Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 - nawet 100% zwrotu kosztów! Jak uzyskać?

2023-10-08 16:27
Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 - nowy dom , stary dom
Autor: P. Laskowski Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 - dla kogo dopłata do pompy ciepła? W 2023 można skorzystać z kilku programów, wspieracych zakup i montaż pompy ciepła

Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 to propozycja dla tych, którzy chcą ogrzewać swoje domy oszczędnym i ekologicznym źródłem ciepła. Jakie dofinansowanie do pompy ciepła można uzyskać z poszczególnych programów, jeśli chodzi o nowy dom? Jakie dla domu już użytkowanego? Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać pieniądze na pompę ciepła w 2023?

Spis treści

 1. Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 - jak działa?
 2. Dofinansowanie do pomp ciepła 2023 - Mój Prąd 5.0
 3. Dofinansowanie do pompy ciepła - Moje Ciepło
 4. Dofinansowanie do pompy ciepła Czyste Powietrze 2023
 5. Prefinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła
 6. Dofinansowanie do pompy ciepła w bloku, czyli Ciepłe Mieszkanie
 7. Lista 5 programów dopłat do pomp ciepła na 2023
 8. Gdzie zasięgnąć informacji o dofinansowaniu do pomp ciepła?

Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 - jak działa?

Aby wspierać działania przyczyniające się do poprawy jakości powietrza, promocji odnawialnych źródeł energii, ale także efektywnych i energooszczędnych, źródeł ciepła, zwłaszcza w dobie coraz wyższych cen energii, wdrażane są programy dopłat do zakupu i montażu pompy ciepła.

Programy te zazwyczaj się uzupełniają - dofinansowanie do pompy ciepła obejmuje różne grupy beneficjentów czy rodzaj budynków. Różna jest także wysokość dopłaty do pompy ciepła. To co łączy te formy finansowego wsparcia do zakupu urządzeń, to warunek, że najpierw trzeba przeprowadzić inwestycję, a następnie ubiegać się o częściowy zwrot jej kosztów. Z jednym wyjątkiem. Opisujemy poszczególne programy.

Dofinansowanie do pomp ciepła 2023 - Mój Prąd 5.0

To nowość, bo do tej pory program Mój Prąd oferował dofinansowanie tylko do fotowoltaiki. Nowa wersja programu ruszyła 22 kwietnia 2023, a nabór wniosków ma być ciągły. Wysokość dopłat, które zależą od typu urządzenia wynosi:

 • do 4,4 tys. zł w przypadku pompy ciepła powietrze-powietrze,
 • do 12,6 tys. zł - pompa powietrze-woda bez podwyższonej efektywności,
 • do 19,4 tys. zł - pompa powietrze-woda o podwyższonej efektywności,
 • do 28 tys. zł - pompa gruntowa.

Maksymalna kwota dofinansowania (razem z fotowoltaiką), jaką można dostać to 58 tys. zł. Więcej o programie piszemy:

Dofinansowanie do pompy ciepła - Moje Ciepło

Dla właścicieli i współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych, powstałych po 1 stycznia 2021, przeznaczony jest program Moje Ciepło, który ruszył w kwietniu 2022.

Warunkiem otrzymania dopłaty z programu jest instalacja pompy ciepła w nowym domu o podwyższonym standardzie energetycznym. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie  63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu,

Dofinansowanie do pompy ciepła w  tym programie obejmie zakup i montaż pomp, a dotacje wynoszą od 7 do 21 tys. zł.

Dofinansowanie w ramach programu Moje Ciepło obejmie powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła, które będą wykorzystywane tylko do ogrzewania domu lub ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Dotacje na pompę ciepła w ramach programu mają pokryć od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji (w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny), co oznacza, że właściciel domu spełniający warunki programu może otrzymać na zakup i montaż pompy od 7 tys. zł (pompy powietrzne) do 21 tys. zł (pompy gruntowe). Co istotne, program Moje Ciepło nie zakłada progu dochodowego dla wnioskującego o dofinansowanie do pompy ciepła.

Nabór wniosków w programie Moje Ciepło rozpoczął się 29 kwietnia 2022 i potrwa do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. Refundacja obejmie koszty kwalifikowane poniesione od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2026 r.

Dofinansowanie do pompy ciepła Czyste Powietrze 2023

Dla osób, które planują termomodernizację domu, a w jej ramach m.in. wymianę  starego urządzenia grzewczego na pompę ciepła, przeznaczony jest program Czyste Powietrze. Jest to priorytetowy program NFOŚiGW. Wysokość dopłaty zależy tu od wysokości dochodów i biorąc pod uwagę to kryterium beneficjentów podzielono na 3 grupy:

 1. osoby, których dochód roczny nie przekracza 135 000 zł (podstawowy poziom dofinansowania).
 2. osoby, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1894 zł netto na osobę oraz 2651 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym.
 3. osoby, których dochód wynosi 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym (najwyższy poziom dofinansowania).

Dla beneficjentów o najniższych dochodach rząd przewiduje dofinansowanie, które wynosi od 90 do nawet 100%.

We wniosku o dofinansowanie można również zawrzeć ulgę termomodernizacyjną. Oznacza to, że jeżeli nasz stary dom wymaga termomodernizacji, całkowitej lub częściowej, możemy ją wykonać równolegle z wymianą źródła ciepła i odliczyć właśnie w programie Czyste Powietrze.

Prefinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła

Na wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku można dostać pieniądze również przed rozpoczęciem całej inwestycji. Taką opcję też daje program Czyste Powietrze (Czyste Powietrze Plus) i ta forma wsparcia - możliwość przedpłaty - skierowana jest dla rodzin o niższych dochodach. Prefinansowanie wynosi do 50% kwoty objętej programem. Aby otrzymać przedpłatę niezbędne jest złożenie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ile można dostać na pompę ciepła i termomodernizację?

 • do 30 tys. zł - to podstawowy poziom dofinansowania, dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. zł,
 • do 37 tys. zł - to podwyższony poziom dofinansowania – licząc przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Od stycznia 2023 osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1090 zł oraz 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych mogą otrzymać nawet do 95% wsparcia.

Dofinansowanie do pompy ciepła w bloku, czyli Ciepłe Mieszkanie

Chodzi o program Ciepłe Mieszkanie, który ma ruszyć lada moment w nowej odsłonie i skierowany jest do gmin, ale odbiorcami końcowymi będą osoby fizyczne - właściciele czy współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Dopłaty będą przeznaczone na termomodernizację mieszkań w budynkach wielorodzinnych, m.in. na wymianę starego kotła na pompę ciepła. Wysokość dopłaty zależy od poziomu dochodów. Są 3 poziomy dofinansowania:

 • podstawowe dofinansowanie ma wynieść do 30% kosztów inwestycji (ale nie więcej niż 15 tys. zł),
 • dla osób o niższych dochodach – do 60% (do 25 tys. zł),
 • dla najuboższych – do 90% (do 37,5 tys. zł)

Lista 5 programów dopłat do pomp ciepła na 2023

O dofinansowanie na pompę ciepła w 2023 roku można ubiegać się w ramach następujących programów:

program dla kogo? wysokość dopłaty zakres inwestycji terminy
Czyste Powietrze osoby fizyczne (właściciele domów termomodernizowanych) maks. 32 000 zł(z fotowoltaiką – 37 000 zł) zakup i montaż pompy ciepła: gruntowej, powietrze/woda oraz powietrze/powietrze nabór ciągły
Moje Ciepło osoby fizyczne(właściciele nowo budowanych domów) do 30% kosztów (pompa ciepła powietrzna – 7000 zł,gruntowa – 21 000 zł) zakup i montaż pompy ciepła powietrznej i gruntowej termin naboru od 29.04.2022 roku do 31.12.2026 roku
Ciepłe Mieszkanie osoby fizyczne - właściciele oraz współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych od 30 do 95% kosztów, w zależności od dochodu zakup i montaż pompy ciepła powietrznej i gruntowej

w lipcu 2022 ruszył nabór dla gmin, następnie gminy będą ogłaszać nabory dla osób fizycznych - właścicieli mieszkań

Ogrzej się z Tauronem 2023 osoby fizyczne - właściciele oraz współwłaściciele użytkowanych domów jednorodzinnych od 1800 do 4400 zł zakup i montaż pompy ciepła powietrznej i gruntowej

nabór wniosków od początku 2023

Program Mój Prąd 5.0 osoby fizyczne - właściciele oraz współwłaściciele użytkowanych domów jednorodzinnych

od 4,4 do 28 tys. zł w zależności od rodzaju

urządzenia

zakup fotowoltaiki, magazynu energii, kolektorów słonecznych, ale i pomp ciepła od 22kwietnia 2023 - nabór ciągły

Gdzie zasięgnąć informacji o dofinansowaniu do pomp ciepła?

Warto wiedzieć, że oprócz programów dopłat do pomp ciepła ogólnopolskich, działają też programy regionalne, np. w ramach uchwał antysmogowych. Programów wsparcia dla tego typu inwestycji jest naprawdę sporo. Szczegółowych i aktualnych informacji o programach udzielą nam:

 • Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW),
 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),
 • Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych,
 • Fundusz Termomodernizacji i Remontów (zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego),
 • urzędy miast i gmin,
 • firmy zajmujące się sprzedażą i montażem pomp ciepła.

Czy inflacja w Polsce pobije kolejne rekordy? Na jakim poziomie może się zatrzymać?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej