Kotwy chemiczne

2008-03-25 10:44

Kotwy chemiczne można montować blisko siebie i przy krawędzi betonu, ponieważ nie naprężają ścianek otworu przy montażu, w odróżnieniu od kotew mechanicznych. Mają zastosowanie przy mocowaniu prętów gwintowanych ocynkowanych ze stali A2, A4 (ocynk ogniowy) i prętów zbrojeniowych.

Kotwy chemiczne mogą znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie użycie mocowań mechanicznych jest niemożliwe (kotwy mechaniczne działają na zasadzie rozprężania się w podłożu, powodując naprężenie wstępne już na etapie montażu. Nie należy ich stosować w przypadku małych rozstawów międzyosiowych oraz blisko krawędzi).

RAWL R-KEX to kotwa chemiczna wklejana, przeznaczona dla najwyższych obciążeń. Jest wodoodporna i niewrażliwa na wibracje. Można ją zastosować w podłożach takich jak beton, kamień naturalny czy skała. Dzięki temu, iż w 100% składa się z żywicy epoksydowej wytrzymuje obciążenia rzędu, np. 12 350 kg w betonie B25.

RAWL R-KER - w jej skład wchodzi żywica epoksydowo-akrylowa. Ma ona wysokie możliwości obciążeń, np. 5000 kg w betonie B25. Również jest stosowana w przypadku podłoży typu beton, kamień naturalny oraz skała.

Kotwy chemiczne
Autor: brak danych

RAWL R-KEM+ to żywica poliestrowa bez zawartości styrenu. Można ją stosować w wielu rodzajach podłoży. Sprawdza się w materiałach pełnych takich jak beton, cegła czy bloczki betonowe. Jest stosowana także w przypadku podłoży otworowych - pustak ceramiczny, cegła dziurawka i cegła drążona.

Kotwy chemiczne są wykorzystywane do mocowania konstrukcji stalowych, rurociągów, prętów zbrojeniowych, słupów oraz podpór.
Dostępne są wraz z dozownikiem, pompką do wydmuchiwania pyłu powstającego przy wierceniu otworów, mieszaczem oraz przedłużką do dyszy mieszającej.

Producentem kotew jest firma Koelner.

Kotwy chemiczne
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej