Podatek od sprzedaży samochodu 2023 - ile wynosi? Czy trzeba płacić?

2023-11-29 13:48
samochody
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Sprzedałeś samochód? Czy musisz zgłosić to do skarbówki? Czy musisz zapłacić podatek?

Przepisy dotyczące kupna i sprzedaży samochodów reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kto musi zapłacić podatek za sprzedany samochód? Czy sprzedaż trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Zwęzili Marszałkowską i zabrali miejsca parkingowe by zbudować drogę dla rowerów

Spis treści

  1. Czy muszę płacić podatek od sprzedaży samochodu?
  2. Jak nie płacić podatku od sprzedaży samochodu?
  3. Kto płaci podatek po sprzedaży samochodu?
  4. Czy sprzedaż samochodu trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym?

Czy muszę płacić podatek od sprzedaży samochodu?

Nie, ponieważ według przepisów podatek od sprzedaży płaci tylko ta osoba, która zbyła samochód przed upływem 6 miesięcy od kupna. Liczą się pełne miesiące, a nie data sprzedaży, stąd zakupiony, np. w lutym można sprzedać bez podatku dopiero we wrześniu.

Jak nie płacić podatku od sprzedaży samochodu?

Wystarczy poczekać ustawowe 6 miesięcy po nabyciu samochodu. Można także dokonać w nim napraw lub modernizacji, np. montaż instalacji gazowej, a poniesione koszty będą traktowane, jako nakłady i podwyższą sumę jego kupna. W przypadku jeśli suma ceny kupna i nakładów przewyższy kwotę sprzedaży podatku nie trzeba płacić nawet, jeśli transakcja zbycia odbędzie się przed upływem 6 miesięcy. Oczywiście koszt nakładów musi być udokumentowany fakturami.

Kto płaci podatek po sprzedaży samochodu?

Podatek trzeba zapłacić tylko wtedy, gdy wysokość kwoty sprzedaży jest wyższa od tej, za którą samochód został kupiony. Od tej różnicy obowiązują dwa progi podatkowe uzależnione od rocznych dochodów sprzedającego – do 120 000 zł płaci się 12% podatku, powyżej 120 000 stawka wynosi 32%.

Czy sprzedaż samochodu trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym?

Sprzedaż samochodu należy zgłosić w ciągu 30 dni w regionalnym wydziale komunikacji. Nie trzeba jej zgłaszać w przypadku zysku za sprzedany samochód w urzędzie skarbowym. Wykazuje się go dopiero w rozliczeniu rocznym PIT-36.

Sumę kupna i sprzedaży wpisuje się w formularzu w pozycji Dochody i straty w rubryce inne źródła. Należy to zrobić tylko w przypadku, jeśli samochód został sprzedany w okresie krótszym niż 6 miesięcy, a uzyskane ze sprzedaży środki były wyższe od sumy ceny kupna i poniesionych nakładów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej