Kredyt 0 procent 2024. Dla kogo Kredyt na start 2024? Poznaj warunki programu Mieszkanie na start

2024-04-22 8:53
pieniądze PLN
Autor: Getty Images/Paweł Kacperek Kredyt 0 procent można będzie uzyskać w drugiej połowie roku.

Jak uzyskać kredyt 0 procent 2024? Atrakcyjnie oprocentowany Kredyt na start 2024 to kluczowy element programu Mieszkanie na start. Żeby otrzymać ten nowy kredyt na mieszkanie 2024, trzeba jednak spełniać kilka kryteriów. Najważniejszym jest nieposiadanie nieruchomości, choć przewidziano wyjątki.

Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

Spis treści

 1. Kredyt 0 procent 2024 – dla kogo? Dwa typy nowego Kredytu na Start
 2. Kredyt 0 procent – warunki. Są progi dochodowe i inne limity
 3. Nowy kredyt na mieszkanie 2024 – limit kwoty
 4. Bezpieczny kredyt 0 procent – kryterium powierzchniowe, czyli limit metrażu
 5. Kredyt 0 procent – kiedy się pojawi?
 6. Nowy Kredyt na start 2024 – limit 15 tys. wniosków

Kredyt 0 procent 2024 – dla kogo? Dwa typy nowego Kredytu na Start

Kredyt 0 procent na pierwsze mieszkanie, czyli Kredyt na start można będzie uzyskać w tym roku w ramach programu Mieszkanie na start 2024. Zastąpi on obowiązujący w ubiegłym roku Bezpieczny Kredyt 2%. Nowy kredyt może wziąć każdy, kto nie posiada i nie posiadał w przeszłości nieruchomości (są wyjątki), zarabia w złotówkach i nie jest stroną innej umowy kredytu hipotecznego. Osoba chcąca uzyskać nowy kredyt #naStart z dopłatami do rat musi też spełniać określone kryteria, które omawiamy poniżej.

W nowym programie wysokość oprocentowania kredytu zależeć będzie od wielkości gospodarstwa domowego. Dla rodziny bez dzieci oprocentowanie wyniesie 1,5%, przy jednym dziecku już 1%, przy dwójce 0,5%, a dla rodzin z minimum trójką dzieci oprocentowanie spada do 0%.

Warto dodać, że w nowym programie przewidziano dwa typy kredytu z dopłatami. Pierwszy to kredyt konsumencki, udzielany na okres 5–15 lat z dopłatami do pierwszych 60 rat. Ten kredyt może zostać udzielony na pokrycie kosztów partycypacji TBS/SIM albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

Drugi typ kredytu to kredyt hipoteczny, udzielany na minimum 15 lat, z dopłatami do pierwszych 120 rat i z okresowo stałą stopą oprocentowania przez minimum 5 lat. Ten kredyt można przeznaczyć na:

 • kupno spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości,
 • kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego (w tym wykończenie),
 • budowę domu jednorodzinnego (wraz z nabyciem działki i wykończeniem),
 • realizację inwestycji kooperatywy mieszkaniowej przez członka kooperatywy.

Przeczytaj też: Wakacje kredytowe 2024 – dla kogo? Jakie zasady?

Kredyt 0 procent – warunki. Są progi dochodowe i inne limity

W założeniach nowego programu mieszkaniowego wprowadzone zostały bariery dochodowe uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym, które będą z mieszkania korzystać. Po przekroczeniu tych limitów nadal można uzyskać nowy Kredyt na start, ale z pomniejszonymi dopłatami do rat.

Chcąc uzyskać kredyt z maksymalnymi dopłatami, należy mieć dochód miesięczny nieprzekraczający:

 • jednoosobowe gospodarstwo domowe – 7000 zł netto,
 • dwuosobowe gospodarstwo domowe – 13 000 zł netto,
 • trzyosobowe gospodarstwo domowe – 16 000 zł netto,
 • czteroosobowe gospodarstwo domowe – 19 500 zł netto,
 • pięcioosobowe lub większe gospodarstwo domowe – 23 000 zł netto.

Banki uwzględniać będą dochody osiągane przez pracujących w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Przy dochodzie przekraczającym powyższe limity zmniejszane będą dopłaty do rat. W przypadku singli przekroczenie dochodu oznaczać będzie obniżenie dopłat o 50 gr za każdą złotówkę ponad limit. W przypadku większych gospodarstw domowych każda złotówka ponad limit to dopłaty obniżone o 25 gr.

W programie przewidziano także kryterium wieku czy też limit wieku: maksymalnie 35 lat. Obowiązuje on jednak wyłącznie singli, co znaczy, że większe gospodarstwa domowe nie muszą się przejmować tym warunkiem.

Kolejny warunek to nieposiadanie na własność nieruchomości (teraz ani w przeszłości). Przewidziano trzy wyjątki od tej reguły. Wyjątek pierwszy to posiadanie maksymalnie połowy mieszkania lub domu uzyskanego w drodze dziedziczenia lub darowizny. Drugi wyjątek to posiadanie w przeszłości całego domu lub mieszkania uzyskanego w drodze darowizny, o ile kredytobiorca przed złożeniem wniosku w banku oddał tę nieruchomość w drodze darowizny komuś spoza swojego gospodarstwa domowego. Wyjątek trzeci to sytuacja, gdy w gospodarstwie domowym jest przynajmniej trójka dzieci – gospodarstw z minimum trojgiem dzieci nie obowiązuje zakaz posiadania nieruchomości. Dzięki temu taka rodzina może użyć nowego programu, żeby zamienić posiadane lokum na większe.

W przypadku małżeństw warunek nieposiadania nieruchomości obowiązuje obie osoby, chyba że jest rozdzielność majątkowa (wtedy osoba bez nieruchomości może składać wniosek kredytowy sama, bez współmałżonka). Co ważne, inaczej niż przy Bezpiecznym Kredycie 2% nie jest problemem to, że współmałżonek kiedyś już miał nieruchomość, o ile teraz jej już nie posiada.

Jest też kilka dodatkowych warunków do spełnienia:

 • kredytobiorca musi uzyskiwać dochód w walucie polskiej,
 • kredytobiorca nie może być stroną innej umowy kredytu mieszkaniowego (w tym Bezpiecznego Kredytu 2 proc.),
 • nowy kredyt mogą wziąć wspólnie maksymalnie dwie osoby i wówczas muszą one nabyć nieruchomość jako współwłasność z równymi udziałami (po 50%).

Wszystkie te zasady obowiązują każdą osobę chcącą uzyskać nowy Kredyt na start.

Nowy kredyt na mieszkanie 2024 – limit kwoty

Żeby zapobiec zaciąganiu w ramach programu Mieszkanie na start zbyt dużych kredytów, wprowadzono limity kwotowe. Oznacza to, że chcąc uzyskać kredyt z najkorzystniejszymi dopłatami, trzeba wnioskować o kwotę nieprzekraczającą poniższych limitów. Będzie to działać następująco:

 • jednoosobowe gospodarstwo domowe – po przekroczeniu 200 tys. zł kwoty kredytu bank wyliczy dopłaty do rat tak, jakby kwota kredytu wynosiła 200 tys. zł,
 • dwuosobowe gospodarstwo domowe – po przekroczeniu 400 tys. zł kwoty kredytu bank wyliczy dopłaty do rat tak, jakby kwota kredytu wynosiła 400 tys. zł,
 • trzyosobowe gospodarstwo domowe – po przekroczeniu 450 tys. zł kwoty kredytu bank wyliczy dopłaty do rat tak, jakby kwota kredytu wynosiła 450 tys. zł,
 • czteroosobowe gospodarstwo domowe – po przekroczeniu 500 tys. zł kwoty kredytu bank wyliczy dopłaty do rat tak, jakby kwota kredytu wynosiła 500 tys. zł,
 • pięcioosobowe lub większe gospodarstwo domowe – po przekroczeniu 600 tys. zł kwoty kredytu bank wyliczy dopłaty do rat tak, jakby kwota kredytu wynosiła 600 tys. zł.

Osoby, które chcą pożyczyć od banku wyższą kwotę, mogą to więc zrobić, ale nie będzie to korzystne z punktu widzenia dopłat.

Bezpieczny kredyt 0 procent – kryterium powierzchniowe, czyli limit metrażu

W programie Mieszkanie na start 2024 przewidziano kryterium powierzchniowe, czyli limit metrażu. Co ważne, ten limit obowiązuje jedynie przy zakupie mieszkania lub domu za kredyt hipoteczny, a nie dotyczy zaciągania kredytu na budowę domu czy zaciągania kredytów konsumenckich na dowolny cel.

Limit powierzchni nieruchomości dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosi 50 m², zaś każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym podnosi ten limit o 25 m². Jeśli ten limit zostanie przekroczony, nowy Kredyt na start 2024 wciąż można uzyskać, ale z obniżonymi dopłatami (o 50 zł niższe dopłaty za każdy m² powyżej limitu).

Kredyt 0 procent – kiedy się pojawi?

Osoby zastanawiające się, od kiedy kredyt 0 procent wejdzie w życie, muszą uzbroić się w cierpliwość. Aktualnie prace nad przepisami wprowadzającymi kredyt 0% dopiero trwają. Rząd planuje, że przyjęcie ustawy nastąpi w II kwartale 2024 r. Wynika z tego, że z programu Mieszkanie na start skorzystamy w drugiej połowie roku. Dokładnego terminu jak dotąd nie podano.

Nowy Kredyt na start 2024 – limit 15 tys. wniosków

Co ważne, w projekcie ustawy przewidziano limit 15 tys. wniosków kredytowych na kwartał. Oznacza to, że gdy banki zarejestrują, że spłynęło do nich łącznie 15 tys. wniosków o nowy kredyt, natychmiast zawieszą nabór wniosków aż do kolejnego kwartału.

Uwzględniany będzie tylko jeden wniosek kredytowy na osobę, a zatem nie dojdzie do sytuacji, gdy osoby składające wiele wniosków w wielu bankach szybko wyczerpią ustawowy limit.

źródło: PAP, money.pl, wyborcza.pl, Rządowe Centrum Legislacji

Zobacz jak zmienia się Warszawa

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej