Działalność nierejestrowana 2024. Szykują się rewolucyjne zmiany

2024-04-15 13:24
Zmiany w działalności nierejestrowanej
Autor: Szymon Starnawski Będzie można podpisywać umowy bez ZUS

Działalność nierejestrowaną można prowadzić bez wpisu do ewidencji i potrzeby odprowadzania składek ZUS. Pewne prace jednak wymagają oskładkowania, co wynika z przepisów o ubezpieczeniu społecznym. To ma się zmienić w 2025 r. Rząd pracuje nad ustawą, która ma usunąć nieścisłości z przepisów. Co się zmieni dla osób prowadzących działalność nierejestrowaną?

Spis treści

  1. Działalność nierejestrowana - jak zacząć?
  2. Działalność nierejestrowana – jakie usługi?
  3. Działalność nierejestrowana 2024 – jakie zmiany?
  4. Działalność nierejestrowana bez składek ZUS?
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

Działalność nierejestrowana - jak zacząć?

Praca nierejestrowana ma wszystkie cechy działalności gospodarczej, ale do określonej kwoty przychodów nie jest traktowana jako forma działalności gospodarczej. Można wykonywać usługi nieewidencjonowane, jako uzupełnienie pracy na etacie lub lub innej umowie. Nie można jednak wykonywać działalności nierejestrowanej, jeśli w ostatnich 60 miesiącach prowadziło się działalność gospodarczą, chociaż dopuszcza się taką możliwość, jeżeli działalność była zawieszona przez cały ten okres.

Osoba ją podejmująca wykonuje zlecenie, otrzymuje zapłatę i nawet może wystawić za to rachunek. Brak wpisu do ewidencji nie zwalnia jednak osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną z prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży towarów i usług. Dokumentację można prowadzić w formie papierowej lub elektronicznej.

Działalność nierejestrowana – jakie usługi?

Wprowadzenie pojęcia działalności nierejestrowanej było ułatwieniem i uproszczeniem dla osób, które chciały rozpocząć aktywność zawodową i nie pozostawać w szarej strefie gospodarczej. Okazało się jednak, że interpretacja wykonywania różnych rodzajów prac może wymusić w określonych warunkach konieczność oskładkowania. Chodzi o zawieranie umów na świadczenie usług, które w myśl przepisów podlegają składkom na ubezpieczenie społeczne. To prowadzi do sytuacji, w której zleceniodawca podpisując umowę, musi odprowadzić od niej składki na ubezpieczenia społeczne, a więc zgłaszać zleceniobiorcę do ZUS. Tworząc zasady działalności nierejestrowanej nie zostały wzięte pod uwagę odrębne przepisy o umowach cywilnoprawnych. To ma się zmienić od 2025 r.

Najpiękniejsze stacje metra w Warszawie. Zobacz subiektywny przegląd

Działalność nierejestrowana 2024 – jakie zmiany?

W 2024 r. podwyższone zostały limity przychodów, które zgodnie z zasadą nie mogą przekraczać w miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. kwota działalności nie może przekroczyć 3181,50 zł miesięcznie; od 1 lipca kwota ta wzrośnie do 3225 zł.

Osoby, które osiągną dochody większe od tej kwoty powinny zgodnie z prawem w ciągu 7 dni od przekroczenia kwoty limitu zarejestrować działalność gospodarczą.

Działalność nierejestrowana bez składek ZUS?

Do prac legislacyjnych Rada Ministrów przekazała projekt o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Znalazła się tam propozycja zmiany przepisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych.

Wprowadzono zapis, że umowy cywilnoprawne zawierane pomiędzy usługobiorcą, a usługodawcą prowadzącym działalność nierejestrowaną nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Jest to jasno określone, że osoba wykonująca prace w ramach działalności nierejestrowanej nie musi jej rejestrować i odprowadzać składek. Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w II kwartale. Zmiany mają szansę wejść w życie od stycznia 2025 r.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej