Więcej buduje się w Polsce. Więcej jest też pozwoleń na budowę

2024-05-23 13:45
budowa
Autor: Andrzej Szandomirski Budownictwo mieszkaniowe w Polsce ożywa

Wzrasta aktywność budowlana inwestorów, zwłaszcza deweloperów. Ale inwestorzy indywidualni też w końcu ruszyli z budową domów - wynika z najnowszych danych GUS dotyczących budownictwa mieszkaniowego. Na całym rynku, gdzie działają deweloperzy, Polacy budujący na własne potrzeby, ale też gminy, spółdzielnie czy TBS-y zaczęto budowę ponad 21,2 tysięcy mieszkań. To o 46% więcej niż przed rokiem.

Spis treści

  1. Pozwolenia na budowę w górę
  2. Większa liczba rozpoczętych budów
  3. Polacy ruszyli z budową własnych domów?

Pozwolenia na budowę w górę

GUS informuje, że w okresie od stycznia do kwietnia 2024 wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 93,9 tys. mieszkań, tj. o 29,6% więcej niż przed rokiem.

Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (67,0 tys., wzrost o 36,8% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (25,0 tys., wzrost o 16,3%). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,0% ogółu mieszkań.

Większa liczba rozpoczętych budów

W pierwszych czterech miesiącach 2024 roku rozpoczęto budowę 81,3 tys. mieszkań, tj. o 53,2% więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przystąpili do budowy 54,6 tys. mieszkań (o 79,5% więcej), a inwestorzy indywidualni 25,5 tys. (o 19,2% więcej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,5% ogólnej liczby mieszkań.

Trzeba jednak zauważyć, że tak duża dynamika jest też pokłosiem niskiej bazy sprzed roku - wskazuje Bartosz Turek, główny analityk HREIT. 

- Po prostu w kwietniu 2023 roku aktywność budowlana deweloperów była niewielka. Niepokojąca jest za to informacja, że w kwietniu deweloperzy zaczęli budować o 20% mniej nowych mieszkań niż miesiąc wcześniej. Póki co zmiana ta o niczym jeszcze nie przesądza, bo może wynikać np. z sezonowości - twierdzi ekspert. 

Polacy ruszyli z budową własnych domów?

Na szczególną uwagę zasługuje budownictwo indywidualne, czyli Polacy, którzy postanowili zbudować domy jednorodzinne na własne potrzeby.  Kwiecień był trzecim z rzędu miesiącem, w którym aktywność w tym obszarze rosła, jak pokazują dane GUS. 

- W samym tylko kwietniu Polacy ruszyli z budową prawie 8,5 tys. domów. To o ponad ¼ więcej niż przed rokiem. Sumując dane za pierwsze cztery miesiące 2024 również widzimy wyraźną poprawę. W tym czasie Polacy wystartowali z budową 25,5 tys. domów, czyli prawie o 1/5 więcej niż przez pierwsze cztery miesiące ubiegłego roku - mówi Bartosz Turek z HREIT.

Warto na koniec zauważyć, że tak pozytywne odczyty są wynikiem startu z bardzo niskiego poziomu. Jeszcze na początku roku aktywność sektora budownictwa indywidualnego była znikoma. Sumując rozpoczęte budowy z okresu 12 miesięcy otrzymaliśmy wtedy wyniki na poziomie poniżej 70 tysięcy domów. To był jeden z najsłabszych odczytów odnośnie budowy domów jednorodzinnych od 17 lat. Dopiero od trzech miesięcy dane GUS zaczynają sugerować, że od tak wyznaczonego dna zaczynamy się odbijać - podsumowuje analityk.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej