Rząd wprowadzi nowy podatek dla wszystkich Polaków? Opłata będzie pobierana prosto z konta!

2024-04-03 10:26
Koniec abonamentu RTV w Polsce
Autor: Szymon Starnawski Opłata audiowizualna będzie finansować media publiczne

Rząd szykuje się do jego likwidacji abonamentu RTV, ale chce nałożyć na Polaków nowy podatek. Bedzie to opłata audiowizualna ściągana przy okazji rocznych rozliczeń podatkowych. Od kiedy zacznie obowiązywać? Ile będzie kosztować każdego Polaka?

Spis treści

  1. Koniec abonamentu RTV w Polsce! Czym jest opłata audiowizualna?
  2. Kiedy zostanie wprowadzona opłata audiowizualna?
  3. Ile może wynosić opłata audiowizualna?
  4. Czy będzie musiał płacić każdy
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Abonament RTV, czyli opłata za posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych to relikt z epoki PRL. Większość z opłacających go dzisiaj osób swoje pierwsze wpłaty dokonywały w tamtym okresie lub tuż po jego zakończeniu. Młodsi z reguły unikają jego płacenia, uważając go za rodzaj nieuzasadnionego parapodatku. Kolejne rządy już od wielu lat próbują wprowadzić bezskutecznie nowy typ finansowanie państwowych mediów z naszych kieszeni. Czy tym razem się uda? Są duże szanse, że abonament wreszcie zniknie i zastąpi go opłata audiowizualna.

Koniec abonamentu RTV w Polsce! Czym jest opłata audiowizualna?

To będzie należność o określonej kwocie, którą zgodnie z założeniami będzie musiał zapłacić każdy rozliczający się z fiskusem Polak. Jej założenia opracowane zostały przez grupę ekspertów oraz Jana Dworaka, byłego prezesa Telewizji Polskiej. Pieniądze z opłaty będą bezpośrednio zasilały budżet Polskiego Radia i TVP. To z nich ma być realizowana publiczna misja mediów państwowych. Opłata audiowizualna ma pozwolić na finansowanie i realizację projektów medialnych o wysokich walorach artystycznych i poznawczych, ale nie zawsze komercyjnych. Uniezależni także państwowe spółki medialne od wpływów z reklam.

Kiedy zostanie wprowadzona opłata audiowizualna?

Konkretna data nie jest jeszcze znana. Przyjęcie odpowiedniej ustawy może nastąpić jeszcze w 2024 roku, ale w założeniach tego nowego programu jest przewidziany okres przejściowy. Może on obowiązywać rok lub dwa lata, a przez ten czas media państwowe będą finansowane z budżetu państwa.

Ile może wynosić opłata audiowizualna?

Wnoszona przez każdą osoba fizyczną kwota ma wynosić 8-9 zł miesięcznie co daje ok. 100 zł rocznie. Firmy, organizacje i inne podmioty płaciłyby odpowiednio wielokrotność tej sumy. Opłata miałaby podlegać corocznej rewaloryzacji.

Czy będzie musiał płacić każdy

Będą zwolnienia od opłaty audiowizualnej, podobnie jak jest to obecnie w przypadku abonamentu RTV. Nie będą musieli wnosić opłaty audiowizualnej osoby powyżej 75. roku życia oraz te, które nie ukończyły 26 lat. Zwolnieni będą również pewne grupy osób niepełnosprawnych, kombatanci a także mający status bezrobotnego oraz pobierający wynagrodzenie w wysokości minimalnej krajowej lub niższe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej