Cieplejsza ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej

2008-06-02 12:00

Ściany jednowarstwowe to jedna z najstarszych technik budowlanych - jedna warstwa materiału pełni funkcję nośną i termoizolacyjną. Dawniej ściany jednowarstwowe były dużo grubsze, ich budowa uchodziła za kosztowną i czasochłonną, a eksploatacja wymagała wielkich nakładów energii.

Aby zminimalizować wydatki i jednocześnie poprawić izolacyjność cieplną budynków, z czasem zaczęto stosować skomplikowane konstrukcje wielowarstwowe. Wciąż jednak starano się opracować technologię produkcji materiałów, które - będąc lżejszymi i wygodniejszymi w zastosowaniu niż ceramika tradycyjna - umożliwiałyby budowę ścian niewymagających ocieplenia. Pustaki z ceramiki poryzowanej okazały się właściwym rozwiązaniem, a najnowszy produkt Porotherm 44 Si, który osiąga współczynnik przenikania ciepła U = 0,28 W/(m2K) dla ściany o grubości 44 cm, jest tego dobrym przykładem.

 
44 Si

 
44 1/2 Si

 
44 KSi

 
44 RSi

Ściany jednowarstwowe zbudowane z pustaków ceramicznych kumulują ciepło i oddają je, w zależności od temperatury panującej wewnątrz i na zewnątrz domu. Oznacza to, że w obiektach budowanych z ceramiki zimą łatwiej utrzymać wysoką temperaturę, a latem - przyjemny chłód. Efekt taki uzyskuje się dzięki systemowi drążeń w pustakach i poryzacji gliny. Liczba drążeń i powietrznych pustek wpływa, znacząco na możliwości izolacyjne pustaków ceramicznych. Im większa ich liczba, tym lepsza izolacja termiczna budynku. Porotherm 44 Si, o innowacyjnym, zwiększonym o 10 rzędów w stosunku do pozostałych produktów z tej gamy, 35-rzędowym systemie drążeń, jest więc dobrym materiałem do budowy ciepłych, jednowarstwowych ścian nośnych.
Systemowe rozwiązania linii 44 Si (44 K Si, 44 # K Si oraz 44 R Si) pozwalają zminimalizować utratę ciepła w okolicy okien i drzwi oraz w narożnikach (przez możliwość zastosowania dodatkowego ocieplenia w "kieszeniach"). Dzięki takiemu rozwiązaniu ściana jest jednorodna termicznie, tzn. jednakowo ciepła na całej powierzchni.

Pory, które powstają w procesie wypalania pustaków, oprócz wpływu na kumulację ciepła, mają jeszcze jeden ważny walor- umożliwiają "oddychanie ścian", tzn. regulują stopień wilgotności we wnętrzach, utrzymując go na optymalnym poziomie. Zawilgocone ściany jednowarstwowe zbudowane z ceramiki poryzowanej szybko wysychają, nie dopuszczając do rozwoju pleśni i grzybów. Główną zaletą pustaków 44 Si są ich duże wymiary - na 1m2 ściany jednowarstwowej potrzeba jedynie 16 pustaków - oraz odpowiednie profilowania, umożliwiające ich łączenie na "pióro i wpust". Dzięki temu systemowi nie jest konieczne stosowanie zaprawy w pionie między piórami a kolejną cegłą, a jedynie do łączenia powierzchni poziomych. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty robocizny i materiałów. Decydując się na budowę domu w technologii jednowarstwowej, unika się również ryzyka wystąpienia błędów wykonawczych, częstych podczas realizacji konstrukcji ścian wielowarstwowych (np. niewłaściwego ocieplenia okolic okien i drzwi czy narożników). Gotowy mur należy jedynie zabezpieczyć tynkiem mineralnym, aby uzyskać jednolicie ciepłą ścianę o trwałej elewacji. Obustronne otynkowanie jednowarstwowej ściany z cegieł łączonych bez zaprawy w pionie, dodatkowo polepsza jej właściwości termoizolacyjne (obniża współczynnik przenikania ciepła).

Dane techniczne 

  44 Si 44 K Si 44 1/2 K Si 44 R Si
 Wymiary (dł./szer./wys.)

 440/248/238 mm

 440/248/238 mm

 440/124/238 mm

 440/190/238 mm

 Masa

 ok. 17 kg/szt.

 ok. 17 kg/szt.

 ok. 10 kg/szt.

 ok. 13 kg/szt.

 Zużycie

 16 szt.m2

 7,5 szt.m2

 7,5 szt.m2

 7,5 szt.m2

 Zużycie zaprawy

 30 l/m2

 -

 -

 -

 Klasa wytrzymałości

 7,5

 -

 -

 -

 Współczynnik przenikania ciepła 

 U= 0,28 W/(m2K)

 -

 -

 -

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej