobą jest dedykowany program pomocy Mama 4 plus. Ma, choć częściowo, wynagrodzić trudy macierzyństwa. Komu przysługuje dodatek do emerytury Mama 4 plus?

Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Spis treści

  1. Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci 2024 - program Mama 4 plus?
  2. Jak można uzyskać pomoc z programu Mama 4 plus?
  3. Jaka emerytura dla matek 4 dzieci od marca 2024?

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci 2024 - program Mama 4 plus?

Program Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające został wprowadzony, aby pomóc starszym osobom w trudnej sytuacji materialnej, które wychowały czworo i więcej dzieci. Jest skierowany wbrew nazwie nie tylko dla matek, które osiągnęły 60 lat, ale także ojców po 65. roku życia. Mogą z niego skorzystać zamieszkujący w Polsce przez co najmniej 10 lat obywatele polscy oraz państw Unii Europejskiej lub państw członkowskich EFTA (Europejskie Porozumienie o Wolnym Handlu), którzy mają prawo pobytu, prawo stałego pobytu lub zalegalizowany pobyt na terenie Polski.

Jak można uzyskać pomoc z programu Mama 4 plus?

Środki finansowe pomocy nie są przyznawane z urzędu i trzeba o nie wystąpić do ZUS. Oprócz wypełnienia odpowiedniego formularza należy dołączyć oświadczenie ERU o sytuacji osobistej, rodzinnej, materialnej i majątkowej, akty urodzenia dzieci , zaświadczenie o dochodach, a w przypadku, kiedy stara się o nie ojciec, także akt zgonu matki dzieci.

Jaka emerytura dla matek 4 dzieci od marca 2024?

Dodatek jest przyznawany osobom, które nie mają dochodów, jak i tych pobierających świadczenia. Może być dodatkiem do emerytury w przypadku braku wypracowania środków do jej minimalnej wysokości.

Do 29 lutego 2023 r. świadczenie wynosiło 1588,44 zł brutto, czyli 1445 zł netto, czyli tyle ile najniższa ustawowo emerytura (jej kwota jest gwarantowana dla osób, które mają udokumentowaną pracę i odprowadzanie składek emerytalnych: kobiet przez 20 lat i mężczyzn przez 25 lat.). Od 1 marca 2024 r., po waloryzacji, świadczenie wynosi 1780,96 zł.

Uprawniona osoba otrzyma rodzicielskie świadczenie uzupełniające w pełnej kwocie lub do jego wysokości zostanie wyrównana jej renta lub emerytura. W przypadku uzyskiwania najniższej ustawowo emerytury, pomoc finansowa nie jest udzielana. Świadczenie co roku jest waloryzowane.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej