Co dalej z PPK? Jaki pomysł na zmiany w PPK ma nowy rząd?

2023-11-30 19:37
ppk
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Co dalej z PPK, bo nowy rząd ma zamiar poprawić tę formę oszczędzania

Co dalej z PPK, bo nowy rząd zapowiada zmiany w pracowniczych planach kapitałowych. Jak będzie wyglądać oszczędzanie w nowych PPK? Przypomnijmy, że PPK to dobrowolny i powszechny system oszczędzania, w pełni dziedziczony i zasilany comiesięcznymi wpłatami pracodawców i pracowników. W tej chwili niewiele osób korzysta z programu.

Szymon Hołownia: Najlepsze wypowiedzi w Sejmie

Spis treści

  1. Co dalej z PPK? Jakie zmiany w programie?
  2. Czy będzie autozapis do PPK?
  3. PPK - jak sprawdzić stan konta?
  4. Jak wypłacić pieniądze z PPK?
  5. Rezygnacja z PPK 2023
  6. PPK - ustawa

PPK to jeden z nadrzędnych programów odchodzącego już rządu i, niestety, niecieszący się zbyt dużą popularnością. Jak wynika z danych, do programu przystąpiło jedynie 30% uprawnionych. Tak niski odsetek wynika z braku wiary, szczególnie ludzi młodych, w ten fundusz. Chodzi m.in. o sposób w jaki inwestowane są gromadzone środki oraz o obawy, że państwo, tak jak stało się z OFE, ściągnie część zgromadzonych funduszy z prywatnych kont do ZUS.

Co dalej z PPK? Jakie zmiany w programie?

Z najnowszych informacji wynika, że PPK dalej będą funkcjonować, ale na innych nieco zasadach. Nowy rząd ma pomysł na reformę PPK. Jak ma wyglądać inwestowanie? Co wiadomo?

Czy będzie autozapis do PPK?

Pierwszy autozapis do programu PPK nastąpił w 2023 r., kolejne według obowiązującej ustawy będą ponawiane co 4 lata, czyli najbliższy w 2027 r. Autozapis wyłącza potrzebę dokonywania jakichkolwiek formalności przez uprawnionych pracowników i miał być ułatwieniem. Osoby, które po autozapisie zrezygnowały (po pierwszym rezygnację z programu zgłosiło ok. 7 mln uprawnionych, pozostało w nim 3,3 mln), a ich wiek będzie klasyfikował do kolejnych autozapisów, nie chcąc uczestniczyć w programie będą musiały każdorazowo, czyli co cztery lata, składać rezygnację z przystąpienia.

Członkowie koalicji, która utworzy wkrótce nowy rząd, zastanawiają się nad wprowadzeniem zmian w sposobie inwestowania oraz w kwestii automatycznego zapisywania do programu. Wśród specjalistów przeważa jednak pogląd o utrzymaniu autozapisu, bo ułatwia on całą procedurę przystępowania. Uważają, że sama idea PPK jest słuszna. Trzeba jednak uwolnić ją od negatywnych konotacji, m.in. poprzez gwarancję, że fundusze zgromadzone w programie są zabezpieczone przed możliwą ingerencją rządzących.

PPK - jak sprawdzić stan konta?

W ramach programu PPK dostępna jest internetowa platforma Moje PPK (www.mojeppk.pl), na którym można mieć konto lub posługiwać się nim za pośrednictwem login.gov.pl, czyli profil zaufany, e-dowód, mojeID, aplikacja MObywatel.

Bez logowania można sprawdzić szacunkowe oszczędności w PPK na przygotowanym kalkulatorze, gdzie wprowadza się wiek przystąpienia, wynagrodzenie brutto, podstawowa miesięczna wpłata, ewentualne dobrowolne wpłaty i inne dane w tym szacowany czas pozostawania w PPK.

Jak wypłacić pieniądze z PPK?

Ideą programu PPK jest uzyskanie dodatkowych środków do emerytury, więc najkorzystniejsze warunki wypłaty zgromadzonych funduszy po ukończeniu 60. roku życia. Wtedy w przypadku częściowej wypłaty np. 25% i pozostawienie pozostałej części na rachunku i wypłacanie jej w co najmniej 120 ratach co miesiąc, czyli przez kolejne 10 lat uzyskać można wszystkie zgromadzone na rachunku środki i dodatkowo nie płacić od nich podatku dochodowego.

Poza tą opcją istnieje możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnym momencie. Należy tego dokonać za pośrednictwem instytucji finansowej obsługującej program PPK, towarzystw emerytalnych, inwestycyjnych, których lista znajduje się na platformie internetowej mojePPK. Jednak w takim przypadku nie można dokonać wypłaty tylko części, a zawsze całości zgromadzonych środków. Dodatkowo przedterminowa wypłata obarczona jest potrąceniami: 30% wpłat pracodawców, kwoty powitalnej i wszystkich rocznych dopłat oraz potrzebą odprowadzenia z wypłaconych środków 19% podatku od zysków kapitałowych.

Rezygnacja z PPK 2023

Chęć rezygnacji należy zgłosić do pracodawcy i wypełnić formularz. Rezygnacja nie jest dożywotnia. W kolejnym autozapisie, który jest zaplanowany na 2027 r. w przypadku spełniania kryterium wiekowego, pracownik automatycznie jest wpisywany do PPK. Wtedy ponownie trzeba dopełnić procedury rezygnacji, jeśli nie chce się uczestniczyć w programie. Takie formalności związane z rezygnacją w przypadku utrzymania autozapisu trzeba ponawiać do osiągnięcia 55. roku życia co 4 lata. Więcej o rezygnacji z PPK pisaliśmy w:

PPK - ustawa

Program PPK regulują przepisy ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych wraz z późniejszymi zmianami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej