Jakie ceny gazu od lipca 2024? Tyle zapłacą gospodarstwa domowe

2024-04-22 14:10
Nowe ceny gazu w lipcu 2024
Autor: Szymon Starnawski/Murator Ile zapłacą odbiorcy indywidualni za gaz w drugiej połowie 2024?

Odmrożenie cen energii jest faktem i nic tego nie zmieni. Złożony przez rząd projekt ustawy ustala maksymalny ich poziom i pomoc dla najuboższych. Czy uda się łagodne przejście do cen rynkowych? Ile zapłacą gospodarstwa domowe za gaz w drugiej połowie 2024?

Spis treści

  1. Jakie są aktualne ceny gazu?
  2. Jakie ceny gazu od lipca 2024?
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

W 2023 r. zostały zamrożone ceny dla odbiorców indywidualnych i w rozliczeniach z nimi nie były stosowane kwoty zatwierdzone w taryfikatorze URE. Nowe zatwierdzone taryfy prądu i gazu na 2024 r. dla głównych dystrybutorów były niższe od zeszłorocznych, ale do 30 czerwca konsumenci indywidualni płacą jeszcze mniej. W przypadku gazu zamrożenie ustaliło ceny za 1 MWh na poziomie 200,17 zł, co wciąż jest niższą kwotą od ustalonej w taryfie URE.

Jakie są aktualne ceny gazu?

Ceny na rynkach gazu spadają, co pozwoliło już na wprowadzenie korekt zatwierdzonej w taryfie URE urzędowej ceny gazu. 29 lutego 2024 roku prezes URE zatwierdził zmianę ceny z grudniowego taryfikatora. Cena została obniżona o 8,54% z 318,14 zł/MWh do 290,97 zł MWh. Zmiana nie wpływa oczywiście na obecną cenę, jaką płacą klienci indywidualni korzystający z zamrożonej ceny gazu, ale pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość i ewentualną skalę podwyżki po odmrożeniu.

Jakie ceny gazu od lipca 2024?

W projekcie ustawy przewidywane jest pozostawienie na drugą połowę roku mechanizmu maksymalnych cen dla odbiorców indywidualnych, na poziomie taryfy dla paliw gazowych zatwierdzonej dla przedsiębiorstwa energetycznego lub na poziomie taryfy obowiązującej dla tego przedsiębiorstwa w styczniu 2022 r. Różnicę ceny pokryje państwo w postaci rekompensat dla sprzedawców paliw gazowych.

Nie są znane jeszcze ceny, które zaczną obowiązywać po 30 czerwca, ale w projekcie rządowym zaznaczono że „Celem projektowanych przepisów jest zapewnienie do 31 grudnia 2024 r. dostaw paliw gazowych na stabilnym, akceptowalnym dla odbiorców poziomie cenowym”.

Być może przed 30 czerwca 2024 r. prezes URE wystąpi do podmiotów mających zatwierdzone taryfy na sprzedaż paliw płynnych o obniżenie cen. Ma to związek z wciąż malejącymi cenami paliw płynnych na rynku hurtowym.

Może od 1 lipca zatwierdzona taryfa będzie niższa o kolejne kilka do kilkunastu procent od zatwierdzonej 29 lutego na 290,97 zł za MWh. Chodzi o znalezienie złotego środka, czyli akceptowalnej ceny pomiędzy obecną taryfą (290,97 zł za MWh) a stawką zamrożoną, czyli 200,17 zł za MWh.

- URE na bieżąco monitoruje sytuację rynkową i podejmuje działania w reakcji na zmieniające się warunki. W związku ze spadkiem cen gazu na rynku hurtowym podjąłem decyzję o wezwaniu czternastu przedsiębiorców do obniżenia cen gazu w taryfach. Takie wezwania zostały skierowane do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz do odbiorców objętych taryfami i stosują ceny wyższe od aktualnych cen rynkowych - podkreśla prezes URE, Rafał Gawin.

źródło: www.ure.gov.pl

Przepiękne Pole Mokotowskie wiosną 2024. Musisz zobaczyć te zdjęcia

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej