Ceny stali zbrojeniowej – lipiec 2024. Sprawdź, ile kosztuje stal zbrojeniowa 2024. Oto aktualne ceny stali w Polsce

2024-07-22 10:14
stal
Autor: Getty Images/zhengzaishuru Ceny stali w Polsce potrafią zmieniać się dynamicznie z tygodnia na tydzień.

Ile kosztuje stal zbrojeniowa 2024? Sprawdź ceny stali w Polsce według PUDS, czyli Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Czy cena stali spadła w poprzednim tygodniu? Czy wzrosła? Oto cotygodniowy raport o cenach wyrobów stalowych.

Murator Remontuje: Test kołków montażowych
Materiał sponsorowany

Spis treści

 1. Jak zmieniały się ceny stali w 2023 i 2024 r.?
 2. Aktualne ceny stali w Polsce – PUDS
 3. Czy kryzys polskiej stali minął?
 4. Od czego zależy cena stali?

Jak zmieniały się ceny stali w 2023 i 2024 r.?

Od 1 października 2023 zaczął obowiązywać mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 – CBAM. System zmienił rynek stali na lata. Czas pokaże, jak duży będzie miał wpływ na ceny stali w Polsce. Obecnie eksperci spodziewają się, że w 2024 r. ceny stali będą głównie rosnąć, choć mniej dynamicznie niż w roku poprzednim. Pierwsza połowa roku zdaje się to potwierdzać.

Przypomnijmy, że na początku marca 2022 ceny stali budowlanej osiągnęły rekordową cenę około 9500 zł/tonę. Za pręty żebrowane trzeba było zapłacić od 7700 zł do 8000 zł netto (od 9500 do ok. 9900 zł/t brutto). Od końca lutego 2023 obserwowano stabilizację i tylko nieznaczne wahania cen stali. W listopadzie i grudniu wiele wyrobów stalowych nadal taniało, ale już nie wszystkie. Rok 2024 póki co pokazuje stabilną sytuację rynkową, ze stosunkowo niedużymi wahaniami cen stali.

Aktualne ceny stali w Polsce – PUDS

Informacje na temat aktualnych cen wyrobów stalowych pochodzą od Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Ceny w artykule aktualizowane są raz w tygodniu, w każdy poniedziałek rano.

Ceny stali 29. tydzień (od 15 do 21 lipca):

 • Kształtownik gięty na zimno S235JRH - cena min. 3320 zł, cena maks. 3618 zł
 • Blacha zimnowalcowana DC01 - min. 3742 zł, maks. 3976 zł
 • Blacha konstrukcyjna (gruba) S235JR - min. 3408 zł, maks. 3532 zł
 • Pręt żebrowany fi 12mm, BST 500 - min. 2763 zł, maks. 2915 zł
 • Profil HEB 200 - min. 3453 zł, maks. 3530 zł
 • Blacha gorącowalcowana S235JR2 (St3S) - min. 3190 zł, maks. 3350 zł

Ceny stali za 30. tydzień 2024 (od 22 do 28 lipca) zostaną opublikowane w najbliższy poniedziałek, czyli 29 lipca.

Czy kryzys polskiej stali minął?

Kryzys związany z zastojami produkcyjnymi sprawił, że przemysł stalowy tracił swoją konkurencyjność, a sytuacja ta uległa pogorszeniu w momencie gwałtownego wzrostu cen energii. Teraz od kilku miesięcy obserwujemy stabilizację rynku stali. Rosną wartości akcji spółek hutniczych, a kolejne firmy decydują się na inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Jednym z największych wyzwań, z jakimi musi mierzyć się przemysł, jest prowadzenie działalności zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zielona transformacja ma na celu znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Tyle że zastąpienie konwencjonalnych pieców hutniczych piecami wodorowymi może się wiązać z kilkukrotnym wzrostem kosztów produkcji. Wdrożenie sprzętu, którego działanie opiera się na paliwie wodorowym, wymaga także dokonania istotnych zmian konstrukcyjnych pieców oraz przebudowy instalacji.

1 października 2023 zaczął obowiązywać mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 – CBAM.

Obecnie większa część produkcji metali w UE odbywa się przy użyciu wysokoemisyjnych pieców. Problemem jest w tym przypadku zarówno sama emisja CO2 do środowiska, jak i rosnący koszt tej emisji. Zdaniem branżowych ekspertów jesteśmy dopiero na początki drogi do zielonego przemysłu, a polska stal potrzebuje ekologicznych alternatyw, które muszą zostać odkryte lub opracowane, zaprojektowane oraz zrealizowane – i to z zyskiem, tłumaczy Marek Wojnicki z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

Sprawdź ceny pozostałych materiałów budowlanych!

Od czego zależy cena stali?

Cena stali zależy od:

 • rodzaju wyrobu, np. blachy, pręty, profile.
 • wielkości zamówienia - przy zakupie większej ilości cena jest niższa.
 • średnicy prętów - pręty o małych średnicach są droższe od tych grubszych.
 • gatunku stali - gatunek określa właściwości technologiczne jakie ma stal, np. rodzaj stopu. 
 • klasy stali - klasa określa wytrzymałość stali - najdroższa jest stal zbrojeniowa AIII oraz AIIIN, a najtańsza stal klasy A0.

Klasy i gatunki stali:

 • Klasa A0 - St0 S-b: pręty gładkie, które wykorzystuje się je przy konstrukcjach z niskiej jakości betonu.
 • Klasa AI - St3 SX-b, St3 SY-b, St3 S-b, PB240: pręty gładkie z końcami pomalowanymi na czerwono, wykorzystywane do wykonywania elementów pomocniczych tj. strzemiona, przewiązki.
 • Klasa AII - 18G2-b, 20G2Y-b, 25G2S: pręty żebrowane, z żeberkami podłużnymi i poprzecznymi skośnymi, stosowane jako zbrojenia nośne.
 • Klasa AIII34GS, RB400, RB400W: pręty żebrowane, z żeberkami w tzw. „jodełkę” i nachylone do żeber podłużnych, wykorzystywane są do wykonania zbrojenia głównego.
 • Klasa AIIIN  - RB500, RB500W, B500SP: pręty żebrowane o najwyższej klasie wytrzymałości, które mają nawalcowane odcinki żeberek podłużnych między żeberkami poprzecznymi; wykorzystywane do elementów konstrukcyjnych.

S (stal spawalna), St (stal zbrojeniowa konstrukcyjna), najczęściej stosowana), X (stal zbrojeniowa nieuspokojona), B (możliwość stosowania stali do zbrojenia), cyfry określają zawartość węgla - im większa zawartość węgla, tym wyższa twardość prętów zbrojeniowych.

Czytaj też:

Źródło: PUDS, redakcja

Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej