Mieszkanie na start – warunki 2024. Jak uzyskać Kredyt na start w nowym programie mieszkaniowym?

2024-04-22 8:48
kwota pieniądze gotówka banknoty
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Mieszkanie na start to program pozwalający uzyskać atrakcyjnie oprocentowany kredyt.

Program Mieszkanie na start 2024 to następca popularnego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Uzyskanie kredytu 0 procent na pierwsze mieszkanie możliwe będzie dla osób spełniających m.in. kryterium dochodowe. Jak uzyskać nowy kredyt hipoteczny 2024? Poznaj zasady Kredytu na start.

Spis treści

 1. Mieszkanie na start – warunki 2024. Kto może wziąć udział?
 2. Limit dochodowy – program Mieszkanie na start 2024
 3. Limit wiekowy – program Mieszkanie na start 2024
 4. Limit kwoty Kredytu na start 2024
 5. Limit ilościowy udzielanych kredytów z dopłatami
 6. Jaką nieruchomość można kupić za Kredyt na start?
 7. 2 formy kredytu z dopłatami. Na co można go przeznaczyć?
 8. Jakie oprocentowanie w programie Mieszkanie na start? Dla kogo kredyt 0%?
Murator Remontuje: Ogrzewanie podłogowe
Materiał sponsorowany

Nowy program skierowany jest przede wszystkim do ludzi młodych, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie, ale nie stać ich na kredyt komercyjny. Program umożliwi uzyskanie kredytu z dopłatami do pierwszych 60 lub 120 rat. Dzięki dopłatom kredyt będzie miał niskie oprocentowanie – nawet 0 procent.

Mieszkanie na start – warunki 2024. Kto może wziąć udział?

Prace nad projektem programu trwają od stycznia 2024. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Mieszkanie na start będzie dostępne w drugiej połowie roku. Nowy program mieszkaniowy skierowany jest zarówno do singli, małżeństw, jak i par bez ślubu. Żeby wziąć udział w programie Mieszkanie na start, trzeba jednak spełniać kilka warunków.

Najważniejszy warunek to nieposiadanie żadnego domu ani mieszkania. Wyjątkiem jest maksymalnie połowa lokalu uzyskanego w drodze dziedziczenia lub darowizny. Co ważne, warunek nieposiadania nieruchomości nie dotyczy rodzin z co najmniej trójką dzieci – one mogą wziąć kredyt np. na zakup większego niż dotąd mieszkania.

W przypadku małżeństw warunek nieposiadania nieruchomości muszą spełniać i mąż, i żona. Dotyczy to jednak tylko stanu obecnego – nie będzie problemem fakt, że np. jedno z małżonków kiedyś miało dom, ale go sprzedało. Z kolei przy rozdzielności majątkowej małżonkowie mogą starać się o nowy Kredyt na start osobno – to, czy żona posiada jakąś nieruchomość, nie wpływa na męża i odwrotnie.

Co ważne, biorąc udział w Mieszkaniu na start, nie wolno być stroną umowy innego kredytu mieszkaniowego. Trzeba też zarabiać w walucie polskiej.

Dodatkowo osoba chcąca wziąć udział w programie Mieszkanie na start 2024 musi spełniać limit dochodowy (kryterium dochodowe) omówiony poniżej.

Limit dochodowy – program Mieszkanie na start 2024

Żeby uzyskać nowy Kredyt na start z pełnymi dopłatami, trzeba spełnić pewne kryterium dochodowe. Pod uwagę będą brane zarobki w ciągu ostatnich 6 miesięcy (przed dniem złożenia wniosku). Wysokość zarobków deklaruje w oświadczeniu sam kredytobiorca. Limit dochodowy ustalono na następującym poziomie (kwoty brutto):

 • gospodarstwo 1-osobowe – dochód nie większy niż 7000 zł miesięcznie;
 • gospodarstwo 2-osobowe – dochód nie większy niż 13 000 zł miesięcznie;
 • gospodarstwo 3-osobowe – dochód nie większy niż 16 000 zł miesięcznie;
 • gospodarstwo 4-osobowe – dochód nie większy niż 19 500 zł miesięcznie;
 • gospodarstwo 5-osobowe lub większe – dochód nie większy niż 23 000 zł miesięcznie.

Co ważne, po przekroczeniu limitu dochodowego też można uzyskać Kredyt na start, ale z niższymi dopłatami. Dla gospodarstw jednoosobowych przekroczenie dochodu 7000 zł/mies. oznacza pomniejszenie dopłat do rat o 50% kwoty przekroczenia (czyli za każdą złotówkę powyżej limitu dopłaty spadają o 50 gr). W przypadku gospodarstw większych niż jednoosobowe przekroczenie limitu dochodowego oznacza dopłaty niższe o 25% kwoty przekroczenia (czyli 25 gr za każdą złotówkę powyżej limitu).

Limit wiekowy – program Mieszkanie na start 2024

W programie Mieszkanie na start 2024 obowiązywać będzie limit wieku, ale tylko dla singli (jednoosobowych gospodarstw domowych), którzy mogą mieć maksymalnie 35 lat (w dniu składania wniosku). Innych kredytobiorców ten warunek nie obowiązuje.

Limit kwoty Kredytu na start 2024

W programie przewidziano także limit kwoty kredytu. Ma on zapobiec zaciąganiu w ramach Mieszkania na start zbyt wysokich kredytów. Przewidziano następujące limity kwoty Kredytu na start:

 • gospodarstwo 1-osobowe – jeśli kwota kredytu przekroczy 200 tys. zł, to przy obliczaniu dopłat do rat przyjmuje się kwotę kapitału 200 tys. zł,
 • gospodarstwo 2-osobowe – jeśli kwota kredytu przekroczy 400 tys. zł, to przy obliczaniu dopłat do rat przyjmuje się kwotę kapitału 400 tys. zł,
 • gospodarstwo 3-osobowe – jeśli kwota kredytu przekroczy 450 tys. zł, to przy obliczaniu dopłat do rat przyjmuje się kwotę kapitału 450 tys. zł,
 • gospodarstwo 4-osobowe – jeśli kwota kredytu przekroczy 500 tys. zł, to przy obliczaniu dopłat do rat przyjmuje się kwotę kapitału 500 tys. zł,
 • gospodarstwo 5-osobowe lub większe – jeśli kwota kredytu przekroczy 600 tys. zł, to przy obliczaniu dopłat do rat przyjmuje się kwotę kapitału 600 tys. zł.

Chcąc skorzystać w pełni z dopłat do rat kredytu mieszkaniowego, trzeba zatem wnioskować o kwotę nieprzekraczającą tych limitów.

Limit ilościowy udzielanych kredytów z dopłatami

W projekcie ustawy zapisano, iż po zarejestrowaniu przez banki 15 tys. wniosków o nowy kredyt #naStart w danym kwartale nabór wniosków zostanie wstrzymany aż do kolejnego kwartału. Oznacza to, że po przekroczeniu tego limitu kolejne wnioski nie będą już przyjmowane i kredytobiorca będzie musiał poczekać do kolejnego kwartału, żeby spróbować znowu.

Co ważne, bank będzie uwzględniał tylko jeden wniosek na kredytobiorcę. Nie ma więc ryzyka, że limit wyczerpie się szybciej przez osoby, które np. złożyły kilkanaście wniosków o kredyt w różnych bankach.

Jaką nieruchomość można kupić za Kredyt na start?

Przy korzystaniu z programu nie obowiązują żadne limity metrażu ani ceny metra kwadratowego. Nie ma też znaczenia, czy zakup dokonywany jest z rynku pierwotnego, czy też rynku wtórnego.

2 formy kredytu z dopłatami. Na co można go przeznaczyć?

Warto pamiętać, że wprowadzone zostają 2 formy kredytu z dopłatami. Pierwsza to kredyt hipoteczny, udzielany na minimum 15 lat, z okresowo stałą stopą oprocentowania przez minimum 5 lat i dopłatami do pierwszych 120 rat. Ten kredyt można przeznaczyć na:

 • kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego (w tym wykończenie),
 • kupno spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości,
 • budowę domu jednorodzinnego (wraz z nabyciem działki i wykończeniem),
 • realizację inwestycji kooperatywy mieszkaniowej przez członka kooperatywy.

Druga forma kredytu z dopłatami to kredyt konsumencki na cele mieszkaniowe, udzielany na minimum 5 i maksimum 15 lat, z dopłatami do pierwszych 60 rat. Ten kredyt można przeznaczyć na pokrycie kosztów wkładu mieszkaniowego lub partycypacji (w całości lub w części).

Jakie oprocentowanie w programie Mieszkanie na start? Dla kogo kredyt 0%?

Stawki preferencyjnych kredytów ustalono w zależności od liczby dzieci w gospodarstwie domowym: im więcej potomstwa, tym niższe oprocentowanie. Bezdzietny kredytobiorca może liczyć na 1,5%. Z każdym potomkiem oprocentowanie spada aż do 0% dla gospodarstw domowych z co najmniej trójką dzieci. Tylko tacy kredytobiorcy mogą więc liczyć na zapowiadany kredyt 0 procent.

Patodeweloperka Warszawa. I tak niestety buduje się w Warszawie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej