Zakup pompy ciepła? Tak musisz sprawdzić firmę, inaczej przepłacisz lub nawet stracisz dotację!

2024-01-15 10:42
pompa ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Przy zakupie pompy ciepła należy bardzo dokładnie sprawdzać firmę, która ją sprzedaje

Planując zakup pompy ciepła, należy dokładnie sprawdzić firmę. Oszuści tylko bowiem czekają, by sprzedać Polakom zbyt drogie, podatne na awarie urządzenia grzewcze. Co gorsza, kupno urządzenia niskiej jakości może dać efekt w postaci utraty dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”. Na co zwrócić uwagę?

Spis treści

  1. Zakup pompy ciepła? Tak sprawdź wykonawcę, zanim podpiszesz umowę
  2. Firma reklamuje się partnerstwem z NFOŚiGW? Uważaj, to oszuści
  3. Samą pompę ciepła też sprawdź. Na jakie urządzenia uważać i czym jest tzw. lista ZUM?
  4. Wybierz niewłaściwą pompę, a stracisz dotację z „Czystego Powietrza”

Zakup pompy ciepła? Tak sprawdź wykonawcę, zanim podpiszesz umowę

Dofinansowanie do pompy ciepła można dziś uzyskać m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”. Zachęca to wiele osób do kupna, jednak przed podpisaniem umowy warto pamiętać o pewnych zagrożeniach. Na nabywców pomp ciepła czyhają dziś liczni nierzetelni sprzedawcy, oferujący niskiej jakości urządzenia po zawyżonej cenie. Żeby nie żałować zakupu, należy zawsze wybierać sprawdzone, godne zaufania firmy.

Pogad@ne: Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Materiał sponsorowany

Jak sprawdzić firmę przed zakupem pompy ciepła? Jak radzi Paweł Mirowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, firmę warto sprawdzić w:

Jeżeli nie możesz znaleźć danego wykonawcy w tych bazach lub coś wygląda nie tak (np. niepoprawny NIP) – nie ufaj! Uważaj też na firmy założone „przed chwilą”. Lepiej zaufać takim, które działają już od kilku lat i mają ugruntowaną pozycję rynkową.

Kolejne ważne kroki to zapoznanie się z opiniami na temat firmy w Internecie oraz skontaktowanie się z firmą przed zakupem pompy. Nie kieruj się wyłącznie niską ceną – zadaj kluczowe pytania, a ograniczysz ryzyko.

– Wybierając pompę ciepła, pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić, czy producent ma wymagane certyfikaty, jak długo działa na rynku, czy daje gwarancję i zapewnia serwis oraz części zamienne. Jeżeli tego nie zrobimy, może okazać się, że nasze rachunki za ogrzewanie się nie zmniejszą, a wzrosną nawet kilkukrotnie – ostrzega dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Firma reklamuje się partnerstwem z NFOŚiGW? Uważaj, to oszuści

Ważnym sygnałem ostrzegawczym przy wyborze firmy są deklaracje o współpracy z NFOŚiGW. Część firm reklamuje się w ten sposób, chcąc dodać sobie wiarygodności. W rzeczywistości jednak NFOŚiGW nigdy nie promuje konkretnych firm z branży pomp ciepła. Taka deklaracja zawsze jest zatem próbą oszustwa.

– Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy na partnerstwo z NFOŚiGW w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (...) oraz GMINY (...), a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl – przypomina NFOŚiGW.

Samą pompę ciepła też sprawdź. Na jakie urządzenia uważać i czym jest tzw. lista ZUM?

Na polskim rynku dostępnych jest dziś wiele pomp ciepła od najróżniejszych producentów. Najlepiej sprzedają się oczywiście te najtańsze, jednak trzeba pamiętać, że wybór najniższej ceny może oznaczać problemy z jakością produktu. A mowa przecież o poważnym wydatku na kluczowe w okresie jesienno-zimowym urządzenie grzewcze. Tymczasem część sprzedawców wciska klientom urządzenia, których rzeczywiste parametry nijak się mają do deklarowanych.

Jak sprawdzić przed zakupem pompę ciepła? Przede wszystkim nie kupujmy pochopnie – wejdźmy na stronę producenta i zapoznajmy się z parametrami urządzenia, okresem gwarancji itd. Następnie poczytajmy opinie o danym urządzeniu w Internecie. Należy też zwrócić uwagę na kraj pochodzenia pompy.

– Należy pamiętać, że część azjatyckich pomp projektowana jest pod kątem klimatu umiarkowanego lub ciepłego (gaz R410 i R32), zatem nie są w pełni dostosowane do panujących u nas warunków klimatycznych. Szczególnie do domów z ogrzewaniem grzejnikowym. W wypadku zimnego klimatu polskie pompy ciepła z gazem R290 są idealnym i bezkonkurencyjnym rozwiązaniem dla naszych domów – tłumaczy Aleksandra Jurkowska, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE. – Nasza Izba zrzesza polskich producentów urządzeń OZE i zawsze chętnie służy pomocą oraz doradztwem. Warto zajrzeć na stronę Izby i sprawdzić, czy dana firma jest jej członkiem.

Innym dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy dany model pompy znajduje się na tzw. liście ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). To lista zweryfikowanych przez specjalistów, godnych zaufania urządzeń grzewczych, które z całą pewnością mają takie parametry, jak twierdzi producent. W razie wątpliwości można zwrócić się z pytaniami do swojego WFOŚiGW lub funkcjonującego w niektórych gminach punktu konsultacyjno-informacyjnego dotyczącego programu „Czyste Powietrze”.

Wybierz niewłaściwą pompę, a stracisz dotację z „Czystego Powietrza”

Na jakość kupowanej pompy ciepła szczególną uwagę zwrócić muszą beneficjenci programu „Czyste Powietrze” 2023. W planach są bowiem zmiany w programie, które sprawią, że nie wszystkie pompy będą się kwalifikować do dofinansowania. Jak zapowiada NFOŚiGW, po zmianach w „Czystym Powietrzu” 2024 dotacje będą przyznawane wyłącznie na pompy znajdujące się na liście ZUM.

Oznacza to, że dofinansowywane będą tylko urządzenia o zweryfikowanej jakości. Skutek będzie taki, że jeśli ktoś kupi teraz tanią pompę od nieuczciwego producenta, a następnie spróbuje uzyskać zwrot kosztów zakupu i montażu w ramach „Czystego Powietrza”, czeka go przykra niespodzianka – nie otrzyma pieniędzy. Dlatego najlepiej kupować wyłącznie urządzenia z listy ZUM.

– Płacicie Państwo za zakup i montaż nowego źródła ciepła, np. pompy ciepła – i refinansujecie zrealizowane zadanie z przyznanej i należnej Wam dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”! – ostrzega oficjalna strona programu. – Prosimy Państwa o ostrożność i rozwagę, w szczególności w przypadku oferty akwizytorów na instalację źródła ciepła (...). Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do Waszego domu i potrzeb – niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej