"Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą” - Forum Energii przygotowało poradnik dla domów jedno- i wielorodzinnych

2022-08-31 10:39
Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą” - Forum Energii przygotował poradnik dla domów jedno- i wielorodzinnych
Autor: Forum Energii Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą, radzi think tank Forum Energii we właśnie opublikowanym poradniku

Jak gospodarstwa domowe i zarządcy budynków wielorodzinnych mają się przygotować do najbliższej zimy, by uniknąć rosnących rachunków za prąd? Są proste i względnie tanie rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii nawet o 60%. Poradnik na ten temat przygotował właśnie think tank Forum Energii.

Forum Energii proponuje szereg działań, które indywidualne gospodarstwa domowe, zarządcy budynków wielorodzinnych i samorządy mogą podjąć już dziś, często całkowicie bezkosztowo lub bez znacznych nakładów finansowych. To taki toolbox, czyli skrzynka z narzędziami, która przyda się w każdym gospodarstwie domowym.

Od 31.08 poradnik będzie można nieodpłatnie pobrać ze strony internetowej Forum Energii. Autorami poradnika są dr Sonia Buchholtz i Piotr Kleinschmidt.

Trzeba się przygotować na to, że będzie drogo, bo mamy do czynienia nie tylko ze zmniejszeniem wolumenu dostępnych paliw, ale także z paniką i spekulacjami na rynku. Ten okres można przetrwać, podejmując mądre działania. Szybsze odejście od paliw kopalnych nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale poprawi także jakość powietrza i pomoże przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu, pisze we wstępie poradnika Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes zarządu Fundacji Forum Energii.

Oszczędności nawet rzędu 60%

Jak, nie rujnując budżetu, poprawić efektywność energetyczną mieszkań i budynków? Oszczędności trzeba szukać przede wszystkim w zużyciu energii, a, jak czytamy w poradniku Forum Energii, większość domów w Polsce jest wysoce energochłonna. Zanim jednak przygotujemy budżet domowy na wielkie wydatki w postaci izolacji ścian, podłóg, dachów i okien, zanim zainwestujemy w kosztowną pompę ciepła czy fotowoltaikę, możemy zadziałać w mniejszej skali, robiąc drobne inwestycje.

Koszty proponowanych w poradniku rozwiązań wahają się w przedziale od 0 do 3000 zł. Zróżnicowany jest też ich stopień trudności: część nadaje się do samodzielnego wykonania, część może wymagać pomocy fachowca.

Autorzy zaznaczają, że zaproponowane przez nich zmiany, mogą zmniejszyć zużycie energii od 36 do nawet 63% (w zależności od rodzaju domu, rodzaju ogrzewania, efektywności energetycznej budynku). Co przekłada się na korzyści do kilkunastu tysięcy zł. rocznie dla domu jednorodzinnego.

W analizach wykorzystano pięć modeli najczęściej w kraju występujących budynków – trzy rodzaje domów jednorodzinnych i dwa wielorodzinnych:

  • Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym i dachem dwuspadowym
  • Dom dwukondygnacyjny z poddaszem nieużytkowym, niepodpiwniczony
  • Dom-kostka
  • Trzykondygnacyjna kamienica niepodpiwniczona o dachu dwuspadowym
  • Blok z wielkiej płyty

Jak obniżyć rachunki za energię – porady

Każda z zaproponowanych porad ma podany koszt, stopnień trudności, a także uzasadnienie – w jaki sposób wpłynie na nasze zużycie energii. Łącznie przedstawiono pięć obszarów działań. Są to:

  • Regulacja temperatury w pomieszczeniach
  • Usprawnienie instalacji grzewczej
  • Oszczędność ciepłej wody
  • Właściwa izolacja domu
  • Oszczędność energii elektrycznej

Łatwych i tanich sposobów na ograniczenie zużycia energii, jak się okazuje, jest sporo. Można zrezygnować z ogrzewania nieużywanych pomieszczeń, wyłączać nieużywane urządzenia, zamiast kąpieli w wannie wziąć prysznic, kupić uszczelki do okien, zastąpić tradycyjne żarówki ledowymi.

Poradnik jest kompleksowy, nie pomija nawet tego, co niektórzy uznają za oczywiste i stosują od lat. Teraz dzięki niemu dowiedzą się, ile konkretnie w ten sposób zaoszczędzili. Nie dla każdego oczywisty będzie natomiast montaż perlatora do baterii łazienkowych i kuchennych, albo termostatu grzejnikowego, który pozwoli ustawiać optymalną dla danego pomieszczenia temperaturę – nie przegrzewać sypialni a w kuchni korzystać z ciepła jakie powstaje przy gotowaniu posiłków.

Z poradnika dowiemy się także:

  • jak wietrzyć pomieszczenia bez niepotrzebnych strat energii
  • kiedy odsłaniać a kiedy zasłaniać okna w sezonie grzewczym
  • gdzie nie powinna stać lodówka
  • jak uniknąć zapowietrzania się grzejników
  • czym i jak uszczelniać okna, by nie zaburzyć wentylacji pomieszczeń
  • czym obłożyć rury instalacji grzewczej
  • jak zaizolować nieużytkowane poddasze

Dotacje i świadczenia pieniężne

Poradnik nie ogranicza się do rad dla gospodarstw domowych. Zarządcy budynków wielorodzinnych dowiedzą się z niego na przykład, ile energii zaoszczędzą, regulując przepływ gorącej wody czy instalując sterownik optymalizujący pracę urządzenia grzewczego.

Poradnik to także kompendium wiedzy na temat możliwej pomocy ze strony państwa. Znajdziemy w nim szczegółowe zestawienie dostępnych dotacji na inwestycje, świadczeń pieniężnych oraz usług z zakresie doradztwa. W przypadku każdego rodzaju wsparcia dowiemy się, kto jest jego beneficjentem, jaki jest zakres wsparcia, warunki finansowe wymagane do jego uzyskania a także jak i gdzie należy złożyć wniosek.

Na koniec już bardzo krótko i z myślą o samorządach przedstawiono listę publikacji poświęconych polskim i europejskim praktykom mającym na celu zmniejszanie ubóstwa energetycznego.

Źródło: Forum Energii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej