Świadczenie wspierające 2024 - jak uzyskać? Kto otrzyma? Gdzie złożyć wniosek o świadczenie wspierające?

2024-03-11 12:57
Świadczenie wspierające 2024 dla niepełnosprawnych ustawa
Autor: Getty Images W Sejmie trwają prace nad wzrostem renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia, a to oznacza wzrost świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające 2024, czyli nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością, przyznawane będzie w wysokości od 40 do nawet 220% renty socjalnej. Jakie to kwoty i od czego zależą? Czy świadczenie będzie jeszcze wyższe w 2024 roku? Wyjaśniamy, dla kogo przewidziano nowe świadczenie w 2024 roku, jak je uzyskać oraz gdzie złożyć wniosek.

Spis treści

 1. Świadczenie wspierające 2024
 2. Ile wyniesie świadczenie wspierające i od czego zależy jego wysokość?
 3. Od kiedy dla kogo świadczenie wspierające? Harmonogram
 4. Kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie wspierające?
 5. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie wspierające?
 6. Kto nie dostanie wsparcia?
Murator Remontuje: Jak samodzielnie zamontować listwy przypodłogowe?
Materiał sponsorowany

Świadczenie wspierające 2024

1 stycznia 2024 weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która wprowadziła nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, tak aby dorosła już osoba z niepełnosprawnością mogła decydować jak ma wykorzystać wsparcie. 

Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochody. Ma być wypłacane każdej uprawnionej osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 18. rok życia. Wypłata świadczenia wspierającego będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, czyli na konto bankowe.

Jak zapewnia Ministerstwo, pobieranie świadczeń emerytalno-rentowych (np. renty inwalidzkiej czy emerytury) nie będzie miało wpływu na prawo do świadczenia wspierającego.

Ile wyniesie świadczenie wspierające i od czego zależy jego wysokość?

Świadczenie wspierające ma być wypłacane w wysokości 40% - 220% renty socjalnej, która po waloryzacji 1 marca 2024  wzrosła z 1588,44 zł do 1780,96 zł, czyli o 190 zł. To oznacza, że świadczenie wspierające wynosi aktualnie od ok. 712 zł do nawet 3936 zł, w zależności od ilości przysługujących w decyzji WZON (wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności) punktów, które są przydzielanie po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez osobę niepełnosprawną.

Świadczenie wspierające może być jeszcze wyższe w 2024 roku. Aktualnie trwają prace nad nowelizacją ustawy zwiększającej kwotę renty socjalnej do poziomu płacy minimalnej. Projekt zakłada zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższym krajowym wynagrodzeniem. Jeśli zostanie przyjęty przez Sejm, to renta socjalna będzie wypłacana w kwocie minimalnego wynagrodzenia, czyli 4242 zł brutto stycznia 2024 r. i 4300 zł brutto od 1 lipca 2024 r. Oznacza to, że jeśli podwyżka renty socjalnej dojdzie do skutku kwota świadczenia wspierającego wyniesie od 1720 zł do nawet 9460 zł.

Świadczenie wspierające przysługuje miesięcznie w wysokości:

 • 220% renty socjalnej – dla poziomu potrzeby wsparcia od 95 do 100 punktów,
 • 180% renty socjalnej – dla poziomu potrzeby wsparcia od 90 do 94 punktów,
 • 120% renty socjalnej – dla poziomu potrzeby wsparcia od 85 do 89 punktów,
 • 80% renty socjalnej – dla poziomu potrzeby wsparcia od 80 do 84 punktów,
 • 60% renty socjalnej – dla poziomu potrzeby wsparcia od 75 do 79 punktów,
 • 40% renty socjalnej – dla poziomu potrzeby wsparcia od 70 do 74 punktów.

Renta socjalna 2024 - komu przysługuje renta socjalna? Ile wynosi netto? Jak ją dostać?

Od kiedy dla kogo świadczenie wspierające? Harmonogram

Świadczenie weszło w życie 1 stycznia 2024 i ma być co roku waloryzowane. Pierwsze świadczenia zostaną wypłacone w tym roku roku. Harmonogram wprowadzenia świadczenia wspierającego:

 • osoby, które mają od 87 do 100 punktów, czyli z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia, o świadczenie mogą się ubiegać od stycznia 2024 roku,
 • osoby, które mają od 78 do 86 punktów o wsparcie mogą się ubiegać od 2025 roku,
 • osoby, które mają od 70 do 77 punktów o świadczenie mogą się ubiegać od 2026 roku,

Kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie wspierające?

Wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego należy złożyć po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (nie wcześniej  niż w miesiącu w którym decyzja ta stała się ostateczna).

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia można złożyć od 1 stycznia 2024 r.

Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie wspierające?

Wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie przez drogą elekroniczną za pośrednictwem:

 • Platformy PUE ZUS
 • Portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl
 • Bankowość elektroniczną

Narzędziem elektronicznym wykorzystywanym w sprawach dotyczących świadczenia wspierającego i służącym  do kontaktowania się przez ZUS z osobą ubiegającą się lub pobierającą to świadczenie (oraz osoby ubiegającej się/pobierającej świadczenie  z ZUS) jest Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Uwaga: Jeżeli wniosek zostanie złożony przez bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia, a wnioskodawca nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy taki profil na podstawie danych z wniosku. Na PUE ZUS będzie można znaleźć wszystkie informacje na temat złożonego wniosku i jego obsługi.

Kto nie dostanie wsparcia?

Świadczenie wspierające nie przysługuje jeżeli:

 • osoba z niepełnosprawnościami została umieszczona w domu pomocy społecznej, w rodzinnym domu pomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, zakładzie karnym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym albo schronisku dla nieletnich.
 • osobie z niepełnosprawnościami przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wspierającego lub jej opiekunowi przysługuje za granicą świadczenie w związku ze sprawowaniem opieki.

Zasiłek socjalny 2023 - dla kogo? Ile wynosi? Jak i gdzie złożyć wniosek o zasiłek socjalny?

Źródło: gov.pl

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej