Pellet drzewny jest lepszy niż pompa ciepła? Ekspertka tłumaczy, czemu opłaca się mieć kocioł na biopaliwa stałe

2023-10-27 7:59
Pellet drzewny
Autor: Kalbar Pellet drzewny i inne biopaliwa stałe to zielona alternatywa dla węgla i gazu.

Pellet drzewny, brykiet, zrębka i inne biopaliwa stałe to jeden z pomysłów ekologiczne ogrzewanie domu. Choć Polska należy do głównych producentów peletu w Europie, kotły na biopaliwa są u nas mało popularne. Dlaczego warto to zmienić? Wyjaśnia wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE Aleksandra Jurkowska.

Spis treści

  1. Pellet drzewny i inne biopaliwa stałe – ekologiczna alternatywa dla węgla
  2. Kotły na biopaliwa są dziś bardziej przyszłościowym wyborem niż pompy ciepła? Wywiad z ekspertką

Pellet drzewny i inne biopaliwa stałe – ekologiczna alternatywa dla węgla

Ogrzewanie domów w Polsce od dawna zdominowane jest przez węgiel i gaz. Od tych paliw stopniowo się jednak odchodzi, m.in. z przyczyn ekologicznych. W ostatnich latach Unia Europejska kładzie na tę kwestię coraz większy nacisk, a wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainę przyspieszono zmiany w prawie sprzyjające odchodzeniu od paliw kopalnych – pewny jest już m.in. zakaz montażu kotłów gazowych.

Alternatywę dla węgla i gazu mogą stanowić m.in. biopaliwa stałe takie jak pellet drzewny (zapisywany też jako pelet) czy zrębka. Choć Polska jest jednym z większych producentów i eksporterów peletu, kotły na biopaliwa są w naszym kraju stosunkowo mało popularne. Co więcej, w 2022 r. ich sprzedaż jeszcze spadła, co zapewne miało związek ze wzrostem cen pelletu. Tymczasem biopaliwa stałe są wydajne, czyste w użytkowaniu i ekologiczne, a wykorzystujące je urządzenia grzewcze można kupić znacznie taniej niż np. pompy ciepła.

Kotły na biopaliwa są dziś bardziej przyszłościowym wyborem niż pompy ciepła? Wywiad z ekspertką

Wybierając sposób ogrzewania domu, warto wziąć pod uwagę różne dostępne opcje, także w obrębie OZE. Choć obecnie rynek zdominowany jest przez pompy ciepła, dla wielu osób lepszym rozwiązaniem mogą się okazać kotły na biopaliwa stałe. O najważniejsze kwestie związane z tymi urządzeniami zapytaliśmy Aleksandrę Jurkowską, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE (wywiad pod zdjęciem).

Rekuperacja - nowoczesna wentylacja, dzięki której mniej zapłacimy za ogrzewanie i będziemy mieć zdrowe powietrze w domu
Aleksandra Jurkowska, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE
Autor: Izba Gospodarcza Urządzeń OZE Aleksandra Jurkowska, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE

Planowany unijny zakaz stosowania kotłów węglowych, olejowych i gazowych w modernizowanych budynkach zaniepokoił wiele osób. Niejeden właściciel domu zadaje sobie pytanie: czym w takim razie się ogrzewać? Jakie opcje są obecnie przyszłościowe?

Polityka unijna wskazuje kierunek elektryfikacji ogrzewnictwa, czyli wykorzystania energii elektrycznej do ogrzewania naszych domów i mieszkań. Wiemy, że nie wszystkich na takie rozwiązanie będzie stać.

W kwestii modernizacji istniejącego budynku należy przede wszystkim ocenić jego energochłonność. Musimy zwrócić uwagę na to, ile dany budynek ma lat, z jakich materiałów został wybudowany, czy jest ocieplony, jakiego rodzaju modernizację chcemy wykonać oraz przede wszystkim, jakie dotychczas stosowane źródło ciepła zamierzamy wymienić.

Jeśli mowa o kotłach olejowych czy węglowych, bezapelacyjnie poszłabym w urządzenie na biopaliwo stałe: kocioł na pellet, kocioł zgazowujący na drewno kawałkowe, ewentualnie kocioł na zrębkę. W wypadku małych domków wybrałabym kominek lub piecyk na biopaliwo stałe albo miejscowy ogrzewacz.

Mamy w Polsce wielu producentów urządzeń na biopaliwa stałe w całej gamie ww. opcji. Jesteśmy pionierem w Europie pod względem produkcji i dystrybucji tych urządzeń. I pamiętajmy, że programy rządowe dotują te urządzenia cały czas. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że klasyfikowane są one jako grzewcze urządzenia niskoemisyjne, neutralne pod względem emisji CO2.

Nowe domy lub te modernizowane praktycznie do stanu deweloperskiego możemy wyposażyć w dobrą, polską pompę ciepła, jednak tu należy pamiętać, aby zastosować ogrzewanie podłogowe, a pracę pompy ciepła wspomagać instalacją fotowoltaiczną. Pompa musi być dobrze dobrana do strefy klimatycznej, w jakiej mieszkamy (przypominam, że Polska ma 5 stref, a najzimniejsza 5 strefa to -24 st. C) oraz wielkości domu, jego ocieplenia i innych parametrów – tu proponuję zgłosić się do polskiego producenta, który ma wszelkie niezbędne narzędzia i wiedzę do obliczenia tych wskaźników.

Jednym z bardziej ekologicznych źródeł ciepła jest kocioł na pelet (lub pellet). To w naszym kraju typ ogrzewania stosunkowo mało popularny i przez to mało znany. Co warto o nim wiedzieć?

Kocioł na biopaliwo stałe to lepsza nazwa, gdyż biopaliwo stałe to między innymi: pellet drzewny, zielny, jak również drewno kawałkowe, brykiet czy zrębka.

Nie powiedziałabym, że kocioł na biopaliwo stałe jest mało znany, bardziej zaniedbany przez bardzo modne i mocno reklamowane ostatnio pompy ciepła, a wcześniej kotły gazowe. W Austrii, Niemczech czy Danii kotły na biopaliwa stałe są popularne od ponad 30 lat, w Polsce nie mogły się przebić, głównie przez kotły węglowe, powszechną dostępność węgla i jego niską cenę na składach opału.

Kocioł na biopaliwo stało jest urządzeniem grzewczym produkowanym w znacznej mierze w naszym kraju, przez naszych polskich producentów. Urządzenia te są u nas badane, tak aby każde z nich było idealnie dostosowane do naszych domów, na przestrzeni lat były udoskonalane i spokojnie nadążają za nowymi, światowymi trendami.

Należy zwrócić uwagę, że te urządzenia działają na paliwo, którego nam nigdy nie zabraknie, gdyż jest produkowane w naszym kraju w ogromnych ilościach. Polska dystrybuuje pellet czy drewno w różne strony świata.

Uważam, że kocioł na pellet jest urządzeniem ekologicznym, pewnym i bezpiecznym w momencie, kiedy nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja z gazem, ropą czy prądem.

Czy kotły na biopaliwo stałe są wystarczająco wydajne, żeby poradzić sobie z polską zimą? Wiele osób powątpiewa, czy takie urządzenie może zastąpić kocioł węglowy lub gazowy.

Kotły na biopaliwo stałe są wysokotemperaturowymi urządzeniami, więc świetnie radzą sobie w warunkach „ciężkiej zimy”. Nie musimy się obawiać, że będziemy mieli zimno w naszych domach.

Należy też pamiętać, iż za chwilę nie będzie możliwe palenie węglem – co już nastąpiło w kilku województwach, a przy wymianie kotła węglowego najlepszym wyborem jest właśnie kocioł na biopaliwo stałe, w tym pellet.

Przy dzisiejszych cenach opału koszty ogrzewania są dla wielu osób problemem. Jak ta kwestia wygląda w przypadku pelletu?

W zeszłym roku nastąpiło pewne zachwianie rynku w kwestiach cen pelletu. Aktualnie sytuacja się uspokoiła, a ceny unormowały i nic nie wskazuje, aby cena na ten surowiec po raz kolejny miała poszybować do góry.

W przypadku gazu, prądu czy oleju niestety nie mamy żadnej pewności, co będzie z cenami, gdyż, jak wiemy, część dalej jest importowana, a prąd w Polsce produkowany jest z węgla, więc powinien być wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle.

Mało kto ma świadomość, że Polska jest jednym z największych w Europie producentów biopaliw, w tym peletu. Dlaczego w takim razie kocioł na pelet nie stoi w co drugim domu?

Ciekawe pytanie, na które ciężko odpowiedzieć. Sama nie wiem, dlaczego.

W mojej ocenie przez brak większych dotacji, brak kampanii reklamowej, brak wsparcia ze strony rządzącej oraz brak chęci edukowania ludzi w tym temacie. W nowym budownictwie idziemy w domy bez kotłowni, bez komina, ponieważ wydaje się, że tak jest szybciej i taniej. Jednak co w wypadku, kiedy kocioł gazowy czy pompa ciepła nie będzie wystarczająco wydajna, kiedy okaże się, że prąd zostanie odcięty, a ceny gazu dramatycznie wzrosną? Kiedy nagle postanowimy dobudować komin, koszty przeróbki będą ogromne, dlatego lepiej od razu przeznaczyć jedno pomieszczenie na kotłownię.

Powinniśmy częściej sięgać po dobre, pewne i sprawdzone urządzenia, a nie te, które chwilowo są modne. Patrzmy, jakie rozwiązania sprawdzają się od lat w krajach, gdzie jest chłodniej niż w Polsce. Warto stosować urządzenia, w których nasi polscy producenci są pionierami i ekspertami

Na koniec porozmawiajmy jeszcze przez chwilę o przyszłości. Jeszcze kilka lat temu zachęcano Polaków do inwestowania w piece gazowe, tymczasem dziś mówi się, że odchodzą do lamusa. Czy jest ryzyko, że to samo czeka osoby, które zainwestują w biopaliwa stałe?

Jeśli chodzi o urządzenia gazowe, to wg. mnie była kolejna moda i przede wszystkim lobby z Zachodu. Tak samo wygląda sytuacja z pompami ciepła - wszystko pięknie, jest ich wiele, ogrzewanie niemal za darmo i co z tego teraz mamy? Zmiany w przepisach dotyczące stosowanych gazów, wprowadzenie dodatkowych opłat za emisję CO2 , możliwe przerwy w dostawach prądu. To właśnie moda i lobby. I tu także warto spojrzeć na naszych, rodzimych producentów pomp ciepła, którzy stosują gazy naturalne, ekologiczne, np. R290 – propan i R744 Co2. Z informacji, jakie uzyskaliśmy wynika, że urządzenia z tym czynnikiem będą mogły być stosowane do końca swojego żywota i użytkownikom tych pomp nic nie grozi.

Nie ma ryzyka w przypadku kotła na biopaliwo, nie ma też przesłanek do zakazu ich stosowania czy montażu. Urządzenia te są stale dostosowywane do nowych norm, które wprowadza rząd czy UE. Polscy producenci stają na rzęsach, aby zapewnić naszemu społeczeństwu urządzenia, które będą ładne, efektywne, sprawne i co najważniejsze ekologiczne.

Zobacz galerię: Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej