Mycie dachu - czy można to zrobić samemu, czy lepiej zlecić firmie? Ile kosztuje mycie dachu?

2023-06-07 7:46
Mycie dachu. Czy można to zrobić samemu, czy lepiej zlecić firmie? Ile kosztuje mycie dachu?
Autor: Getty Images Czy można umyć dach samemu, czy lepiej zlecić to firmie?

Dach powinno się raz na jakiś czas umyć. Jak często, zależy od jakości powietrza w miejscu, w którym mieszkamy, sąsiedztwa drzew, a także od naszego poczucia estetyki. Czy zlecić mycie dachu specjalistycznej firmie? Ile zapłacimy za mycie dachu?

Spis treści

  1. Mycie dachu - kiedy to zrobić?
  2. Czy myć dach samodzielnie?
  3. Kiedy mycie dachu zlecić firmie?
  4. Na czym polega mycie dachu?
  5. Jaka cena za umycie dachu?

Połacie dachu są nieustannie wystawione na działanie czynników atmosferycznych. W efekcie pokrywają się kurzem, osadami technicznymi, np. sadzą, porastają glonami, porostami, mchem. Zależnie od okolicy, w której znajduje się nasz dom, może być więcej osadów przemysłowych lub biologicznych. Po latach eksploatacji barwa i stan pokrycia mogą wskazywać, że czas je umyć. Zabieg mycia to okazja do sprawdzenia stanu technicznego pokrycia i podjęcia niezbędnych interwencji. Usługa mycia jest poprzedzona wizją lokalną, obejrzeniem stanu dachu oraz jego pomiarem.

Mycie dachu - kiedy to zrobić?

Kiedy zdecydujemy się na mycie dachu, zależy tylko od naszego poczucia estetyki. Gdy wygląd dachu przestanie nam odpowiadać – dach stanie się ciemniejszy, na dachówkach lub blasze pojawią się naloty, można go umyć. Już najprostsze zmycie kurzu, osadów i lekkich zabrudzeń poprawi jego wygląd.

Czy myć dach samodzielnie?

Umyć dach można samodzielnie - pracując z wysokiej drabiny i używając myjki ciśnieniowej. Przy niedużych zanieczyszczeniach wystarczy sama woda. Na rynku jest bardzo dużo preparatów chemicznych przeznaczonych do mycia dachów, elewacji, nawierzchni brukowych, z których można skorzystać. Jeśli dach jest porządnie zabrudzony albo połacie wysokie i może być konieczne chodzenie po dachu, lepiej wynająć firmę.

Kiedy mycie dachu zlecić firmie?

Mycie dachu, zwłaszcza niezbyt zanieczyszczonego nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, ale jednak lepiej jest wynająć firmę, ponieważ dysponuje ona sprzętem, który jest potrzebny do jej wykonania. Są to bardzo długa, rozsuwana drabina, opryskiwacz, myjka wysokociśnieniowa, lanca do piany.

Popularne myjki ciśnieniowe używane w domach wytwarzają ciśnienie ponad 100 ba. Podczas czyszczenia dachu, zwłaszcza bardzo zabrudzonego, może być potrzebne znacznie wyższe ciśnienie, nawet do 500 ba. A takie można uzyskać tylko w specjalistycznych myjkach albo myjkach z kompresorem. Pracownicy mają też doświadczenie, jak zmywać dach, żeby nie uszkodzić pokrycia, żeby woda nie przedostała się pod jego spód.

Bywa, że podczas mycia trzeba przemieszczać się po połaci. Pracownicy specjalistycznych firm są wyposażeni w odpowiednie obuwie, kaski i uprzęże.

Należy również pamiętać o aspekcie ekologicznym. Specjalistyczne firmy korzystają z atestowanych preparatów chemicznych. Dzięki temu, po myciu dachu nie dojdzie na przykład do zniszczenia trawnika i roślin wokół domu. Warto też pamiętać o kosztach. W cenie usługi jest koszt preparatu, a firmy kupują go hurtowo po znacznie niższych cenach niż w detalu.

Uwaga!

Jeśli woda deszczowa jest zbierana do zbiornika lub rozprowadzana w gruncie, przed myciem dachu należy zdemontować fragment orynnowania, tak żeby nie dopuścić do spłynięcia tam wody ze środkiem chemicznym.

Na czym polega mycie dachu?

Pracownik firmy myjącej dachy najpierw pokrywa połacie preparatem chemicznym, którego zadaniem jest zmiękczenie, rozpuszczenie istniejących osadów. Środek pozostawia się na kilka-kilkanaście minut, zależnie od zaleceń producenta i stanu dachu. Po tym czasie przystępuje się do właściwego mycia dachu. Systematycznie wodą pod dużym ciśnieniem, postępując od góry, zmywa się wszelkie zabrudzenia i spłukuje w dół. Na koniec firma czyści system rynnowy i sprząta po sobie.

Jaka cena za umycie dachu?

Za mycie dachu z zastosowaniem preparatu chemicznego trzeba zapłacić przeciętnie 15-17 zł/m² bez względu na rodzaj materiału pokryciowego. Jeśli dach jest bardzo zabrudzony, cena może sięgać 19 zł/m².

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej