Wywiad z Adamem Pietkiewiczem i Michałem Modzelewskim z Ultrahinge

2023-12-12 8:34 Materiał sponsorowany
Markiza Ultrahinge
Autor: UltraHinge

Ultrahinge to zespół młodych inżynierów i konstruktorów obdarzonych iście odnawialnym źródłem kreatywnej energii. Są aktywni na rodzimym rynku instalacji fotowoltaicznych od ładnych paru lat i wszystko wskazuje na to, że zagoszczą na nim na dobre. Wszystko to za sprawą oryginalnych innowacji, które raz za razem wychodzą spod ich pióra. Zaczęło się od sprzedaży instalacji OZE a skończyło na unikalnej i stylowej markizie fotowoltaicznej, która dzięki swym walorom pasuje do elewacji każdego obiektu. O idei urzeczywistniania zielonej rewolucji oraz planach na rozwój produktu rozmawiamy z członkami zespołu.

Co było inspiracją do stworzenia składanych zadaszeń fotowoltaicznych UltraHinge?

Oferując mikroinstalacje fotowoltaiczne przez wiele lat dokonaliśmy wizji lokalnych setek nieruchomości. Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że większość domów jednorodzinnych nie jest wyposażona w jakiekolwiek zadaszenia, chroniące domowników przed promieniowaniem słonecznym. Nasze zdziwienie było tym większe, gdy stwierdziliśmy, iż tylko znikomy odsetek audytowanych domów miał na fasadzie południowej lub zachodniej jakąkolwiek formę ochrony przed słońcem. Pytaliśmy właścicieli o przyczynę braku markiz. Otrzymywaliśmy zawsze tę samą odpowiedź: to, co jest na rynku nie pasuje do elewacji budynku. W istocie, wizytowane przez nas nieruchomości to w większości nowoczesne budowle wykonane z wysokiej jakości materiałów o współczesnym wzornictwie. Skoro zatem na rynku nie można nabyć ochrony przed słońcem, która nie szpeciłaby eleganckiej fasady zatem pojawia się nisza produktowa. Zainspirowały nas rozmowy z właścicielami domów, którzy wykazywali żywą chęć zakupu eleganckiej markizy kompatybilnej techniczne i kolorystycznie z fasadą. Ponieważ mamy doświadczenie w przegubach mechanicznych zdobyte w branży morskiej, zatem stwierdziliśmy, że należy podjąć wyzwanie, jakim jest zapełnienie niszy. Działaliśmy w branży fotowoltaicznej więc trafną była diagnoza, że markiza powinna nie tylko chronić przed słońcem, ale i produkować energię elektryczną z zablokowanych promieni. W ten sposób niejako naturalnie wykluła się koncepcja składanych zadaszeń fotowoltaicznych jako systemów „2 w 1”.

Jakie są kluczowe cechy, które wyróżniają ULTRA PV na tle innych dostępnych na rynku rozwiązań fotowoltaicznych?

Markiza ULTRA PV to rozwiązanie jedyne w swoim rodzaju. Nie można jej porównać do innych rozwiązań gdyż na rynku światowym takie nie istnieją. W powszechnej świadomości fotowoltaika kojarzy się z panelami na dachu lub gruncie. Nasza propozycja jest unikatowa bo łączy dedykowaną konstrukcję składanego dachu z instalacją fotowoltaiczną. Standardowa fotowoltaika jest nieruchoma, zaś nasze rozwiązanie jest składane. Pozwala jednym przyciskiem na smartfonie na schowanie solarnego zadaszenia. Cechą szczególną naszej propozycji jest kompaktowość i bardzo elitarne wzornictwo. Markiza idealnie wkomponuje się w każdą nowoczesną fasadę. W słoneczne dni dostarcza cienia, zaś w nocy i dni pochmurne pozostaje złożona i praktycznie niewidoczna. Projektując markizę położyliśmy szczególny nacisk na kwestię wolnego miejsca. Złożona markiza przylega zgrabnie do ściany budynku i oprócz produkcji energii - intensyfikuje ilość promieniowania dogrzewającego wnętrze. Wychodząc naprzeciw wymaganiom wytrzymałościowym zastosowaliśmy przeguby nożycowe. Markiza może być składana i rozkładana setki tysięcy razy bez utraty funkcjonalności. W odróżnieniu od stacjonarnej fotowoltaiki markiza jest podłączana bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Nie musimy zatem prowadzić inwazyjnych linii kablowych by ją podłączyć do rozdzielnicy. Markiza działa w modelu analogicznym do Plug and Play. Zamontowana w kilka godzin i podłączona w minutę stanowi innowacyjne rozwiązanie, które spełni wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Zrealizowali Państwo już ponad 200 instalacji fotowoltaicznych. Jakie są reakcje i recenzje Klientów? Jak rozwiązanie ULTRA PV przyjęło się na polskim rynku?

ULTRA PV to wyższa forma fotowoltaiki. Zapotrzebowanie na tak skonstruowane rozwiązanie było nam sygnalizowane podczas ofertowania standardowych instalacji fotowoltaicznych oraz car portów czyli dachów fotowoltaicznych nad parkingami. Zyskaliśmy bardzo pozytywne recenzje klientów, którym zamontowaliśmy klasyczną fotowoltaikę. Byliśmy jednak zachęcani do podjęcia działań mających na celu stworzenie dedykowanego produktu premium do ochrony użytkowników przed słońcem. Standardowej fotowoltaiki na dachu i gruncie nie można złożyć gdy nie produkuje prądu, nie można się pod nią również ochronić przed żarem z nieba. Car port jest już zajęty przez samochód a zwykły parasol przeciwsłoneczny nie dodaje użytkownikowi splendoru. Zachęceni entuzjastycznymi reakcjami klientów rozpoczęliśmy przygotowania do projektowania składanego dachu fotowoltaicznego. Ponieważ do dnia dzisiejszego na rynku nie ma nawet podobnych rozwiązań zatem musieliśmy zacząć od początku. Przeprowadziliśmy ankiety wśród potencjalnych klientów i okazało się, że są oni żywo zainteresowani rozwiązaniem trwałym i kompaktowym. Odrzuciliśmy koncepcję zabudowywania altan ogrodowych modułami fotowoltaicznymi. Niecelowe było również adaptowanie oranżerii ze względu na ich kruchość. Podczas jednego z zebrań zespołu zauważyliśmy zbieżność pomiędzy markizą i fotowoltaiką. W obu przypadkach słońce nadaje jednoczesną funkcjonalność urządzeniom. Uznaliśmy, że jest to strzał w dziesiątkę i kilka dni później powstała koncepcja lekkiego i składanego zadaszenia fotowoltaicznego.

Czy mogą Państwo opowiedzieć więcej o procesie rozwoju technologicznego zadaszeń fotowoltaicznych? Jakie wyzwania musieliście pokonać na etapie ich projektowania i produkcji?

Z doświadczenia wiemy, że konsekwencją rozwoju każdej branży jest profesjonalizacja. Nie inaczej jest z branżą fotowoltaiczną. Aby odnieść sukces należy wyjść z propozycją unikatową. Projektując ULTRA PV rozważaliśmy zatem różne architektury rozwiązania. Zastanawialiśmy się czy lepsza będzie konstrukcja aluminiowa czy stalowa. Czy napęd powinien być zębatkowy czy liniowy. Czy zastosować falownik centralny czy mikroinwerter. Metodą eliminacji obliczeniowej odrzucaliśmy rozwiązania, które nie wpisywały się w wyniki ankiety. Uznaliśmy, że konstrukcja musi być przede wszystkim stabilna i gwarantować bezpieczeństwo eksploatacji. Z tego względu odrzuciliśmy aluminium jako materiał konstrukcyjny ze względu na jego kruchość. Uznaliśmy, że mechanizm konstrukcji musi być bezpieczny i niezawodny. Był to powód dla zastosowania siłowników liniowych, które z łatwością złożą każdą markizę. Nie byliśmy ponadto entuzjastami inwazyjnego integrowania przewodów elektrycznych z rozdzielnicą klienta. Z tego względu zdecydowaliśmy się na zastosowanie mikrofalownika, który jest podłączany w obrębie najbliższego gniazda. Gotowy projekt skonfrontowaliśmy z rynkiem. Okazało się, iż szczególną uwagę musimy zwrócić na kwestię kotwiczenia markizy do fasady nieruchomości. Dokonaliśmy wyczerpujących analiz mechanicznych, których wynikiem jest aktualny kształt uchwytów. Wyzwaniem podczas produkcji markiz było wdrożenie linii masowej, która pozwoliła nam na realizację powtarzalnego procesu ich wytwarzania. Dbałość o jakość połączeń i wykończenia konstrukcji to aspekty z których jesteśmy dumni. Przekona się o tym każdy nasz klient.

Produkty UltraHinge
Autor: UltraHinge

Jakie są Państwa obserwacje rynkowe dotyczące rozwoju technologii opartych na OZE w Polsce?

Technologie OZE to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Pierwsza fala zielonego entuzjazmu zaczęła się w Polsce w 2017 roku po korzystnej zmianie przepisów. Od tego czasu przybyło w Polsce ponad milion prosumentów. Aktualnie obserwujemy zwiększenie zainteresowania fotowoltaiką wśród przedsiębiorców. Liczne dotacje i korzystne sposoby rozliczeń energii kuszą nawet najbardziej sceptycznych. Pomimo znacznego popytu na instalacje fotowoltaiczne wzrasta ilość oferentów. W warunkach silnej konkurencji niezbędne jest wdrażanie nowych rozwiązań w szczególności dedykowanych i szytych pod klienta. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że cele zielonej transformacji mogą być osiągane poprzez zwiększanie ilości generatorów wykorzystujących odnawialne nośniki energii. Niemniej jednak zauważamy pewnego rodzaju nasycenie fotowoltaiką tradycyjną. Markiza ULTRA PV to zatem propozycja, która wpisuje się w rozwiązania nieszablonowe. Obłożone modułami fotowoltaicznymi dachy wielu nieruchomości nie pozwalają na zwiększenie ich mocy wytwórczej. Zastosowanie składanej markizy fotowoltaicznej pozwala na rozbudowę instalacji z korzyścią ekonomiczną dla użytkownika. Inwestor, który zdecyduje się na montaż składanej markizy fotowoltaicznej nie tylko ma pewność, że wniesie ona wkład w ilość produkowanej energii ale również podniesie swój status dotychczasowego prosumenta.

Na jakie korzyści ULTRA PV najczęściej zwracają uwagę Klienci indywidualni, a co jest ważne dla inwestorów komercyjnych lub firm?

Klienci indywidualni cenią przede wszystkim niezawodność, bezpieczeństwo oraz wysoki stopień maskowania. Inwestorzy komercyjni zwracają zaś uwagę na skalowalność rozwiązania. Obie grupy klientów podkreślają, że ich chęć zastosowania ULTRA PV wynika nie tylko z konieczności sezonowego zagospodarowania przestrzeni rekreacyjnej. Samo zadaszenie nie stanowi jedynej korzyści na którą zwracają uwagę klienci. Nadrzędną korzyścią jest elitarny wygląd markizy oraz jej unikatowe funkcje. Bardzo pozytywne recenzje zbiera sposób sterowania markizą z poziomu smartfona. Efektowny jest proces jej składania i rozkładania upodabniający go do ruchomych komponentów satelitów. Walorem markizy jest jej produktywność, która pozwala stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, że jest ona urządzeniem, które płaci samo za siebie. Klienci doceniają fakt, iż złożona markiza nadal jest wyeksponowana na promieniowanie słoneczne, które zamieniane jest na użyteczną energię elektryczną. Klienci cenią nieinwazyjny sposób podłączania markizy do gniazdka oraz mało inwazyjny sposób kotwiczenia jej uchwytów do fasady. Nadrzędną korzyścią jest estetyczny i spójny wygląd całej konstrukcji. Maskownice są umieszczone w miejscach, które nie pozostawiają wątpliwości co do wysokiej ergonomii. W przekonaniu wszystkich naszych zadowolonych klientów markiza ULTRA PV to awangarda wśród dedykowanych rozwiązań na rynku odnawialnych źródeł energii.  

Rozmawialiśmy z:
Adam Pietkiewicz, UltraHinge
inż. Adam Pietkiewicz - CEO Co-Founder Ultrahinge
Michał Modzelewski, UltraHinge
Dr inż. Michał Modzelewski - CTO Ultrahinge
  • Więcej informacji na temat markizy Ultra PV można znaleźć odwiedzając media społecznościowe ULTRAHINGE oraz korzystając ze strony internetowej.
  • Zapraszamy również na targi SOLAR ENERGY EXPO 2024 (16-18 stycznia 2024, Stoisko: E4.11a), gdzie będzie można porozmawiać z przedstawicielami firmy i zobaczyć zadaszenie Ultra PV na żywo. Już 16 stycznia 2024 rusza przedsprzedaż markizy.
Ultrahinge belka
Autor: Ultrahinge
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej