Niedziele handlowe kwiecień 2024. Czy 28 kwietnia jest niedziela handlowa? Kiedy są niedziele handlowe 2024?

2024-04-25 15:46
Niedziele handlowe 2024
Autor: Szymon Starnawski Niedziele handlowe 2024 - czy 28 kwietnia jest niedziela handlowa?

Czy w niedzielę, 28 kwietnia 2024 sklepy i galerie będą otwarte? Dowiedz się, kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku. Uzupełnij swój kalendarz o te terminy, aby zaplanować zakupy. Kiedy w lutym zrobimy zakupy w niedzielę? Czy 28 kwietnia 2024 jest niedziela handlowa?

Spis treści

 1. Ile niedziel handlowych w 2024 roku?
 2. Czy w niedzielę 28 kwietnia 2024 jest niedziela handlowa?
 3. Kiedy będą niedziele handlowe w 2024 roku?
 4. Dlaczego sklepy są zamknięte w niedzielę?
 5. Gdzie można iść do sklepu w niedzielę niehandlową?
 6. Czy sklepy będą czynne w niedziele?
 7. Czy Polacy chcą powrotu handlu w niedzielę?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Ile niedziel handlowych w 2024 roku?

W tym roku do sklepów na zakupy w niedzielę pójdziemy siedem razy, tyle samo, ile w roku ubiegłym. Zakaz handlu nie obejmuje dwóch kolejnych niedziel przed Bożym Narodzeniem, przed Wielkanocą, a także ostatniej niedzieli w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Czy w niedzielę 28 kwietnia 2024 jest niedziela handlowa?

28 kwietnia sklepy i galerie będą otwarte. Kolejna niedziela handlowa wypada 30 czerwca.

Kiedy będą niedziele handlowe w 2024 roku?

W 2024 roku sklepy będą otwarte w następujące dni:

 • 28 stycznia
 • 24 marca
 • 28 kwietnia
 • 30 czerwca
 • 25 sierpnia
 • 15 grudnia
 • 22 grudnia.

Dlaczego sklepy są zamknięte w niedzielę?

Zakaz handlu w większość niedziel wynika z ustawy z 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. Przypomnijmy, że ustawa wprowadzała zmianę w handlu stopniowo. W pierwszym roku od wejścia w życie nowych przepisów zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 zaś wolno było handlować w ostatnią niedzielę w miesiącu. Ostatecznie w 2024 r. sklepy mogą być otwarte tylko w siedem wyznaczonych niedziel w roku.

Gdzie można iść do sklepu w niedzielę niehandlową?

Ustawa o zakazie handlu w ostatni dzień tygodnia i święta była wielokrotnie zmieniana, przede wszystkim wprowadzano do niej liczne wyłączenia. Jakie placówki handlowe mogą pracować w niedzielę? To między innymi:

 • stacje benzynowe,
 • kwiaciarnie,
 • apteki,
 • sklepy z pamiątkami,
 • kioski z biletami, prasą i papierosami,
 • piekarnie i cukiernie,
 • placówki pocztowe.

Ale może być także prowadzona działalność handlowa miedzy innymi na terenach:

 • hotelu,
 • placówek prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu czy oświaty,
 • zakładów leczniczych,
 • dworców i lotnisk.

Pełna lista wyjątków z zakazu handlu znajduje się w artykule 6 ustawy o ograniczeniu handlu. Jest tam również w punkcie 27 podane, że zakaz nie obowiązuje w sklepach, w których: handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Z tych przepisów wynika więc, że zakaz prowadzenia działalności handlowej w niedzielę dotyczy przede wszystkim dużych sklepów, w tym wielkopowierzchniowych marketów spożywczych.

Czy sklepy będą czynne w niedziele?

Partie polityczne, które obecnie tworzą koalicję rządzącą, zapowiadały w swoich programach wyborczych zmiany dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Jednak te propozycje poszczególnych ugrupowań nieco się od siebie różniły.

Trzecia Droga proponowała, by zakaz handlu nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu: pierwszej i ostatniej. Byłaby to więc podobna sytuacja, jaką mieliśmy w 2018 r. Koalicja Obywatelska opowiadała się za całkowitym zniesieniem zakazu handlu. Parta chciała, by wszystkie niedziele były pracujące, ale pracownik powinien mieć dwa wolne od pracy weekendy, natomiast wynagrodzenie w niedziele powinno być dwa razy wyższe, niż w tygodniu.

Nowa Lewica proponowała, by wynagrodzenie dla pracowników za pracę w niedzielę wynosiło 2,5-krotnosć stawki, a pracownik, którzy obecnie nie jest objęty zakazem pracy w niedzielę, powinien mieć prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu. W umowie koalicyjnej nie ma informacji o planach zmian jeśli chodzi o zakaz handlu w niedzielę. Można więc zakładać, że partie pracują nad wspólnym stanowiskiem.

Czy Polacy chcą powrotu handlu w niedzielę?

Nieznaczna większość chce powrotu niedziel handlowych. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research na zlecenie Business Insider Polska. Było ono wykonane już po wyborach parlamentarnych 15 października.

Okazuje się, że 52,6 proc. odpowiedzi było za otwarciem sklepów w niedzielę (28,2 proc. to odpowiedzi zdecydowanie tak, a 24,4 proc. – raczej tak). Z kolei 37 proc. odpowiedzi było za utrzymaniem zakazu (zdecydowanie nie – 19,8 proc., raczej nie – 17,9 proc.). Trudno powiedzieć – to 9,7 proc. odpowiedzi.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej