Obejrzyj webinar: Leca® BLOK - bloczki akustyczne oddzielające mieszkania od korytarzy i klatek schodowych

2023-10-27 12:17 Materiał sponsorowany
Leca® BLOK - bloczki akustyczne
Autor: materiały prasowe Leca® BLOK - bloczki akustyczne

Jeśli chcesz poznać nowoczesny materiał budowlany, zapewniający komfort akustyczny w budynkach wielorodzinnych, obejrzyj nasz webinar: "Leca® BLOK - bloczki akustyczne oddzielające mieszkania od korytarzy i klatek schodowych w budownictwie wielorodzinnym". Zapraszamy!

Skuteczna izolacja akustyczna mieszkań w budownictwie wielorodzinnym stała się obecnie koniecznym wyzwaniem. Wymuszają to nie tylko coraz bardziej rygorystyczne przepisy, ale też wysokie wymagania i większa świadomość przyszłych użytkowników mieszkań.

Skuteczne rozwiązania w postaci bloczków akustycznych w systemie Leca Blok spełniają najwyższe wymagania obowiązujących norm budowlanych, ale przede wszystkim zapewniają odpowiedni komfort akustyczny mieszkańcom.

Bloczki akustyczne LECA Blok

Agenda webinaru   

  • Izolacyjność akustyczna w budynkach wielorodzinnych
  • Bloczki Leca ® BLOK do ścian miedzy mieszkaniami
  • Bloczek  do ścian  odgradzających mieszkania od korytarzy i klatek schodowych
  • Wytyczne do projektowania ścian konstrukcyjnych
  • System wyrobów Leca® BLOK
  • Skuteczna izolacja akustyczna w remontowanych budynkach

Pytania od uczestników webinaru: odpowiada Wiktor Ciach, kierownik produktu LECA BLOK, ekspert marki LECA

Czy wskaźnik dla przegród między lokalami a przegród między lokalem a klatką schodową różni się?

Wskaźnik izolacyjności akustycznej dla ścian między mieszkaniami oraz między mieszkaniami a korytarzem/klatką schodową nie różni się od siebie i wynosi w obu przypadkach R’A1 >≥ 50 dB. Natomiast przegroda między mieszkaniem a korytarzem/klatką schodową jednocześnie musi spełniać warunek dotyczący współczynnika przenikania ciepła U ≤ 1,0 W/(m2•K) oraz warunek dotyczący wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej dla ścian wewnętrznych R’A1 ≥ 50 dB.

Czy bloczki z keramzytobetonu nadają się na ściany fundamentowe, a jeśli tak to czy trzeba je dodatkowo ocieplać?

Bloczki keramzytobetonowe do budowy ścian piwnicznych i fundamentowych o wytrzymałości 5–10 MPa można bez obaw stosować w zabudowie jednorodzinnej. W porównaniu z bloczkami betonowymi oszczędza się koszty transportu, stali zbrojeniowej, robocizny, ilości zaprawy murarskiej oraz izolacji termicznej. Bloczki keramzytobetonowe mają 5-krotnie większy współczynnik przenikania ciepła niż „tradycyjne” bloczki betonowe. Co do izolacji termicznej ścian fundamentowych budynku niepodpiwniczonego przepisy w warunkach technicznych, zaostrzanych od 2021 roku mówią nam tylko o współczynniku przenikania ciepła U dla podłóg na gruncie, który wynosi poniżej 0,30 W/(m2K). Przyjmując taki o to współczynnik dla ściany fundamentowej, z bloczków keramzytobetonowych możemy stwierdzić, że przy grubości muru 24 cm już 9 cm izolacji termicznej w postaci styropianu XPS o współczynniku λ = 0,035 W/(mK) pozwoli nam uzyskać współczynnik przenikania ściany dużo poniżej 0,30 W/(m2K), natomiast jeśli chodzi o współczynnik U dla ściany z bloczków keramzytobetonowych o grubości 38 cm w tym przypadku wystarczy ocieplić ścianę 7 cm izolacji XPS. Inaczej jest ze ścianami budynków podpiwniczonych z pomieszczeniami ogrzewanymi. Tutaj należy już zastosować grubość izolacji termicznej pozwalającą uzyskać współczynnik przenikania ciepła poniżej U=0,20 W/(m2K).

Czy z bloczków akustycznych można murować ściany zewnętrzne? Czy miałoby to sens?

Oczywiście możemy murować ściany zewnętrzne z bloczków akustycznych. Ich parametry wytrzymałościowe na to w pełni pozwalają. Uzyskujemy w ten sposób przegrodę o zwiększonej izolacyjności akustycznej. Zaś wymagania warunków technicznych z 2021 w zakresie ochrony cieplnej budynków spełniamy izolując termicznie ścianę. I na przykładzie ściany wymurowanej z bloczków akustycznych Leca Blok 18g o grubości 18cm możemy spełnić obowiązujące wymagania warunków technicznych już przy izolacji termicznej o grubości 18 cm styropianem EPS o współczynniku λ = 0,040 W/(mK).

Na jaką zaprawę muruje się ścianę z bloczków keramzytowych?

Są dwie możliwości murowania ściany z bloczków keramzytowych. Jedną z nich jest murowanie za zaprawę murarska cementowo-wapienną, która zgodnie z normą murową PN-EN 1996-1-1 Eurokod 6, ma grubość nie mniejszą niż 6 milimetrów i nie większą niż 15 milimetrów. Drugą metodą murowania bloczków keramzytobetonowych jest metoda murowania na zaprawę cienkowarstwową, która ma grubość od 1 do 3 mm, co znacznie poprawia izolacyjność przegród i zmniejsza występowanie mostków cieplnych. Informację o możliwości murowania na zaprawę cienkowarstwową należy uzyskać od danego producenta wyrobów keramzytobetonowych systemu LECA BLOK®. Należy również pamiętać, że aby uzyskać wymaganą przez obowiązujące normy izolacyjność akustyczną ściany, należy murować ją na zaprawę tradycyjną i stosować tą zaprawę zarówno w spoinach pionowych jak i poziomych.

Ekspert
Wiktor Ciach
Wiktor Ciach - kierownik produktu

Od początku swojej pracy w zawodowej związany z produkcją materiałów ściennych. Osiem lat temu trafił do działu handlowego Leca Polska. Dziś pracuje na stanowisku Kierownika Produktu i specjalizuje się w produkcji materiałów budowlanych z Leca KERAMZYTU. W swojej pracy odpowiedzialny jest za rozwiązania w zakresie wyrobów keramzytobetonowych stosowanych w budownictwie mieszkaniowym. Dobiera rozwiązania w taki sposób, aby zagwarantować komfort przyszłych użytkowników, zgodność z przepisami oraz odpowiednią jakość.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej