Nowoczesne biuro - innowacyjne rozwiązania technologiczne i gra światłem

2017-03-31 12:00
Biuro Philips Warszawa
Autor: Philips Lighting Poland Otwarta przestrzeń wspólna pozawala na odpoczynek i spotkania w trakcie pracy

Przestrzenie biurowe to zawsze wyzwanie dla projektantów wnętrz. Nowoczesne biuro, które stworzyła firma Philips Lighting Poland, to nie tylko meble zgodne z trendami aranżacji wnętrz, ale przede wszystkim perfekcyjna gra światłem, która wspomaga pracę.

Stworzenie nowoczesnego biura, które będzie odpowiedzią na potrzeby pracowników to duże wyzwanie dla projektantów. Podobnie było w przypadku firmy Philips Lighting Poland, która po 10 latach obecności w warszawskim biurze, przeprowadziła generalną metamorfozę przestrzeni pracy.

Nowoczesne biuro z odważnymi rozwiązaniami technologicznymi

W aranżacji wnętrz przestrzeni biurowych pojawiają się nowe trendy. Odchodzi się od jasno wydzielonych stref, a potrzeby i wygoda pracownika mają coraz większe znaczenie. Dlatego podczas przebudowy biur w budynku Philipsa w Warszawie, zrezygnowano z zamkniętej przestrzeni dla Prezesa a na powierzchni około 1200 m2 zagościł funkcjonalny open space. Zrealizowane nowoczesne biuro stanowi prezentację możliwości technologicznych firmy. Na pierwszy plan wychodzą ergonomiczne rozwiązania stanowisk pracy, takie jako chociażby regulowana wysokość biurek.

Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie zasady „clean desk”. Każdy pracownik po zakończonej pracy ma obowiązek posprzątania biurka i schowania rzeczy do przydzielonej mu szafki. Wszystko dlatego, że dane biurko nie jest przypisane do konkretnej osoby. Nie ulega wątpliwości, że wewnętrzny proces miał dla organizacji pracy jednocześnie wymiar eksperymentalny: pracownicy na co dzień testują oferowane przez firmę produkty i rozwiązania, co przekłada się na lepsze zrozumienie potrzeb klientów firmy i bardziej efektywne wdrożenia.

W nowoczesnym biurze dominuje praca zespołowa

Zastosowana technologia uwalnia pracowników od biurek, a praca staje się bardziej zespołowa. W firmach, których głównym kapitałem jest wiedza, praca w biurze coraz rzadziej trwa od godziny 9 do 17. Konieczne staje się bardziej elastyczne podejście do harmonogramu dnia. Za zmianami w stylu pracy powinna podążać także zmiana myślenia o aranżacji powierzchni biurowej.

Projekt nowoczesnego biura oparty na koncepcji Activity-Based Workspace

W warszawskim biurze Philips Lighting planowanie przestrzeni było oparte o koncepcję Activity-Based Workspace. Oznacza to dostosowanie środowiska pracy do różnorodnych czynności i zadań wykonywanych codziennie przez pracowników oraz do stylu ich pracy. Dlatego też poza „open sprace” powstały między innymi „pokoje skupienia (focus room), gdzie pracownicy mogą realizować zadania wymagające największej koncentracji. Dodatkowo innowacyjnym rozwiązaniem są „budki telefoniczne”, które zostały tak zaprojektowane, aby odgłosy rozmów telefonicznych nie przeszkadzały kolegom pracującym w przestrzeniach wspólnych. Co więcej, zlokalizowanie biurek przy oknach oraz przeszklone ściany działowe zapewniają wszystkim równomierny dostęp do światła słonecznego.

Nowoczesne biuro to przede wszystkim dobrze zaplanowane oświetlenie

Human Centric Design, Human Centric Lighting – projektowanie wokół użytkownika – to kolejne założenie wykorzystane podczas realizacji projektu tego nowoczesnego biura. Dzięki temu projektowanie przestrzeni nowoczesnego biura odbywa się poprzez obserwację i analizę codziennych potrzeb i wymagań użytkowników danej strefy. Następnie przygotowuje się odpowiednie pomieszczenia: punkty wymiany wiedzy, zaciszne strefy pracy indywidualnej, strefy relaksu, pokoje sprzyjające kreatywności, wspólną kuchnię. Takie podejście ma szczególne znaczenie ma ona dla przedstawicieli dorastającego w świecie nowoczesnych technologii pokolenia Y.

Biuro Philips Warszawa
Autor: Philips Lighting Poland Każde miejsce w open space jest wyposażone w regulowane biuro i nie jest przypisane do konkretnego pracownika

Podczas projektowania nowoczesnego biura nie można bagatelizować roli oświetlenia, które również powinno być zindywidualizowane. Oświetlenie w biurze może sprzyjać relaksowi, ale i poprawiać efektywność oraz zdolność koncentracji. Wspieranie rytmu dobowego prowadzi do poprawy stanu zdrowia, zmniejszenia częstotliwości popełniania błędów, a w efekcie – do zwiększenia zadowolenia i produktywności pracowników.

Jak planować oświetlenie w nowoczesnym biurze?

Zastosowany w tym przypadku system Human Centric Lighting opiera się na dopasowaniu światła do indywidualnych potrzeb użytkowników i uwzględnia nie tylko różnice fizjologiczne między pracownikami (starsi potrzebują więcej światła niż młodsi), ale także różnorodność powierzanych im zadań. Human Centric Lighting spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony deweloperów i zarządców budynków biurowych, którzy dążą w ten sposób do podniesienia swojej konkurencyjności.

Wspieranie rytmu dobowego prowadzi do poprawy stanu zdrowia, zmniejszenia częstotliwości popełniania błędów, a w efekcie – do zwiększenia zadowolenia i produktywności pracowników. Najczęściej spotykanym błędem w polskich biurach jest projektowanie jednego typu oświetlenia dla całej przestrzeni, bez doboru oświetlenia do poszczególnych form aktywności ani bez uwzględnienia wieku pracowników. Problemem jest również jakość stosowanego oświetlenia. Trzeba zwracać uwagę na tzw. UGR, czyli wskaźnik olśnienia. Zbyt wysoki poziom wywołuje problemy, a nawet uszkodzenia wzroku.

Zarządzane przestrzenią pracy w nowoczesnym biurze z wykorzystaniem urządzeń mobilnych

Z myślą o potrzebach użytkowników nowego biura Philips Lighting została zaprojektowana aplikacja na urządzenia mobilne pozwalająca na zarządzanie oświetleniem oraz temperaturą w biurze. W każdym pomieszczeniu oraz na każdym biurku znajdują się naklejki z kodem QR. Zeskanowanie ich za pomocą aplikacji pozwala swobodnie sterować oświetleniem i klimatyzacją, by dopasować je do indywidualnych potrzeb i upodobań. Z poziomu urządzeń mobilnych pracownicy mogą również zarządzać rezerwacjami sal konferencyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej