Obejrzyj webinar: Leca® BLOK - bloczki akustyczne oddzielające mieszkania od korytarzy i klatek schodowych

2023-10-27 12:17 Materiał sponsorowany
Leca® BLOK - bloczki akustyczne
Autor: materiały prasowe Leca® BLOK - bloczki akustyczne

Jeśli chcesz poznać nowoczesny materiał budowlany, zapewniający komfort akustyczny w budynkach wielorodzinnych, obejrzyj nasz webinar: "Leca® BLOK - bloczki akustyczne oddzielające mieszkania od korytarzy i klatek schodowych w budownictwie wielorodzinnym". Zapraszamy!

Skuteczna izolacja akustyczna mieszkań w budownictwie wielorodzinnym stała się obecnie koniecznym wyzwaniem. Wymuszają to nie tylko coraz bardziej rygorystyczne przepisy, ale też wysokie wymagania i większa świadomość przyszłych użytkowników mieszkań.

Skuteczne rozwiązania w postaci bloczków akustycznych w systemie Leca Blok spełniają najwyższe wymagania obowiązujących norm budowlanych, ale przede wszystkim zapewniają odpowiedni komfort akustyczny mieszkańcom.

Bloczki akustyczne LECA Blok

Agenda webinaru   

  • Izolacyjność akustyczna w budynkach wielorodzinnych
  • Bloczki Leca ® BLOK do ścian miedzy mieszkaniami
  • Bloczek  do ścian  odgradzających mieszkania od korytarzy i klatek schodowych
  • Wytyczne do projektowania ścian konstrukcyjnych
  • System wyrobów Leca® BLOK
  • Skuteczna izolacja akustyczna w remontowanych budynkach

Pytania od uczestników webinaru: odpowiada Wiktor Ciach, kierownik produktu LECA BLOK, ekspert marki LECA

Czy wskaźnik dla przegród między lokalami a przegród między lokalem a klatką schodową różni się?

Wskaźnik izolacyjności akustycznej dla ścian między mieszkaniami oraz między mieszkaniami a korytarzem/klatką schodową nie różni się od siebie i wynosi w obu przypadkach R’A1 >≥ 50 dB. Natomiast przegroda między mieszkaniem a korytarzem/klatką schodową jednocześnie musi spełniać warunek dotyczący współczynnika przenikania ciepła U ≤ 1,0 W/(m2•K) oraz warunek dotyczący wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej dla ścian wewnętrznych R’A1 ≥ 50 dB.

Czy bloczki z keramzytobetonu nadają się na ściany fundamentowe, a jeśli tak to czy trzeba je dodatkowo ocieplać?

Bloczki keramzytobetonowe do budowy ścian piwnicznych i fundamentowych o wytrzymałości 5–10 MPa można bez obaw stosować w zabudowie jednorodzinnej. W porównaniu z bloczkami betonowymi oszczędza się koszty transportu, stali zbrojeniowej, robocizny, ilości zaprawy murarskiej oraz izolacji termicznej. Bloczki keramzytobetonowe mają 5-krotnie większy współczynnik przenikania ciepła niż „tradycyjne” bloczki betonowe. Co do izolacji termicznej ścian fundamentowych budynku niepodpiwniczonego przepisy w warunkach technicznych, zaostrzanych od 2021 roku mówią nam tylko o współczynniku przenikania ciepła U dla podłóg na gruncie, który wynosi poniżej 0,30 W/(m2K). Przyjmując taki o to współczynnik dla ściany fundamentowej, z bloczków keramzytobetonowych możemy stwierdzić, że przy grubości muru 24 cm już 9 cm izolacji termicznej w postaci styropianu XPS o współczynniku λ = 0,035 W/(mK) pozwoli nam uzyskać współczynnik przenikania ściany dużo poniżej 0,30 W/(m2K), natomiast jeśli chodzi o współczynnik U dla ściany z bloczków keramzytobetonowych o grubości 38 cm w tym przypadku wystarczy ocieplić ścianę 7 cm izolacji XPS. Inaczej jest ze ścianami budynków podpiwniczonych z pomieszczeniami ogrzewanymi. Tutaj należy już zastosować grubość izolacji termicznej pozwalającą uzyskać współczynnik przenikania ciepła poniżej U=0,20 W/(m2K).

Czy z bloczków akustycznych można murować ściany zewnętrzne? Czy miałoby to sens?

Oczywiście możemy murować ściany zewnętrzne z bloczków akustycznych. Ich parametry wytrzymałościowe na to w pełni pozwalają. Uzyskujemy w ten sposób przegrodę o zwiększonej izolacyjności akustycznej. Zaś wymagania warunków technicznych z 2021 w zakresie ochrony cieplnej budynków spełniamy izolując termicznie ścianę. I na przykładzie ściany wymurowanej z bloczków akustycznych Leca Blok 18g o grubości 18cm możemy spełnić obowiązujące wymagania warunków technicznych już przy izolacji termicznej o grubości 18 cm styropianem EPS o współczynniku λ = 0,040 W/(mK).

Na jaką zaprawę muruje się ścianę z bloczków keramzytowych?

Są dwie możliwości murowania ściany z bloczków keramzytowych. Jedną z nich jest murowanie za zaprawę murarska cementowo-wapienną, która zgodnie z normą murową PN-EN 1996-1-1 Eurokod 6, ma grubość nie mniejszą niż 6 milimetrów i nie większą niż 15 milimetrów. Drugą metodą murowania bloczków keramzytobetonowych jest metoda murowania na zaprawę cienkowarstwową, która ma grubość od 1 do 3 mm, co znacznie poprawia izolacyjność przegród i zmniejsza występowanie mostków cieplnych. Informację o możliwości murowania na zaprawę cienkowarstwową należy uzyskać od danego producenta wyrobów keramzytobetonowych systemu LECA BLOK®. Należy również pamiętać, że aby uzyskać wymaganą przez obowiązujące normy izolacyjność akustyczną ściany, należy murować ją na zaprawę tradycyjną i stosować tą zaprawę zarówno w spoinach pionowych jak i poziomych.

Ekspert
Wiktor Ciach
Wiktor Ciach - kierownik produktu

Od początku swojej pracy w zawodowej związany z produkcją materiałów ściennych. Osiem lat temu trafił do działu handlowego Leca Polska. Dziś pracuje na stanowisku Kierownika Produktu i specjalizuje się w produkcji materiałów budowlanych z Leca KERAMZYTU. W swojej pracy odpowiedzialny jest za rozwiązania w zakresie wyrobów keramzytobetonowych stosowanych w budownictwie mieszkaniowym. Dobiera rozwiązania w taki sposób, aby zagwarantować komfort przyszłych użytkowników, zgodność z przepisami oraz odpowiednią jakość.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej