52 lata Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” - krótka historia

2024-01-30 12:11
Turniej Budowlany Złota Kielnia
Autor: OSEBiKF Turniej Budowlany "Złota Kielnia"

Turniej Budowlany „Złota Kielnia” jest konkursem o najdłuższej historii wśród wszystkich turniejów i konkursów zawodowych. Oto krótka historia Turnieju budowlanego „Złota Kielnia”.

Spis treści

  1. Pierwsza edycja Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”
  2. Kolejne edycje Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”
  3. Etapy Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”
  4. Turniej Budowlany – zwolnienie z egzaminu
  5. 52 Finał Centralny Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”

Pierwsza edycja Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”

Pierwsza edycja turniej przeznaczonego dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych, została rozegrana w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i centralnym. Na etapie szkolnym w konkursie wzięło udział ok 18 000 uczniów z 184 szkół, w zawodach: betoniarz prefabrykacji elementów budowlanych, betoniarz-zbrojarz, dekarz-blacharz, malarz budowlany, monter konstrukcji żelbetowych, monter zewnętrznych sieci komunalnych, murarz, posadzkarz i sztukator. Uczestnicy startowali indywidualnie, a finał ustny odbył się w studiu TVP w Warszawie 6 maja 1972 r.

Kolejne edycje Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”

Od II do V edycji konkurs miał charakter rozgrywek pięcioosobowych zespołów, które uczestniczyły w sprawdzianie pisemnym, eliminacjach praktycznych i finałach ustnych, zorganizowanych w Poznaniu, Olsztynie, Legnicy i Warszawie. Od VI edycji zmniejszono liczbę uczniów w drużynie do trzech, a finały przeprowadzono w Warszawie, Gdańsku, Biłgoraju, Krośnie i Ostrołęce. W roku szkolnym 1981/82 konkurs został podzielony na dwa piony.

  • Pierwszy, jako kontynuacja Turnieju „Złota Kielnia”, przeprowadzany był w dwuosobowych zespołach wśród uczniów szkół zasadniczych i nosił nazwę Turnieju Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.
  • Drugi pion skierowano do uczniów techników i nazwano Olimpiadą Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Etapy końcowe odbywały się w Kłodzku, Nowym Sączu, Koszalinie, Łodzi, Głogowie, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim i Warszawie.
Murator Remontuje: Gładź szpachlowa od A do Z
Materiał sponsorowany

Sytuacja turnieju zmieniła się od XXII edycji - 1992/93, której organizację powierzono Wojewódzkiemu Ośrodkowi Metodycznemu w Łodzi. Powołano nowe okręgi i zmieniono regulamin. Rywalizacja nadal miała charakter drużynowy, jednak konkurs przeprowadzano w etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Uczniowie zmagali się z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi. Finały centralne odbyły się w Toruniu, Łodzi, Wieluniu, Krakowie, Poznaniu, Włocławku i Zgierzu.

W 2003 roku opiekę nad turniejem przejął Wydział Budownictwa Politechniki Łódzkiej i w tej formie konkurs był przeprowadzany do 2005 roku, kiedy to, po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych, odwołano etap okręgowy i rozwiązano Komitet Główny. Dzięki determinacji wielu sympatyków wydarzenia w krótkim czasie zorganizowano w czterech okręgach eliminacje drugiego szczebla, a następnie finał centralny w Pabianicach i Toruniu.

Po dostosowaniu regulaminu do aktualnych standardów egzaminacyjnych, powołaniu nowych okręgów oraz nowego Komitetu Głównego, w 2006 roku konkurs przyjął nazwę Turniej Budowlany „Złota Kielnia”. Powrócono do rywalizacji indywidualnej w ramach zawodów: murarz-tynkarz, malarz-tapeciarz, posadzkarz, monter instalacji urządzeń sanitarnych i stolarz.

W 2006 roku powstało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej i Kultury Fizycznej z siedzibą w Grudziądzu, które otrzymało uprawnienia do organizacji turniejów i olimpiad, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Finały „Złotej Kielni” przeprowadzono w Grudziądzu i Iławie, a w następnych latach w Płocku, Mińsku Mazowieckim i Lęborku. Przebieg tego ostatniego, wizytowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, był przełomowy dla całego wydarzenia i zaowocował wpisem Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” na ministerialną listę turniejów i olimpiad. Dzięki temu zwycięscy uzyskują zwolnienie z pisemnej części egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Kolejne etapy odbyły się w Sosnowcu, Toruniu, Piotrkowie Trybunalskim, Grudziądzu i Poznaniu.

Turniej Budowlany Złota Kielnia
Autor: OSEBiKF Turniej Budowlany "Złota Kielnia"

Etapy Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”

Obecnie turniej odbywa się na etapie szkolnym, okręgowym i centralnym. W etapie okręgowym rozgrywanym w Gliwicach, Mińsku Mazowieckim, Lublinie, Kędzierzynie Koźlu , Poznaniu i Toruniu, bierze udział po dwóch najlepszych uczniów z danej szkoły w poszczególnych zawodach.

W finale centralnym uczestniczy po sześciu najlepszych uczestników z eliminacji okręgowych. Jest on przeprowadzony na zasadach obowiązujących podczas egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Część pisemna trwa 60 minut i składa się z 40 pytań zamkniętych testowych z jedną poprawną odpowiedzią. Część praktyczna trwa 600 minut i polega na wykonaniu zadania praktycznego, którego ocenie podlegają jego pośrednie i końcowe etapy.

Finał konkursu trwa cztery dni i rozgrywany jest w sześciu kategoriach:

  • monter suchej zabudowy,
  • malarz-tapeciarz,
  • monter instalacji sanitarnych,
  • murarz-tynkarz,
  • dekarz,
  • wykonawca robót posadzkarsko-okładzinowych.

Turniej Budowlany – zwolnienie z egzaminu

Turniej Budowlany „Złota Kielnia” jest jedynym konkursem, który od 50 lat daje uczniom szkół branżowych możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności praktycznych . Jego formuła zbliżona jest do zewnętrznych egzaminów zawodowych, co pozwala uczniom sprawdzić swoje przygotowanie do podjęcia pracy w zawodzie. Finaliści turnieju otrzymują cenne nagrody oraz prawo do zwolnienia z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, dlatego poziom rywalizacji jest bardzo wysoki.

52 Finał Centralny Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”

Pragniemy podkreślić, że grupa nauczycieli organizująca wszystkie etapy turnieju pracuje całkowicie społecznie, z wielkim zaangażowaniem, mając na uwadze korzyści wypływające z rywalizacji uczniów na wszystkich etapach turnieju. Działania komitetu wspierane są przez przedsiębiorstwa i firmy związane z budownictwem zarówno lokalne jak i ogólnopolskie. Bez ich zaangażowania i ogromnej pomocy: organizacja stanowisk, fundacja nagród, szkolenia dla uczniów w szkole i w siedzibie firm, Komitet Główny miałby trudności w przeprowadzeniu Turnieju.

Różne były koleje, różne formy i zasady regulaminowe ale zawsze głównym celem Turnieju było doskonalenie młodych kadr dla budownictwa i popularyzacja zawodów budowlanych wśród młodzieży. 52 Finał Centralny Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” odbędzie się w dniach 30 stycznia do 2 lutego 2024 roku podczas Targów „Budma 2024”.

Przewodnicząca Komitetu Głównego Turnieju Budowlanego ”Złota Kielnia” Krystyna Karpińska

  • Sponsorami tegorocznej 52 edycji Turnieju będą : Fakro, Giacomini, King Klinkier, PPG Akademia Techniczna, Nivel System, Wienerberger, Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole, „Budma2024”, Materiały Budowlane „Wesołek”.
  • Patronat Honorowy objęli: Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Rozwoju i Technologii.
  • Patronami Medialnymi tego wydarzenia są serwisy: Muratorplus.pl, Muratorplus. Budowa, Muratorplus.Stolarka 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany