Pomysł na wykorzystanie blachy perforowanej we wnętrzach szkoły

2015-03-18 11:27
zastosowanie blachy perforowanej
Autor: MEVACO Nowoczesny budynek szkoły, w którym do aranżacji wnętrz wykorzystano blachę perforowaną

Stalowa blacha perforowane ma szerokie możliwości stosowania nie tylko na zewnątrz budynków, np. w postaci kasetonów elewacyjnych, ale także we wnętrzach. O wykorzystaniu blachy perforowanej w opisanym projekcie zadecydowały nie tylko właściwości aranżacyjne tego materiału i łatwość jego obróbki oraz montażu. W budynku, zwłaszcza przeznaczonym na szkołę, ważna jest odpowiednia akustyka pomieszczeń, a w tym przypadku blacha perforowana również się sprawdza.

Czteroskrzydłowy zamek renesansowy w Wolfenbüttel (Niemcy) zaadaptowano na liceum, które przez architektów z pracowni petersen pörksen partner architekten und stadtplaner bda zostało rozbudowane. Główną ideą projektu był trzypiętrowy pendant, w którym oprócz sal lekcyjnych znalazła się także stołówka studencka. Główna hala nowego budynku łączy stołówkę studencką na parterze z galeriami, stanowiącymi miejsca indywidualnej nauki. Zarówno przy konstrukcji schodów, jak i w kącikach do nauki zastosowano blachę perforowaną firmy MEVACO ze stali czarnej grubości 2 mm i oczkach Rv 5-8, malowaną po perforacji proszkowo. Podczas realizacji projektu szczególnie należało wziąć pod uwagę akustykę pomieszczeń. Konieczne było zastosowanie rozwiązań pochłaniających hałas, zwłaszcza w miejscach przeznaczonych na naukę. Właśnie w tym celu wykorzystano perforację blachy stalowej, stanowiącą 35% prześwitu, a następnie do jej wewnętrznej strony przyprasowano włókninę. Blacha perforowana została skomponowana z wykładziną z ciemnej sklejki pokrytą żywicą fenolową.

Schody z blachą perforowaną

Blachę perforowaną zastosowano również w obudowie schodów. W pierwszej kolejności wykonano z żelbetonu ich konstrukcję nośną, do niej zamocowano strukturę spodnią, a następnie pomalowane arkusze blachy. Wszystkie pomiary dotyczące zapotrzebowania na blachę wykonywane były na miejscu. Na miejscu też sporządzono rysunki techniczne, a projekt wysłano do MEVACO - producenta blachy perforowanej. Blacha perforowana dostarczona była w stanie surowym, a następnie malowana. Wykonawcy projektu podkreślają łatwość obróbki, zaginania i łączenia, materiału, jakim jest blacha perforowana.

Autor projektu: Markus Kaupert

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej