Gdański Teatr Szekspirowski - inwestycja warta 81 mln zł

2009-10-22 12:57
Gdański Teatr Szekspirowski
Autor: Gdański Teatr Szekspirowski Projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego autorstwa Renatto Rizzi

Władze Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego ogłosiły właśnie przetarg na sprawowanie zastępstwa inwestycyjnego w zakresie m.in. przygotowania inwestycji, wyłonienia generalnego wykonawcy, pełnienia nadzoru inwestorskiego na budowie czy obsługi prawnej.  

Trochę historii...

Obiekt nawiązywał będzie do pierwszego teatru publicznego w Polsce, tzw. Szkoły Fechtunku, który istniał w Gdańsku od początku XVII w. i funkcjonował przez blisko 200 lat. Było to centrum kultury, miejsce, gdzie wystawiano opery i organizowano koncerty. Przez kilkadziesiąt lat występowali tam aktorzy angielscy, później holenderscy, niemieccy, a także polscy. Budynek GTS stanie właśnie w tym miejscu.

Historia budowy GTS sięga roku 1991, kiedy to powstała fundacja Theatrum Gedanense. Jedną z głównych idei założycielskich była właśnie budowa nowego teatru. W 2004 r. ogłoszony został międzynarodowy konkurs architektoniczny. Zwycięzcą został Renatto Rizzi z Wenecji. W 2008 roku powstała nowa instytucja kultury, Gdański Teatr Szekspirowski, która przejęła od fundacji zadanie budowy teatru i organizacji Festiwalu Szekspirowskiego.

Projekt teatru

W budynku funkcjonować będzie scena centralna, którą widzowie otaczają ze wszystkich stron i która jest najstarszą formą kształtowania przestrzeni teatralnej, XVI-wieczna scena elżbietańska, oraz scena włoska, inaczej zwana pudełkową, która dominuje w inscenizacjach scenicznych od XVI wieku aż do dziś. Teatr będzie przystosowany na potrzeby centrum edukacyjnego, będzie stwarzał możliwości połączenia i różnorodnego kształtowania przestrzeni. Budynek będzie miał otwierany dach, dzięki czemu możliwe będą występy przy świetle dziennym. Do celów teatralnych będzie też można wykorzystać taras widokowy, dziedzińce zewnętrzne, jak i mury spełniające funkcję podniesionych chodników spacerowych.

 

- Postawiliśmy na teatr, który nie będzie historyczną atrapą, lecz taki, który – nawiązując do wspaniałej tradycji teatralnej miejsca - sprosta wymaganiom nowoczesnej dramaturgii. Nasz teatr jest nietuzinkowym projektem architektonicznym, oferującym fascynujące rozwiązania przestrzenne, techniczne i funkcjonalne, oryginalne w skali światowej – mówi profesor Jerzy Limon, dyrektor naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz prezes Fundacji Theatrum Gedanense.

Podczas badań archeologicznych odkryto fragmenty dawnego teatru, a  Renatto Rizzi wykorzystał w swojej koncepcji moduł zabytkowego gmachu. Tak więc Gdański Teatr Szekspirowski będzie niemal wyrastać z historycznych fundamentów XVII wiecznej Szkoły Fechtunku.

Projekt budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego dostał dofinansowanie w wysokości powyżej 50 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 81 mln zł, a jej zakończenie planuje się na trzeci kwartał 2012 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej