Zakaz ogrzewania gazem w Polsce pewny? Piece gazowe idą do obowiąkowej likwidacji? Zmiany w przepisach 2024

2024-04-22 8:35
kocioł gazowy
Autor: Andrzej Szandomirski Czy będzie w Polsce zakaz kotłów gazowych i ogrzewania gazem?

Będzie zakaz ogrzewania domów gazem. W Parlamencie Europejskim przegłosowano nowe przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej budynków. Jakie są postanowienia nowej dyrektywy budynkowej (EPBD) w sprawie zakazu ogrzewania gazem? Do którego roku można będzie palić gazem? Ważne zmiany w przepisach jeszcze w 2024.

Spis treści

  1. Główne założenia dyrektywy budynkowej i ważne terminy
  2. Czy będzie zakaz ogrzewania domów gazem? Przepisy
  3. Jak długo jeszcze będzie można ogrzewać dom gazem?
Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Według szacunków Komisji Europejskiej budynki odpowiadają za 40% zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych. To musi się zmienić za sprawą nowych przepisów dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD), a wśród nich m.in. wielki plan termomodernizacji budynków w całej UE oraz odejście od paliw kopalnych, czyli węgla i gazu wykorzystywanych do ogrzewania domów, i zastąpienie ich innymi źródłami ciepła.

Parlament Europejski przegłosował nowelizację tzw. dyrektywy budynkowej. Za przyjęciem dyrektywy było 370 eurodeputowanych, przeciw 199, wstrzymało się od głosu 46. Czy oznacza ona koniec ogrzewania gazowego? Co o możliwości korzystania z kotłów gazowych mówi nowa dyrektywa EPBD?

Główne założenia dyrektywy budynkowej i ważne terminy

  • Krajowe plany renowacji budynków, które na poziomie krajowym mają uruchomić falę renowacji i doprowadzić do modernizacji najstarszych budynków (16% do 2030 i 26% do 2033) i zmniejszenia całkowitego zużycia energii w sektorze budynków (o 16% do 2030 r. i o 20-22% do 2035 r.).
  • Upowszechnienie infrastruktury rowerowej oraz ładowania pojazdów elektrycznych w budynkach.
  • Określenie standardów dla budynków bezemisyjnych (ZEB), którymi muszą być wszystkie obiekty nowobudowane po 2030 r., a docelowo mają stanowić całość zasobów budowlanych w Unii Europejskiej.
  • Obowiązek instalacji w budynkach urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, w przypadku, gdy jest to technicznie i ekonomicznie możliwe. W przypadku nowych budynków mieszkalnych obowiązek ten wszedłby w życie od 31 grudnia 2029.

Czy będzie zakaz ogrzewania domów gazem? Przepisy

Zapisy dyrektywy EPBD określają wymagania dla budynków bezemisyjnych, w tym źródeł ciepła, jakie będą mogły być instalowane w budynkach nowych, jak i modernizowanych. Przepisy stanowią:

  1. państwa członkowskie powinny dążyć do wycofywania samoistnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, a jako pierwszy krok wstrzymane od 2025 r. powinny zostać zachęty finansowe do wymiany źródeł ciepła na  samoistne kotły zasilane paliwami kopalnymi. Nadal dozwolone będzie oferowanie zachęt finansowych dla systemów hybrydowych z istotnym udziałem odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak kombinacja kotła z kolektorem słonecznym lub z pompą ciepła (punkt 14 preambuły).
  2. wszystkie nowobudowane budynki muszą mieć status bezemisyjnych (ZEB) od 1 stycznia 2030 (artykuł 7 ust. 1).
  3. państwa członkowskie zapewnią, że roczne zapotrzebowanie budynków ZEB na energię będzie pokrywane przez:
  • energię z OZE produkowaną lokalnie,
  • energię z OZE wytwarzaną przez wspólnotę energetyczną,
  • energię z efektywnego systemu ciepłowniczego zgodnie z dyrektywą o efektywności energetycznej (EED),
  • energię ze źródeł "niewęglowych".

      4. Do 2040 r. kotły na paliwa kopalne należy całkowicie wycofać z rynku (w tym kotły na gaz).

Pierwszą ważną datą dla właścicieli domów jest więc rok 2025, kiedy to nie będzie już można dostać dofinansowania do wymiany pieca węglowego na kocioł gazowy ani liczyć na ulgę podatkową związaną z tym sposobem termomodernizacji. Dotacja będzie możliwa jedynie wówczas, gdy wraz z kotłem gazowym zostanie zainstalowana pompa ciepła. Oznacza to np. zmiany w programie Czyste Powietrze, który od 2025 mógłby finansować kotły gazowe tylko, jeśli będą one pracować w skojarzeniu z odnawialnymi źródłami energii.

Druga ważna data to 2040 rok, kiedy wg przyjętej dyrektywy kotły gazowe miałyby zostać całkowicie wycofane z rynku.

Jak długo jeszcze będzie można ogrzewać dom gazem?

Wszystko wskazuje na to, że zakazu stosowania kotłów gazowych, czyli wykorzystywanych jako jedyne źródło energii w domach póki co nie będzie. Od 2030 r. wszystkie nowo wznoszone budynki mają być zeroemisyjne, więc będą zmuszone instalować kotły zasilane jedynie odnawialnymi paliwami, jak biometan czy biopropan. Wg nowej dyrektywy systemy hybrydowe, składające się z kotła np. gazowego i innych źródeł OZE, również będą mogły być instalowane.

Zakazu nie ma, ale dyrektywa wyraźnie wskazuje, że do 2040 r. kotły na paliwa kopalne należy całkowicie wycofać z rynku (w tym kotły na gaz).

Jak podaje Polska Organizacja Gazu Płynnego, ze względu na zawarte w tekście dyrektywy nieprecyzyjne sformułowania (fossil fuel boiler, carbon-free sources), które nie znajdują definicji w prawie europejskim, Komisja Europejska ma dopiero  wydać wytyczne, jak należy je rozumieć, a państwa członkowskie mogą je elastycznie zinterpretować na etapie wdrażania do prawa krajowego.

Interpretacja najbardziej kontrowersyjnych zapisów dyrektywy budynkowej przeniesiona jest na legislatorów w państwach członkowskich, w tym w Polsce. Wiele więc zależy od naszych ustawodawców.

Źródło: POGP

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej