Jak oszczędzać prąd? Policzyliśmy, ile można oszczędzić na tych prostych działaniach

2022-12-19 10:27

Jak oszczędzać prąd? Są naprawdę proste i skuteczne sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej. Policzyliśmy, ile może zaoszczędzić właściciel domu czy mieszkania dzięki wdrożeniu proponowanych działań. Poradnik na ten temat przygotował think tank Forum Energii. Proste sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej znajdziesz w artykule.

Nic nie wskazuje na to, aby do najbliższej wiosny rachunki za energię były niższe. Wsparcie, które przygotował rząd będzie jedynie doraźną pomocą. Dlatego uważamy, że warto przyjrzeć się pomysłom, na które gospodarstwa domowe mają realny wpływ. W artykule pokazujemy łatwe i bezkosztowe, a także tanie lub relatywnie tanie działania, które ograniczą zużycie energii w domach:

W świetle danych Agencji Rynku Energii S.A. najwięcej energii elektrycznej w naszych domach zużywają:

 • lodówka(28%),
 • oświetlenie i drobny sprzęt AGD (20%),
 • kuchnia elektryczna (20%).
 • pralka (9%),
 • (6%), chociaż wiele zależy też od stopnia ich eksploatacji.

Od czego zatem zacząć oszczędzać prąd? Część z poniższych pomysłów jest zaskakująco prosta. Do każdego  podane koszty i trudność wykonania. Zatem, oto 5 najprostszych działań na niższe rachunki za prąd.

Jak oszczędzać prąd - wymień starą lodówkę - krok 1

Chodzi oczywiście o wymianę lodówki na taką o dobrej klasie energetycznej. Przy okazji wymiany warto zadbać, aby wielkość lodówki była dostosowana do typowych a nie maksymalnych potrzeb rodziny.

Roczne zużycie energii lodówki z lat 80. i 90. może wynosić nawet 600 kWh. Dla porównania, najtańsze obecnie urządzenia (z klasą energetyczną F) zużywają ok. 250 kWh, natomiast sprzęt z klasą energetyczną D tylko 180 kWh. Porównanie jednej linii lodówko-zamrażarek pokazuje, że różnica ok. 20 l pojemności przekłada się na ok. 20 kWh zużytej energii (w klasie F).

Koszt takiej wymiany oczywiście zależy od wyboru urządzenia. Ale trzeba się liczyć z wydatkiem minimum 1000 zł. Za to oszczędność zużycia prądu też robi wrażenie. Zejście z 600 do 250 kWh to oszczędność niemal 60% na tej pozycji domowego rachunku.

Krok 2 -  odpowiednio z lodówki korzystaj

Chodzi o proste pilnowanie następujących zasad:

 • Lodówka nie może stać w ciepłych pomieszczeniach ani w pobliżu grzejników.
 • Szczelność drzwiczek decyduje o zużyciu energii – uszczelki należy utrzymywać w czystości, a w razie konieczności wymienić je (prosty test: jeśli przytrzaśnięta drzwiczkami kartka swobodnie przemieszcza się wzdłuż uszczelki, to sygnał, że trzeba ją wymienić).
 • Nie należy wstawiać ciepłych dań do lodówki, natomiast warto rozmrażać produkty z zamrażarki wewnątrz lodówki.
 • Lodówkę należy regularnie odszraniać i rozmrażać.

Odpowiednie korzystanie z lodówki to też mniejsza awaryjność urządzenia – unikanie korozji, zapychania się elementów i sprawne funkcjonowanie systemów wydłużają żywotność sprzętu. I choć tu trudno jest oszacować ile w ten sposób zaoszczędzimy na rachunkach za prąd, to koszt takiej zmiany to tylko ewentualny koszt wymiany uszczelki.

Krok 3 - wymiana żarówek pozwoli oszczędzić ponad 1000 zł

Zastąpienie tradycyjnych żarówek oświetleniem LED i zastąpienie żarówek LED starego typu nowszymi to koszt od kilku do kilkunastu złotych w przypadku tych pierwszych i od 50 zł - w przypadku drugich.

Najnowsze źródła światła, będące zamiennikami starej żarówki 60 W, zużywają 4 W przy dostarczaniu 210 lm/W (światła z każdej jednostki pobranej energii). Żarówki LED starszej generacji zużywały 11 W. Przy 5 godzinach włączonego światła dziennie i średnio ok. 20 punktach świetlnych w domu, oszczędność na zastąpieniu tradycyjnych żarówek LED nowoczesnymi wynosi rocznie nawet 1430 zł (ok. 71 zł za punkt).

Tryb standby w oszczędzaniu prądu - krok 4

W trybie czuwania urządzenie nadal pracuje, chociaż tego nie potrzebujemy. Zatem wyłączmy urządzenia jeśli nie są używane, zamiast pozwalania im na zapadanie w tryb czuwania. Dotyczy to zwłaszcza starszych urządzeń, w których tryby czuwania zużywają relatywnie dużo energii.

Do 30 W, które można zaoszczędzić przy starszych urządzeniach (260 kWh rocznie) oznacza oszczędność 182 zł za jedno urządzenie. A nic nas to nie kosztuje.

To samo dotyczy trybów uśpienia w laptopach i komputerach, jeśli w korzystaniu z nich wynosi co najmniej kilkanaście minut. Kolejną prostą rzeczą jest dostosowanie jasności ekranu do jasności otoczenia. Bo im jaśniejszy ekran, tym więcej energii zużywa urządzenie, a więc wyższy rachunek za prąd.

Krok 5. Jak oszczędzać prąd w budynkach wielorodzinnych?

W budynkach wielorodzinnych zużycie energii w częściach wspólnych rozliczane jest na wszystkich mieszkańców, a więc realnie wpływa na koszty energii ponoszone przez każdego z nich. Warto zatem podejmować również działania, które ograniczają zużycie energii w całym budynku.

W przypadku budynków wielorodzinnych proponowane zmiany muszą zostać zrealizowane przez uprawnionego do danych zadań fachowca.

Niezależnie od zużycia, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy na umowie z przedsiębiorstwem ciepłowniczym nie zadeklarowano zbyt wysokiej mocy umownej, od której nalicza się stałą stawkę na rachunku. Korekcja mocy zamówionej jest bardzo ważna, a wiele budynków ma przewymiarowane moce. Daje to dużą przestrzeń do oszczędności.

Co można zrobić w budynkach wielorodzinnych, aby oszczędzać prąd?

 • Zamontowanie zaworów i głowic termostatycznych na grzejnikach w częściach wspólnych budynków wielorodzinnych (na klatkach schodowych, korytarzach, w piwnicach).
 • Zmniejszenie ogrzewania części wspólnych lub całkowita rezygnacja z niego. Nocne obniżenie temperatury o 1°C w godzinach 23.00–6.00 może przynieść do 10% oszczędności.
 • Wietrzenie tylko przy zakręconych grzejnikach.
 • Regulacja przepływu gorącej wody wraz z kontrolą temperatury powrotu w instalacji centralnego ogrzewania. Piony łazienkowe, tzw. świecowe, obecne w starszych typach instalacji centralnego ogrzewania nie dają możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniu. Ich modernizacja pozwoli zaoszczędzić okolo 18% zużycia energii. Koszt tej modernizacji może wynieść około 1000 zł za pion (wraz z robocizną.
 • Regulacja pogodowa na kotle lub węźle cieplnym. Instalacja sterownika optymalizującego pracę urządzenia grzewczego względem temperatury na zewnątrz może dać kolejne 9% oszczędności.
 • Dostosowanie parametrów urządzeń grzewczych do optymalnego pokrycia zapotrzebowania budynku na ciepło (technicznie – kontrola nastaw i krzywej histerezy urządzeń grzewczych). Wydane około 1000 zł (wraz z robocizną) przy budynku z 12 mieszkaniami da oszczędność energii 5–8% na każdy 1°C mniej w pomieszczeniu.
 • Optymalizacja krzywej grzewczej to kolejne 5–8% na każdy 1°C mniej w pomieszczeniu.
 • Zastosowanie automatycznego równoważenia hydraulicznego w instalacji centralnego ogrzewania. To rozwiązanie może kosztować około 700–1000 zł na mieszkanie (wraz z robocizną), a da oszczędność minimum 10%, przeciętnie ok. 18%, a w szczególnych przypadkach nawet do 30%.

Wprowadzenie nawet kilku zmian znacząco zmniejsza zużycie energii, co ma bezpośrednie przełożenie na niższe rachunki za prąd.

Poradnik "Jak obniżyć rachunki za energię?" do pobrania

Materiały pochodzą z poradnika „Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą” autorstwa dr Soni Buchholtz i Piotra Kleinschmidta. Od 31.08 będzie można go nieodpłatnie pobrać ze strony internetowej Forum Energii.

Więcej o samym poradniku możesz przeczytać w artykule: "Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą” - Forum Energii przygotowało poradnik dla domów jedno- i wielorodzinnych

Źródło: Poradnik "Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą” przygotowane przez Forum Energii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej