Dni wolne od pracy 2024 - kiedy najlepiej zaplanować urlop w 2024 roku? Jakie dni ustawowo wolne od pracy?

2024-04-11 15:49
Dni wolne od pracy 2024 kalendarz
Autor: Szymon Starnawski Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024?

W 2024 roku jest w polskim kalendarzu 13 dni świątecznych. Ich rozkład pozwala zorganizować nawet kilka tygodniowych, a nawet dłuższych urlopów o każdej porze roku przy wykorzystaniu tylko kilku dni z przysługującego urlopu. Kiedy wziąć wolne, żeby najlepiej skorzystać z dni świątecznych?

Spis treści

  1. Kiedy można wziąć urlop?
  2. Kiedy najchętniej bierzemy urlopy?
  3. Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024 roku?
  4. Ile dni wolnych za soboty w 2024?
Magiczne Bieszczady jesienią

Kiedy można wziąć urlop?

Urlop można uzyskać w każdym dniu tygodnia, również na sobotę i niedzielę, jeśli są dniami roboczymi wynikającymi z harmonogramu pracy. Bez względu na system obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy uregulowany zapisami Kodeksu Pracy i za pracę w soboty i niedziele pracownicy otrzymują wolne w innych dniach tygodnia.

O rozkładzie dni wolnych decyduje jednak okres rozliczeniowy przyjęty przez pracodawcę i zaakceptowany przez pracownika. Z rozkładu czasu pracy może w szczególnych wypadkach wynikać, że w jednym tygodniu okresu rozliczeniowego pracownik musi być w pracy przez sześć dni, to kolejnym tylko cztery. Jeśli święto wypada w innym dniu niż niedziela pracownikowi przysługuje dzień wolny, który wyznaczony musi być w ramach przyjętego okresu rozliczeniowego. Termin ustala pracodawca, który może udzielić całego dnia wolnego lub obniżyć czas pracy w kilku określonych dniach.

Kiedy najchętniej bierzemy urlopy?

Szczyty urlopowe związane są z terminami wakacji i ferii zimowych oraz okresów świątecznych w Wielkanoc, Boże Narodzenie oraz dni świąteczne umożliwiające przedłużenie weekendów.

Od czasu ustanowienia 6 stycznia dniem świątecznym okres noworoczny rozciąga się aż do święta Objawienia Pańskiego, które staje się częścią pierwszego w roku, tzw. długiego weekendu. Najbardziej popularna z tych przedłużonych weekendów jest „majówka” na początku maja. W zależności od rozkładu dni świątecznych w tygodniu można czasem wygospodarować sporo wolnego czasu, nawet na dłuższy wypoczynek.

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024 roku?

W 2024 r. najlepszy rozkład dni wolnych oferuje majówka oraz Boże Narodzenie. Można wówczas zaplanować najdłuższy wypoczynek przy najmniejszej liczbie dni urlopu. Tylko trzy dni wystarczą, aby cieszyć się z dziewięciu dni wypoczynku. To najlepsze dwa terminy na wzięcie urlopu.

  • Majówka 2024 dwa razy

W 2024 r. 1 maja wypada w środę, a 3 maja w piątek, więc biorąc urlop 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja można zaplanować relaks od 27 kwietnia do 5 maja. To nie koniec majowych długich weekendów, gdyż 30 maja wypada również Boże Ciało – czterodniowy urlop (27 – 29 maja i 31 maja) pozwoli na zorganizowanie wolnego czasu od 25 maja do 2 czerwca.

  • Boże Narodzenie 2024

25 i 26 grudnia wypadają w 2024 r. w środku tygodnia, więc urlop dwa dni przed świętami (23 i 24 grudnia) i jeden dzień po (27 grudnia) pozwoli na wolne od 21 do 29 grudnia.

  • Wielkanoc 2024

W 2024 r święta wielkanocne wypadają 31 marca i 1 kwietnia. Są pretekstem do zorganizowania pierwszego wiosennego wypoczynku, który dzięki urlopowi w dniach 2 – 5 kwietnia może trwać od 30 marca do 7 kwietnia.

  • Sierpniowy długi weekend

Święto Wniebowzięcia, popularnie zwane Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia, wypada w środku tygodnia. Można wtedy wziąć urlop w dniach 12 – 14 sierpnia i 16 sierpnia, co zaowocuje 9-dniowym wypoczynkiem.

  • Dwa listopadowe długie weekendy

Wszystkich Świętych, 1 listopada i Święto Niepodległości ,11 listopada wypadają w środku tygodnia, więc jest możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku aż dwa razy. Podwójny dziewięciodniowy relaks umożliwią urlopy od 28 do 31 października i od 12 do 15 listopada.

Ile dni wolnych za soboty w 2024?

W 2024 r. podobnie jak rok wcześniej za wolne soboty przysługuje tylko jeden dzień urlopu. Święto Objawienia Pańskiego, zwane świętem Trzech Króli 6 stycznia wypada właśnie w sobotę. Przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny, który ustala pracodawca. Przy założeniu miesięcznego okresu rozliczeniowego, najlepszym terminem na jego odebranie jest piątek 5 stycznia.

Jeśli pracodawca zdecyduje, że 5 stycznia 2024 będzie dniem wolnym za sobotnie święto Trzech Króli wówczas także warto pomyśleć o trzech dniach urlopu, które dadzą dziewięć dni relaksu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej