Podatek od ogrzewania gazem - czy będzie podatek od gazu w Polsce! Kiedy i kto go zapłaci?

2024-02-08 10:33
podatek od ogrzewania
Autor: gettyimages Ma być nowy podatek od ogrzewania dla gospodarstw domowych. Ogrzewania węglem i gazem będzie dużo droższe

Nowy podatek od ogrzewania gazem jest już pewny. Zapłacą go te te gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystują paliwa kopalne, a zatem nie tylko węgiel, ale i gaz. Podatek od ogrzewania gazem i węglem jest konsekwencją systemu ETS 2 i opłat za emisję dwutlenku węgla, które zatwierdziła Unia. Ile trzeba będzie zapłacić i od kiedy?

Spis treści

  1. Będzie nowy podatek od ogrzewania gazem - od kiedy?
  2. Czym jest system ETS?
  3. Od 2027 wchodzi ETS 2 - opłata za emisję obejmie też budynki
  4. Ile wyniesie nowy podatek od ogrzewania gazem i węglem?
  5. Na wymianę źródeł ciepła będą pieniądze
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Nowe przepisy wprowadzają równoległy system handlu emisjami (ETS 2) dla budownictwa i transportu zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Chodzi o regulacje, które zawiera Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/959 z dnia 10 maja 2023 r. a zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE.

Będzie nowy podatek od ogrzewania gazem - od kiedy?

Nowy, rozszerzony system handlu emisjami - ETS 2 - zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2027. Obejmie on już nie tylko przemysł, ale zostaje rozszerzony też na budynki, także mieszkalne, oraz transport drogowy. Zmiany będą sporo kosztować - ceny energii produkowanej z paliw kopalnych znacznie pójdą w górę. A to przełoży się na wyższe opłaty dla odbiorców. Mówi się o nowym podatku od ogrzewania gazem i węglem.

Czym jest system ETS?

EU ETS to unijny system handlu uprawnieniami do emisji wprowadzony już w 2005. Stworzony został, aby sfinansować redukcję emisji CO2 do atmosfery, poprawienie efektywności energetycznej, rozbudowę energetyki opartej na alternatywnych źródłach energii niż te kopalne. Jest więc głównym filarem polityki EU na rzecz walki o ochronę klimatu oraz podstawowym narzędziem służącym do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych poprzez uwzględnienie kosztu emisji CO2 w produkcji energii oraz wyrobów przemysłowych. Jest to pierwszy i dotychczas największy na świecie rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Cena praw do emisji jest aktualnie bardzo wysoka. Wynosi 100 euro za tonę dwutlenku węgla.

Od 2027 wchodzi ETS 2 - opłata za emisję obejmie też budynki

Parlament Europejski ustalił jeszcze w 2021 roku, przy okazji prac nad pakietem legislacji dotyczących energetyki, czyli Fit for 55, że tzw. ETS 2 będzie stopniowo rozszerzany na kolejne grupy emitentów CO2. I właśnie od 2027 obejmie on transport, a także budownictwo. Oznacza to, że opłata za emisję stanie się zobowiązaniem także właścicieli spalinowych środków transportu oraz budynków, które nie są zeroemisyjne, a więc m.in. ogrzewanych paliwami kopalnymi - węglem i gazem.

Ile wyniesie nowy podatek od ogrzewania gazem i węglem?

Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Póki co, mowa jest o 45 euro za tonę CO2. Jak obliczono, średniej wielkości gospodarstwo domowe emituje ok. 6 ton CO2 w ciągu roku, co daje ok. 270 euro, czyli ok. 1200 zł na rok. W przypadku gazu będzie to nieco mniej. Jeśli jednak gospodarstwo domowe będzie emitowało więcej gazów cieplarnianych, większe będą opłaty.

ETS 2 będzie miał wpływ na cenę, jaką będziemy płacić za surowiec. Jednostki uprawnień będą doliczane do ceny paliwa. Oznacza to, że ceny gazu będą wyższe, a wzrost ten będzie na pewno dwucyfrowy (ok. 20%). W przypadku węgla, który jest bardziej emisyjny, będzie to jeszcze więcej.

Jeśli więc ktoś ogrzewa dom gazem (według danych Centralnej Emisyjności Budynków to nawet ponad 3,2 mln gospodarstw domowych) lub węglem (4,6 mln gospodarstw domowych) bezpieczniej będzie wymienić źródło ciepła do 2027 roku.

Na wymianę źródeł ciepła będą pieniądze

Nie jest tak, że Unia po prostu opodatkuje emisje budynków. W zamian daje ogromne wsparcie finansowe na transformację energetyczną. Te pieniądze czekają m.in. w Krajowym Planie Odbudowy - na termomodernizację przeznaczonych jest ok. 3,5 mln euro. Do tego dochodzą jeszcze środki krajowe, chociażby kilkadziesiąt miliardów złotych w ramach programu Czyste Powietrze. Są więc środki i czas na przygotowanie się do nowych wytycznych ETS 2, czyli tak naprawdę na pomoc w sfinansowaniu gospodarstwom domowym wymianę źródeł ciepła, aby podatek ich nie dotknął.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej