Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Inwestycje publiczne

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu zostanie przebudowany - umowa podpisana

Tagi:
Capitol Wrocław
,
inwestycje budowlane we Wrocławiu
,
KKM Kozień Architekci
,
Teatr Muzyczny Capitol
,
Wrocław

Teatr Muzyczny Capitol, jedna z najlepszych scen muzycznych w Polsce, już wkrótce zmieni swój wygląd. W tym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa teatru, realizowana dzięki funduszom unijnym.

Po przebudowie scena Capitolu powiększona zostanie o istniejący za nią dziedziniec, będzie głębsza i wyższa, a możliwości techniczne teatru pozwolą na duży rozmach inscenizacyjny
Po przebudowie scena Capitolu powiększona zostanie o istniejący za nią dziedziniec, będzie głębsza i wyższa, a możliwości techniczne teatru pozwolą na duży rozmach inscenizacyjny
Fot.: KKM Kozień Architekci

26 kwietnia 2010 r. podpisano umowę o przekazaniu środków unijnych na rozbudowę i modernizację Teatru. Dokument podpisali minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.


 minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz
minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz
Fot.: UM Wrocław

Budynek Teatru Muzycznego wzniesiono ponad 80 lat temu, w 1929 r. Przed wojną był to efektowny sześciopiętrowy gmach, od strony dzisiejszej ulicy Piłsudskiego wyłożony podświetlaną mozaiką. Z pożogi wojennej ostał się tylko łącznik, w którym mieści się dziś hol kasowy oraz widownia i scena. Przedwojenny Capitol był kinoteatrem - a to oznacza między innymi, że scena, jaką teatr dziś dysponuje, jest za mała i za płytka. Nie mieści się na niej większość spektakli, które nowoczesny teatr muzyczny mógłby wystawiać. Zaplecze techniczne i kulisy nie pozwalają na realizację dużych, efektownych musicali.

Po przebudowie scena Capitolu powiększona zostanie o istniejący za nią dziedziniec, będzie głębsza i wyższa, a możliwości techniczne teatru pozwolą na duży rozmach inscenizacyjny, użycie nowoczesnych efektów kaskaderskich i zmiany dekoracji w trakcie spektakli. Na poziomie -1 powstanie też scena kameralna na 200 miejsc ze studiem nagrań. Do tego sale prób, garderoby, magazyny i hotel dla goszczących we Wrocławiu artystów. Nowy Capitol będzie miał 16 846 m2 powierzchni użytkowej, kubatura obiektu wyniesie 95 680 m3

ZOBACZ KONIECZNIE: Teatr Warlikowskiego czyli NOWY Teatr - projekt również autorstwa KKM Kozień Architekci.

Przebudowa i rozbudowa Capitolu będzie kosztować ponad 145 milionów zł. Obiekt zostanie oddany być może pod koniec 2012 r.
Przebudowa i rozbudowa Capitolu będzie kosztować ponad 145 milionów zł. Obiekt zostanie oddany być może pod koniec 2012 r.
Fot.: KKM Kozień Architekci

Zmieni się też wygląd teatru od strony ul. Piłsudskiego. Obecny budynek zostanie rozebrany, a w jego miejsce powstanie pięciokondygnacyjny gmach z przeszkleniem w elewacji frontowej, nawiązującym do wyglądu dawnego kinoteatru. Będzie nowoczesny, obszerniejszy i bardziej funkcjonalny.

Nowy budynek teatru zaprojektowała krakowska pracownia KKM Kozień Architekci - ich projekt wygrał konkurs w 2005 r.
Przebudowa i rozbudowa Capitolu to wydatek ponad 145 milionów zł. Unijne dofinansowanie to 80 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do inwestycji 65 mln zł dokłada Miasto.

- Rozbudowa Capitolu to jeden z największych projektów kulturalnych realizowanych ze środków unijnych - mówił minister Zdrojewski.
- Jest dobra trupa teatralna, teraz będzie grała w świetnych, odrestaurowanych wnętrzach - dodaje prezydent Dutkiewicz.

Prace przy remoncie i rozbudowie Capitolu mają rozpocząć w tym roku i potrwają do końca 2012 r. W tym czasie początkowo przedstawienia będą grane w Imparcie przy ul. Mazowieckiej, wiosną 2011 r. na scenie tymczasowej. Ogrzewana i klimatyzowana scena-namiot stanie przy ul. Komandorskiej, w okolicach hali targowej Arena. Ostatni spektakl przed remontem budynku Capitol planuje na 29 października 2010 r.

ZOBACZ TAKŻE: Gdański Teatr Szekspirowski oraz WIĘCEJ Inwestycji publiczynych w Polsce

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: