Pożar od fotowoltaiki - jak duże jest ryzyko? Jak go uniknąć? Najczęstsze przyczyny pożarów od fotowoltaiki

2022-10-04 8:35
Pożar od fotowoltaiki
Autor: Getty Images Pożar od fotowoltaiki - jak często w Polsce zdarzają się pozary od fotowoltaiki?

Pożary od fotowoltaiki zdarzają się coraz częściej. W 2022 roku media donosiły o takich przypadkach m.in. w Wadowicach, Jaszczurowej, Raciborzu, a w październiku 2022 spłonął dom pod Żyrardowem. Jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru od fotowoltaiki? Jakie są najczęstsze przyczyny takich pożarów? Warto to wiedzieć, gdyż paneli fotowoltaicznych na dachach naszych domów szybko przybywa. Jak zabezpieczyć fotowoltaikę przed pożarem?

Spis treści

 1. Fotowoltaika coraz bardziej popularna - rośnie też zagrożenie pożarowe
 2. Czy panele na dachu domu zwiększają ryzyko pożaru?
 3. Najczęstsze przyczyny pożarów od fotowoltaiki
 4. Pożar od fotowoltaiki - jak przebiega akcja gaśnicza domu z fotowoltaiką na dachu?
 5. Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną i zmniejszyć zagrożenie związane z pożarem fotowoltaiki?

Fotowoltaika coraz bardziej popularna - rośnie też zagrożenie pożarowe

Z roku na rok coraz więcej paneli fotowoltaicznych pojawia się na dachach m.in. domów jednorodzinnych. To za sprawą rozwoju technologicznego oraz możliwości uzyskania dopłat lub atrakcyjnych kredytów. Systemy fotowoltaiczne wciąż nie zastępują konwencjonalnych źródeł energii, ale jednak znacząco je uzupełniają, zmniejszając miesięczne rachunki za prąd. To opłacalna inwestycja, szczególnie teraz, kiedy mamy światowy kryzys energetyczny, a ceny prądu szaleją.

Coraz częściej pojawiają się pytania o zagrożenia pożarowe związane ze stosowaniem fotowoltaiki. Na większość z nich odpowiemy w naszym artykule m.in.:

 • Czy fakt posiadania ogniw fotowoltaicznych zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru w domu?
 • Jak instalacja fotowoltaiczna na dachu wpływa na organizację akcji gaśniczej w przypadku pożaru?
 • Jak zmniejszyć zagrożenie związane z pożarem fotowoltaiki?

Faktem jest, że instalacje fotowoltaiczne mogą się zapalić, a im jest ich więcej na dachach naszych domów, tym większe ryzyko pożaru od fotowoltaiki.

Czy panele na dachu domu zwiększają ryzyko pożaru?

Na początek statystyki Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z 2021 roku.

W 2021 roku na terenie kraju doszło do 106 465 pożarów. Spośród tych pożarów, 33 869 dotyczyło obiektów mieszkalnych, co daje ok. 30%, około połowa z nich dotyczyła domów jednorodzinnych, czyli około 15%. Odsetek procentowy wskazuje, że do pożarów w budynkach mieszkalnych dochodzi rzadko, ale 95% wszystkich ofiar pochodzi właśnie z tych pożarów. W wyniku pożarów w 2021 roku życie straciło 516 osób.

W Polsce nie prowadzono dotychczas badań w kwestii ryzyka pożaru instalacji fotowoltaicznej. Nie ma statystyk, które mówiłyby o tym, ile pożarów w Polsce wybucha z powodu fotowoltaiki. Punktem odniesienia mogą być badania prowadzone przez niezależne instytuty badawcze np. niemieckiego TÜV Rheinland oraz brytyjskiego BRE National Solar Centre. Według nich ilość pożarów wywołanych przez instalacje fotowoltaiczne w stosunku do wszystkich pożarów można mierzyć w promilach.

Ważne

Według ostatnich danych grupy badawczej Fraunhofer ISE w ciągu ostatnich 20 lat w Niemczech odnotowano 350 pożarów systemów solarnych. To zaledwie 0,006% tego rodzaju zniszczeń na 1,4 mln wszystkich instalacji zasilanych słońcem w Niemczech.

Na podstawie tych danych można dojść do wniosku, że przy właściwie wykonanym projekcie oraz prawidłowej instalacji, panele fotowoltaiczne są bardzo bezpieczne jeżeli chodzi o zagrożenie pożarowe. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że instalacje fotowoltaiczne mogą się zapalić.

Najczęstsze przyczyny pożarów od fotowoltaiki

Do najczęstszych przyczyn zapalenia paneli fotowoltaicznych należą:

 • zwarcie w instalacji lub w panelach fotowoltaicznych, jeśli są słabej jakości lub gdy niewłaściwie dobrano zabezpieczenia elektryczne całego systemu,
 • błędy związane z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego, np. źle dobranymi przewodami, wtyczkami złej jakości lub brakiem jakichkolwiek zabezpieczeń, typu bezpieczniki czy wyłączniki.
 • uderzenie pioruna,
 • nieumiejętne rozłączanie instalacji fotowoltaicznej.

Pożar od fotowoltaiki - jak przebiega akcja gaśnicza domu z fotowoltaiką na dachu?

W internecie można znaleźć opinie, że gdy strażacy przyjeżdżają do pożaru domu z instalacją fotowoltaiczną, nie gaszą pożaru tylko czekają, aż budynek się spali. Tak nie jest, ale faktycznie akcja gaśnicza jest częściowo ograniczona.

Jak wiadomo, panele fotowoltaiczne zmieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, czyli generują napięcie. Pojedynczy panel wytwarza około 30-45V napięcia stałego. Prąd z paneli płynie przewodami do falownika (inwertera), który zamienia napięcie stałe na napięcie zmienne, wykorzystywane w domach, o napięciu 230-240V oraz częstotliwość 50Hz.

Podczas pożaru jedną z podstawowych czynności strażaków jest odłączenie dopływu prądu do instalacji elektrycznej. Ogranicza to ryzyko porażenia prądem, gdyż najczęściej używanym środkiem gaśniczym jest woda, która go przewodzi. Niestety, w przypadku kiedy fotowoltaika jest na dachu, pomimo odłączenia falownika od sieci elektroenergetycznej, panele nadal generują napięcie. Uszkodzenie kabli na skutek pożaru może powodować tworzenie nowych i niespodziewanych dróg obwodu elektrycznego i stanowi zagrożenie dla ewakuujących się ludzi oraz strażaków. Same moduły nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania ognia, dlatego środki gaśnicze podaje się bezpośrednio na nie.

Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną i zmniejszyć zagrożenie związane z pożarem fotowoltaiki?

Przede wszystkim trzeba wystrzegać się przygotowana instalacji „w bardzo atrakcyjnej cenie” lub „po kosztach”. Nawet zastosowanie nieodpowiednich szybkozłączek lub niepoprawne poprowadzenie przewodów, stosowanie niskiej jakości materiałów. Należy omijać szerokim łukiem firmy bez doświadczenia.

Ważne

Każda instalacja elektryczna wymaga projektu przygotowanego przez fachowca oraz montażu i serwisu prowadzonego przez osoby do tego uprawnione.

Instalacja fotowoltaiczna powinna mieć odpowiednio dobrane zabezpieczenia po stronie prądu zmiennego oraz w części, gdzie płynie prąd stały (od paneli do falownika). To tam jest najwyższe napięcie i ryzyko porażenia prądem. Zabezpieczenia nadprądowe (wyłączniki, bezpieczniki), rozłączniki oraz ograniczniki przepięć powinny być odpowiedniej jakości, gdyż to one zabezpieczają instalację w przypadku jej uszkodzenia, a podczas akcji gaśniczej ograniczają ryzyko porażenia prądem strażaków.

Ciekawe

Coraz częściej stosowane są tzw. optymalizatory mocy podłączone bezpośrednio do każdego panelu. Zadaniem optymalizatora jest "motywowanie" paneli PV do równomiernej pracy, a w momencie zaniku napięcia zasilającego lub odłączenia falownika, automatycznie zmniejszają napięcie paneli do 1V.

Posiadacze instalacji fotowoltaicznej powinni zaopatrzyć się w gaśnicę proszkową (min. 4kg proszku gaśniczego), gdyż tylko nią można bezpieczne gasić instalację elektryczną z odległości co najmniej 1m. Gaśnica powinna być zainstalowana obok falownika i urządzenia zabezpieczającego instalację. W kryzysowej sytuacji można nią zdusić ogień na początku rozwoju pożaru. Dotyczy to nie tylko domów z instalacjami fotowoltaicznymi. Pamiętajmy, że od chwili zgłoszenia pożaru, do czasu przyjazdu strażaków upływa kilka lub kilkanaście minut.

Wykonawca instalacji fotowoltaicznej powinien na naszą prośbę przygotować dokumentację zawierającą podstawowe informacje na temat systemu fotowoltaicznego (schemat połączeń, rozmieszczenie poszczególnych elementów i kabli). Będzie ona cenną wskazówką dla strażaków w trakcie pożaru.

I ostatnia, dość oczywista porada. W przypadku domu jednorodzinnego należy rozważyć zakup ubezpieczenia obejmującego m. in. ryzyko wystąpienia pożaru.

Źródło: gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej